Υγιεινός περίπατος στο ΟΑΚΑ!

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Ιωνικό με σκορ 107-71 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

-

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Παππάς, Τόμας, Μήτογλου, Παπαγιάννης
Ιωνικός: Σιθ, Λόρενς, Τζόουνς, Μαυροκεφαλίδης, Σχορτσιανίτης

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 58-37, 82-52, 107-71

Μαζί στο σκορ πορεύθηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και μέχρι το 3ο λεπτό (9-6, 3′), με τον Παναθηναϊκός να αρχίζει να ξεφεύγει αμέσως μετά, ανοίγοντας τη διαφορά (14-6, 4′). Προεξάρχοντος του Παππά, όσο περνούσε η ώρα το προβάδισμα του “Τριφυλλιού” αυξανόταν ολοένα και περισσότερο, ενώ κατά τη διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου οι “πράσινοι” άγγιξαν και το +10 (21-11, 7′). Έτσι, το φινάλε της περιόδου βρήκε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 27-16.

Το 2ο δεκάλεπτο άρχισε ένα μικρό σερί 6-0 για το “Τριφύλλι” (33-16, 11′), το οποίο διατήρησε τη διαφορά του από τον Ιωνικό στα ίδια επίπεδα μέχρι και τα μέσα της περιόδου (45-26, 15′). Με όπλο του την επιθετική του ενέργεια, ο Παναθηναϊκός συνέχισε φουριόζος μέχρι και το τέλος του 1ου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 58-37, με τους Ράις (13π.) και Παππά (10π.) να είναι διψήφιοι για τους γηπεδούχους.

Παρά το γεγονός πως είχε ήδη ξεφύγει στο σκορ, ο Παναθηναϊκός δεν επαναπαύθηκε, συνεχίζοντας να πολιορκεί το καλάθι του Ιωνικού, που έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει. Μάλιστα, με τον Τόμας να βγαίνει μπροστά οι “πράσινοι” έφτασαν ακόμη και στο +30 (72-42, 24′), το οποίο παρέμεινε μέχρι και τις τελευταίες στιγμές του 3ου δεκαλέπτου (82-52).

Ο Βόβορας αποφάσισε να βάλει στο ματς τον νεαρό Παπαδάκη, ο οποίος πέτυχε και δύο σερί τρίποντα με το “καλημέρα” (91-60, 32′), απαντώντας σε ένα επιμέρους σκορ 3-8 του Ιωνικού. Αργότερα, οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύθηκαν να ξεπεράσει για μια ακόμη φορά το φράγμα των 100 πόντων (101-67, 38′), με τον Μήτογλου να πραγματοποιεί ένα εξαιρετικό κρεσέντο. Τελικά, το… κοντέρ σταμάτησε στο 107-71, με τον Παναθηναϊκό να σημειώνει την 7η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Ταϊρίς Ράις