Βαλένθια – Παναθηναϊκός AKTOR: «Εξάστερος» ΘΗΡΕΥΤΗΣ, «δάγκωσε» τις «Νυχτερίδες»!

-

Ύστερα από μια σκληρή μάχη στην Ισπανία, ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR «γκρέμισε» τη Βαλένθια στη «Λα Φοντέτα» με σκορ 81-82 για την 19η αγωνιστική της Euroleague.

Βαλένθια (Μουμπρού): Ρόιβερς, Τζόουνς, Ίνγκλις, Ρόμπερτσον, Οτζελέγε
Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82

Εξαιρετικά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός AKTOR στην Ισπανία, αποκτώντας σύντομα προβάδισμα 6 πόντων (3-9, 3′) και παίζοντας αρκετά καλή άμυνα, με τον Γκριγκόνις να πρωταγωνιστεί. Παρόλα αυτά, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το «Τριφύλλι» χαλάρωσε στην άμυνα και έδωσε το δικαίωμα στις «Νυχτερίδες» όχι μόνο να επιστρέψουν, αλλά να περάσουν και μπροστά με +5 (21-16, 8′). Όμως, στο τελευταίο δίλεπτο του 1ου δεκαλέπτου οι «πράσινοι» πάτησαν εκ νέου… γκάζι και με ένα εκπληκτικό επιμέρους 2-6 μείωσαν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (23-22).

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Αταμάν επέστρεψε στο παρκέ με τρόπο αντιστρόφως ανάλογο του 1ου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν αυτοί που έπρεπε στις δύο πλευρές του παρκέ και βρέθηκαν να κυνηγούν τους γηπεδούχους, οι οποίοι με ευκολία βρέθηκαν ξανά στο +5 (27-22, 12′). Με τον Γκραντ να βγαίνει μπροστά, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και για αρκετά λεπτά διατηρήθηκαν σε απόσταση τριπόντου από το σύνολο του Μουμπρού (36-33, 15′), για να έρθει ο Βιλντόζα με τρίποντο για την προσπέραση (36-37, 16′). Τελικά, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν μαζί με εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι το φινάλε του 1ου ημιχρόνου, με τη Βαλένθια να βρίσκεται στο +3 και τον Γκραντ να ισοφαρίζει με εκπληκτικό buzzer beater τρίποντο για το 47-47.

Δυναμικότατο ήταν το… μπάσιμο του «Εξάστερου» στο 2ο ημίχρονο. Με φοβερή άμυνα, ανάλογη του ξεκινήματος του ματς, οι «πράσινοι» άφησαν άποντους τους Ισπανούς για 2′ και έφτασαν να προηγούνται με 7 πόντους (47-54, 22′) στη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς. Όμως, και πάλι ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR εμφάνισε σημαντικά σημάδια χαλάρωσης. Η ομάδα του Μουμπρού βρήκε ευάλωτο το «Τριφύλλι» και με ένα επιμέρους 13-5 (60-59, 26′) έφερε τα πάνω… κάτω, πληγώνοντας τους φιλοξενούμενους κυρίως από τα 6.75. Έτσι, η λήξη του 3ου δεκαλέπτου λίγο έλειψε να βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες, αλλά ένα γκολ-φάουλ έστειλε τη Βαλένθια στο 69-66 στην εκπνοή.

Κι αν κανείς πίστευε ότι ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR θα φορτσάρει ξανά στο 4ο δεκάλεπτο, κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Η ομάδα του Αταμάν έμεινε στο απόλυτο… μηδέν για 5′ (73-66, 35′), με το αποτέλεσμα φυσικά να είναι ολέθριο, αφού οι Ισπανοί ξέφυγαν στο +7 και στρίμωξαν τους φιλοξενούμενους. Όμως, στο δεύτερο μισό της 4ης περιόδου ο «Εξάστερος» έδειξε σημάδια αντίδρασης. Συγκεκριμένα, με ένα επιμέρους 4-11 έκανε την απόλυτη επιστροφή (77-77, 38′), με τον Μουμπρού να καλεί τάιμ άουτ, βλέποντας ξανά τον Βιλντόζα να πληγώνει την ομάδα του. Όπως ήταν λογικό, το ματς είχε μετατραπεί σε θρίλερ, με τη Βαλένθια να βρίσκεται μπροστά (81-79, 39′) στα 33″. Ο Βιλντόζα με πολύ έξυπνη κίνηση ισοφάρισε με ωραίο lay up (81-81, 39′), η άμυνα βγήκε και οι «πράσινοι» κέρδισαν φάουλ και βολές στα 1.9″! Στη γραμμή της φιλανθρωπίας οδηγήθηκε ο Λεσόρ, που ευστόχησε μονάχα σε μία βολή για το 81-82. Οι Ισπανοί αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων και έτσι οι «πράσινοι» πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη!

Λούκα Βιλντόζα. Ο Αργεντινός γκαρντ έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε για να καλύψει το κενό του Σλούκα, που ήταν τραυματίας. Πολύ ώριμη εμφάνιση από τον ίδιο, έδειξε πως διαθέτει ποιότητα, ενώ ήταν δεινός από το τρίποντο.

Χουάντσο Ερνανγκόμεθ. Σε ρηχά νερά κινήθηκε ο Ισπανός παίκτης, ο οποίος είχε ισχνή συνεισφορά τόσο στο σκορ, όσο και στον τομέα των ριμπάουντ. Απελπιστικά άστοχος από το τρίποντο, δικαίως αποσύρθηκε από τον Αταμάν στον πάγκο από νωρίς.