«Ξύπνησε» και… πάτησε την Λάρισα ο «Εξάστερος»!

-

Με κορυφαίους τους Ιωάννη Παπαπέτρου και Γιώργο Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω την ήττα στην Λάρισα και «διέλυσε» τους Θεσσαλούς με 94-82 στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών.

Παναθηναϊκός (Γ. Βόβορας): Σίβα, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Παπαγιάννης

Λάρισα (Φ. Τακιανός): Κρουμπάλι, Καράμπελας, Μπέρζινς, Μάριτς, Μούντι

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82

Ο αρχηγός του «Εξάστερου» ήταν… ορεξάτος από το ξεκίνημα του αγώνα, πετυχαίνοντας τους πρώτους 5 πόντους της ομάδας, με τον Παπαγιάννη να κάνει το 8-7 με γκολ-φάουλ. Ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε τρίποντο και μαζί με τον Ουάιτ έφεραν τον δείκτη του σκορ στο 16-7, με την Λάρισα να «απαντά» με ένα τρίποντο του Καράμπελα. Οι «πράσινοι» όμως ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και ο… σεληνιασμένος αρχηγός ευστόχησε σε δεύτερο τρίποντο, διαμορφώνοντας το 21-12! Παπαγιάννης και Μέικον έφεραν την διαφορά στους 16 (26-12), με την περίοδο να λήγει στο 28-17 έπειτα από εύστοχες βολές του Χάντσον.

Το «Τριφύλλι» δεν κατέβασε ρυθμούς και έφτασε στο 30-20 με τον Κασελάκη, ενώ οι Αμερικανοί Έβανς και Μέικον έφεραν το σκορ στο 36-22, με την Λάρισα να μην μπορεί να προβάλει αντίσταση. Ο Παπαπέτρου συνέχισε να σκοράρει από την γραμμή των βολών (38-22), ενώ Νέντοβιτς και Ουάιτ έκαναν το 42-24 στα 4 λεπτά πριν την ανάπαυλα. Με ένα μικρό σερί οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 43-31, όμως κάπου εκεί βγήκε μπροστά ο Παπαγιάννης, που με απανωτά καλάθια διαμόρφωσε το επιβλητικό 51-33 του ημιχρόνου.

Το «Τριφύλλι» ήταν καταιγιστικό και στην τρίτη περίοδο, «ξεσπώντας» ουσιαστικά για την ήττα στο προηγούμενο παιχνίδι. Ο Ουάιτ έφερε την διαφορά για πρώτη φορά στους 20 (53-33), ενώ μαζί με τον Παπαπέτρου την ανέβασαν ακόμα πιο ψηλά, διαμορφώνοντας το 59-36. Η ομάδα του Τακιανού αδυνατούσε να σταματήσει τους «πράσινους», με τους Παπαγιάννη και Νέντοβιτς να σκοράρουν από την γραμμή για το 63-41. Μέικον και Παπαπέτρου έκαναν το 67-43, ενώ ο Χουγκάζ μετά από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι έκανε το 70-45. Η Λάρισα βρήκε μεν κάποιους πόντους, όμως αμυντικά δεν μπορούσε με τίποτα να αντιμετωπίσει τους παίκτες του Βόβορα, οι οποίοι με Χουγκάζ και Μέικον έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 77-53.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με… καταιγισμό τριπόντων και τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 83-56 με Μέικον και Μποχωρίδη. Ο Κασελάκης ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 86-59, όμως κάπου εκεί ήρθε η -αναμενόμενη- χαλάρωση, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ένα σερί 0-12 και να μειώνουν σε 86-71. Ο Μαντζούκας το «έσπασε» με νέο τρίποντο (89-71), ενώ περίπου 3:30 πριν το φινάλε αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο Νέντοβιτς. Ένα κάρφωμα του Έβανς είναι αυτό που έφερε τους «πράσινους» πάνω από τους 90 πόντους (91-74), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 91-80 και να «αναγκάζουν» τον Βόβορα να καλέσει νέο τάιμ-άουτ. Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου έφτασε το 14-27, με την εικόνα των «πράσινων» στο διάστημα αυτό να είναι κάκιστη, αλλά το ματς να έχει κριθεί… προ πολλού. Ο Παπαπέτρου έβαλε ένα ακόμα τρίποντο και διαμόρφωσε το τελικό 94-82, με το «Τριφύλλι» να κάνει το 2-1 στην σειρά των τελικών.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που μέτρησε 25 πόντους με 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ εντυπωσιακός ήταν και ο Παπαγιάννης, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Πολύ καλό ματς και από τους Μέικον (13π. – 2ρ.) – Ουάιτ (13π. – 6ρ.).