Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός AKTOR 81-89: «Άλωσε» την Γαλλία ο «Εξάστερος»!

-

Ο Παναθηναϊκός AKTOR κατάφερε να κάνει ντέρμπι ένα ματς στο οποίο βρέθηκε στο +16, όμως στο τέλος επικράτησε με 81-89 και πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό «διπλό».

Βιλερμπάν (Ποτσέκο): Λι, Λουβαβού, Καϊρό, Λοβέρν, Φαλ
Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Σλούκας, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Μπαλτσερόφσκι

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν εναλλάξ καλάθια στο ξεκίνημα και να φτάνουν στο 6-6, με τον Μήτογλου να έχει πετύχει 4 πόντους. Το τρίποντο του Γκριγκόνις έκανε το 8-9, ενώ με νέο μακρινό σουτ του Σλούκα ο «Εξάστερος» έφτασε στο 10-12. Ο Μήτογλου συνέχισε να σκοράρει (12-15), με τους Γάλλους ωστόσο να μένουν κοντά και με τρίποντο του Σκοτ να προσπερνούν (19-17). Με τρίποντο και βολές του Σλούκα ωστόσο το «Τριφύλλι» ανέκτησε το προβάδισμα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 (21-24).

Οι παίκτες του Αταμάν μπήκαν με μεγάλη ορμή στο δεύτερο δεκάλεπτο και παίρνοντας πόντους από Λεσόρ και Ναν έφτασαν στο 21-30, «ξεφεύγοντας» για πρώτη φορά στο σκορ. Ο Ντε Κολό έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του, αλλά το τρίποντο του Γκριγκόνις ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (23-33). Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, με τα τρίποντα των Χουάντσο και Ναν να κάνουν το 25-39 και να αναγκάζουν τον Ποτσέκο να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Λεσόρ ανέβασε την διαφορά στους 16, με την Βιελρμπάν να… ξυπνά και με πρωταγωνιστή τον Καμπαρό να μειώνει σε 36-42. Το τρίποντο του Βιλντόζα πάντως «έκοψε» τον ρυθμό των Γάλλων και έστειλε τον Παναθηναϊκό AKTOR στο ημίχρονο με +9. Η Βιλερμπάν… κρατιόταν με νύχια και με δόντια στο ματς (76-79 ο Λοβέρν), για να έρθει νέο τρίποντο του Σλούκα για το 76-82! Ο Αντετοκούνμπο… φιλοδώρησε τους αντιπάλους του με μια ακόμα τάπα και ο Μήτογλου «έγραψε» το 76-84… σφραγίζοντας τη νίκη.

Με 5 ακόμα πόντους του ασταμάτητου Ναν το «Τριφύλλι» έφτασε στο 38-50, ενώ με καλάθι του Λεσόρ και βολές του Σλούκα η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα (42-54). Το τρίποντο του Λι έδωσε… ανάσα στους Γάλλους, με τον Λεσόρ να κάνει το 45-56 αλλά τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στους 5 με σερί 6-0. Ο Μήτογλου ευστόχησε σε τρίποντο, ενώ λίγο μετά ήρθε και η σειρά του Σλούκα, για το 53-62. Ο αρχηγός του «Εξάστερου» στην επόμενη φάση έφτασε σε νταμπλ-νταμπλ, με την ομάδα του Ποτσέκο όμως να βγάζει και πάλι αντίδραση και να μειώνει σε 60-64 ενόψει της τελευταίας περιόδου.

Ο Λεσόρ μπήκε… ζεστός στο τελευταό δεκάλεπτο και έκανε το 60-67, με το ματς να γίνεται ντέρμπι και τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στο καλάθι (65-67). Ο Ερνανγκόμεθ υπέπεσε σε λάθος και αμέσως μετά έστειλε στην γραμμή των βολών τον αντίπαλό του, με την Βιλερμπάν να ισοφαρίζει σε 69-69. Ο Αντετοκούνμπο πέτυχε ένα «μεγάλο» καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ, ενώ ο Μήτογλου έφτασε και αυτός σε νταμπλ-νταμπλ και «έγραψε» το 69-73 με βολές. Ο Λάιτι έβαλε… τρελό τρίποντο πάνω σε άμυνα, όμως ο Γκριγκόνις «απάντησε» αμέσως για το 72-76, ενώ ο Αντετοκούνμπο κέρδισε βολές μετά από επιθετικό ριμπάουντ, όμως αστόχησε και στις δύο. Στην επόμενη φάση βέβαια… ρέφαρε με εντυπωσιακή τάπα, για να έρθει το τέταρτο τρίποντο του Γκριγκόνις για το 74-79! Ο φοβερός Αντετοκούνμπο συνέχισε την προσφορά του στο τελευταίο δεκάλεπτο με κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ από τον Καμπαρό, όντας βέβαια… απελπιστικά άστοχος στις βολές (0/5). Οι γηπεδούχοι μείωσαν από την γραμμή των βολών σε 79-84, με τον Γκριγκόνις να βάζει ένα ακόμα τρίποντο και το τελικό 81-89 να οδηγεί τον «Εξάστερο» πίσω στα θετικά αποτελε΄σματα.

Ο Κώστας Σλούκας πραγματοποίησε ίσως την κορυφαία του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα και οδήγησε τον «Εξάστερο» στη νίκη, πετυχαίνοντας νταμπλ-νταμπλ από την τρίτη περίοδο! Δημιουργούσε μαεστρικά για τους συμπαίκτες του, ήταν εύστοχος στις προσπάθειές του από μακριά και κέρδισε αρκετά φάουλ, αποτελώντας τον κορυφαίο της ομάδας.

Ο Τζέριαν Γκραντ έμεινε… πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό και όσα μας έχει συνηθίσει, αφού δεν κατάφερε να βοηθήσει το «Τριφύλλι» ούτε στο σκοράρισμα, ούτε στην δημιουργία, πραγματοποιώντας ίσως την πρώτη κακή του εμφάνιση φέτος. Αδιαμφισβήτητα πάντως την… δικαιούται, αφού είναι σε σταθερή βάση ένας εκ των κορυφαίων του Παναθηναϊκού AKTOR.