Ξέσπασε στη Λάρισα ο «Εξάστερος»!

Μετά τις συνεχόμενες ευρωπαϊκές αποτυχίες, ο Παναθηναϊκός ξέσπασε σε βάρος της Λάρισας στο ΟΑΚΑ, της οποίας επιβλήθηκε με σκορ 121-78.

-

Το «Tριφύλλι» ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και τρέχοντας ένα σερί 11-0 σε διάστημα 2:20 λεπτά αγώνα ανάγκασε τον Βαγέλλη Αγγέλου να καλέσει γρήγορα τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να παίζουν με ενέργεια σε άμυνα και επίθεση διατηρώντας έτσι τη διψήφια διαφορά (17-5) στα μέσα της περιόδου. Στο επόμενο τρίλεπτο το ματς πήρε γρήγορο ρυθμό σε σημείο να υπάρξει μέχρι και μπασκετική αναρχία. Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια πλαίσια (28-15), το rotation από πλευράς Πιτίνο είχε ήδη ξεκινήσει, ενώ την εμφάνισή τους είχαν κάνει και τα πρώτα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ από την πλευρά του Παναθηναϊκού. Στο τελευταίο δίλεπτο ο Παναθηναϊκός βελτίωσε τον τομέα των ριμπάουντ και βρίσκοντας καλό ρυθμό και εύκολους πόντους έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +18 (35-17).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά πάνω από το +20 (44-21), ενώ η «πράσινη» επιθετική ραψωδία συνεχίστηκε. Η ομάδα του Πιτίνο πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο κατάφερε να ξεπεράσει τους 50 πόντους, τη στιγμή που ο Τόμας έδειχνε ασταμάτητος έχοντας 16 πόντους σε 16 λεπτά συμμετοχής. Παρά την τεράστια διαφορά δυναμικότητας, τα 8 επιθετικά ριμπάουντ της Λάρισας καταδείκνυαν για μία ακόμα φορά την αδυναμία του «Tριφυλλιού» στο συγκεκριμένο τομέα. Ο Ρας μαζί με τον Χίκι ήταν ό,τι καλύτερο είχε να δείξει η Λάρισα, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα της Θεσσαλίας η οποία πήγε στα αποδυτήρια στο -30 (61-31).

Στην τρίτη περίοδο η άμυνα των “πράσινων” χαλάρωσε ελαφρώς, όμως η επίθεση παρέμενε σε υψηλά στάνταρ. Η Λάρισα όσο περνούσε η ώρα έχανε το όποιο κίνητρό είχε, ενώ ο Παναθηναϊκός δούλευε πράγματα για τον… Ολυμπιακό. Ο Παπαπέτρου τάιζε συνέχεια τον Τόμας, ο οποίος έψαχνε την έξτρα πάσα στον ελεύθερο συμπαίκτη του. Ο Πιτίνο ξεκάθαρα περιμένει παγίδες από τον Μπαρτζώκα κι ήδη προσπαθεί να βρει εναλλακτικούς τρόπους σκοραρίσματος. Για τη διαφορά (82-44 στο 27’) κανείς δεν ενδιαφερόταν, αφού πλέον οι δύο προπονητές δοκίμαζαν πράγματα για τις επόμενες υποχρεώσεις τους. Κάπως έτσ, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 91-52, με το σκορ να μιλάει από μόνο του.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Παναθηναϊκός για ένα ακόμα παιχνίδι τη φετινή χρονιά είχε φτάσει τους 100 πόντους 6:30 πριν το τέλος (100-65), πετυχαίνοντας ίσως το μοναδικό στόχο που είχε από τη στιγμή που είχε κατοχυρώσει πολύ νωρίτερα τη νίκη. Το παιχνίδι στα επόμενα λεπτά δεν έκρυβε κάποια άλλη συγκίνηση, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 121-78.

«Όλα Πράσινα» MVP of the Game: Ντίνος Μήτογλου