Βρήκε… τρόπο να (ξανά)χάσει στην αυλαία!

-

Ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο Βελιγράδι και είχε σταθερό προβάδισμα για 34′, ακόμα και με +18, αλλά πάλι βρήκε τρόπο να πέσει σε… μπλακ άουτ και να ηττηθεί από την Παρτιζάν του Ομπράντοβιτς (83-81), στην φετινή αυλαία του στην Euroleague.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παρτιζάν (Ζ. Ομπράντοβιτς): Μάνταρ, Άντζουσιτς, Παπαπέτρου, ΛεΝτέι, Λεσόρ
Παναθηναϊκός (Χρ. Σερέλης): Ουόλτερς, Πονίτκα, Μπέικον, Ουίλιαμς, Γκουντάιτις

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 39-45, 58-66, 83-81

H ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε μία από τις πιο σοβαρές εμφανίσεις της εκτός ΟΑΚΑ φέτος, ωστόσο το αποτέλεσμα ήταν και πάλι ήττα, καθώς το +18 του πρώτου ημιχρόνου έγινε… καπνός και η Παρτιζάν πήρε αυτό που ήθελε, με μεγάλα σουτ στο τέλος.

Εξάλλου με ένα εξ αυτών, το τρίποντο του Νάναλι 32” πριν το τέλος πήρε τη νίκη, με τους «πράσινους» να χάνουν διπλή ευκαιρία στο τέλος να ισοφαρίσουν ή να νικήσουν, αλλά να μένουν στο 11-23 (στο παρκέ) στο πέσιμο της ευρωπαϊκής τους αυλαίας για φέτος, στρέφοντας το βλέμμα και τυπικά στα Playoffs της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και συγκεντρωμένα, με την παρουσία του Γκουντάιτις στην αρχική πεντάδα να είναι καθοριστική, καθώς η μπάλα πήγε στον Λιθουανό και αυτός τελείωσε τις φάσεις (6 πόντοι στην πρώτη περίοδο), ανοίγοντας την άμυνα των γηπεδούχων.

Μετά το πρώτο προβάδισμα (4-8, 3′), οι δύο ομάδες συμβάδισαν, ωστόσο η καλή αλληλοκάλυψη στην άμυνα, που ανάγκαζε σε δύσκολη κυκλοφορία τους παίκτες του Ζοτς, έδωσε την ευκαιρία για «πράσινο» σερί μετά το 18-17 (7:30”), ώστε η πρώτη περίοδος να κλείσει ιδανικά (18-26).

Το σερί έφτασε στο 11-0 (18-28, 11′), με τους παίκτες του Σερέλη να κλείνουν καλά τους διαδρόμους και να χτυπούν στο ανοικτό γήπεδο με ιδανικό τρόπο (20-33, 14′).

Η αποτελεσματικότητα του Παναθηναϊκού και στις δύο πλευρές του παρκέ, με Μπέικον και Γκριγκόνις, έφτασε το επιμέρους σκορ σε 2-21 (20-38, 15′), με την εξέδρα στην «Stark Arena» να έχει «παγώσει» και τον Ομπράντοβιτς να φωνάζει στους παίκτες του.

Όμως το «Τριφύλι» έπαιζε… υπερβολικά καλά και κάπου εκεί θυμήθηκε τα κλασικά νεκρά του διαστήματα που έχουν κοστίσει ξανά και ξανά, κάνοντας μαζεμένα λάθη για να δεχθεί 10-0 με πρωταγωνιστή τον Πάντερ (30-38, 17′).

Έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο +6 (39-45), με Γκουντάιτις, Γκριγκόνις να έχουν 8 πόντους έκαστος, ενώ ο Πονίτκα είχε 6.

Ο Παναθηναϊκός είχε τα ηνία και στο τρίτο δεκάλεπτο παρά την πίεση των γηπεδούχων, που έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (45-46, 23′), αλλά δεν μπορούσαν να σταματήσουν τον Γκουντάιτις ή τον Μπέικον (52-58, 26′).

Οι παίκτες του Σερέλη δεν έδιναν περιθώριο στους Σέρβους να ανοίξουν τον ρυθμό και να βρουν εύκολους πόντους, ενώ αντίθετα ο Μπέικον συνέχισε (57-64, 28:30′) ώστε να διατηρήσει «πράσινο» το πάνω χέρι, με τον Καλαϊτζάκη να κάνει στην εκπνοή της περιόδου το 58-66 με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι (30′)!

Η υπεροχή του «Τριφυλλιού» στα ριμπάουντ ήταν εμφατική (14-28 ως το 30′), ωστόσο η Παρτιζάν ανέβασε την πίεσή της και κατάφερε να περάσει μπροστά (72-71, 34′).

Εκεί άρχισε το ντέρμπι πόντο-πόντο, με τον Παπαγιάννη να δηλώνει παρών και τους «πράσινους» να δείχνουν να αντέχουν, εκμεταλλευόμενοι και τη νευρικότητα των γηπεδούχων.

Ο Πονίτκα από τη γραμμή των βολών έδωσε ξανά το προβάδισμα στη ομάδα του (80-81), όμως οι κακές επιθετικές επιλογές κόστισαν στο φινάλε.

Παρά την κερδισμένη κατοχή μετά το άστοχο τρίποντο του Νάναλι, ο Γκριγκόνις έκανε λάθος και στην άλλη πλευρά ο Νάναλι πήρε το αίμα του πίσω ώστε με τρίποντο να ξαναφέρει μπροστά την Παρτιζάν (83-81, -32”).

Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να απαντήσει, αλλά ο Μπέικον απέτυχε να καρφώσει και ο Πονίτκα υπό πίεση δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη με τρίποντο, με αποτέλεσμα άλλη μία ήττα, στο φινάλε της κανονικής περιόδου και των «πράσινων» αγώνων στη φετινή Euroleague.

Ο Ντουέιν Μπέικον έπειτα από καιρό ήταν αποτελεσματικός και παραγωγικός, χωρίς να είναι εις βάρος της ομάδας. Ο Αμερικανός σταρ είχε 19 πόντους με 4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 18 στην αξιολόγηση, δίνοντας σκορ και λύσεις όταν ανέβασε την πίεση η Παρτιζάν. Ωστόσο στο τέλος δεν μπόρεσε να σκοράρει ώστε τουλάχιστον το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.