Το έχασε… Μονάχος του!

-

Ο Παναθηναϊκός ήλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, όμως τα τραγικά λάθη του Μακ γύρισαν το παιχνίδι για την Μπάγερν, η οποία άντεξε στην πίεση του «Εξάστερου» στο δεύτερο μέρος και πήρε τη νίκη με 76-71.

Μπάγερν: Ουάιλερ Μπαμπ, Μπόλντγουιν, Λούτσιτς, Τζόνσον, Ρέινολντς
Παναθηναϊκός: Σαντ-Ρος, Χεζόνια, Ουάιτ, Μήτογλου, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71

Ο Όντεντ Κάτας παρέταξε για δεύτερο σερί παιχνίδι τον Μάριο Χεζόνια στην αρχική πεντάδα, με τον Κροάτη φόργουορντ να πετυχαίνει και το πρώτο καλάθι του αγώνα. Παπαγιάννης και Μήτογλου ήταν αυτοί που κυριάρχησαν από πλευράς Παναθηναϊκού και βρήκαν συνεχόμενους πόντους, με τους γηπεδούχους ωστόσο να μένουν κοντά στο σκορ και με τρίποντο να προσπερνούν σε 11-10. Μήτογλου και Όγκαστ έβαλαν ξανά μπροστά το «Τριφύλλι», η Μπάγερν ισοφάρισε, αλλά ο «Εξάστερος» έκλεισε το δεκάλεπτο με σερί 0-7, χάρη σε βολές του Μπέντιλ, τρίποντο του Μποχωρίδη και καλάθι του Όγκαστ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τρίποντο την δεύτερη περίοδο, με τον Μποχωρίδη να βρίσκει ξανά στόχο πίσω από τα 6.75μ. για το 19-27. Ο Ουάιτ έκανε το 22-29 και με την διαφορά στους 5 οι «πράσινοι» βρήκαν ένα νέο μικρο σερί, με τους Σαντ-Ρος, Χεζόνια και Παπαγιάννη. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά διψήφια επίπεδα (24-35) και ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης, μέχρι να… αναλάβει δράση ο Μακ. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε τρία συνεχόμενα χαζά λάθη, η Μπάγερν τα εκμεταλλεύτηκε όλα με καλάθια, ενώ στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Καλαϊτζάκης παραχώρησε αντιαθλητικό φάουλ πάνω σε εύστοχο τρίποντο (!), με αποτέλεσμα το +11 να… εξανεμιστεί και οι φιλοξενούμενοι να πάνε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Έχοντας το μομέντουμ από το φινάλε του ημιχρόνου οι Βαυαροί άρχισαν να ανεβάζουν την διαφορά, με τον Παναθηναϊκό να διατηρείται ωστόσο κοντά στο σκορ με βολές του Χεζόνια (44-40). Η Μπάγερν ευστόχησε σε τρίποντο, ενώ το προβάδισμά της έφτασε ακόμα και τους 8 πόντους (50-42). Σε εκείνο το σημείο ο Μπέντιλ βγήκε μπροστά και πέτυχε δύο όμορφα καλάθια, ενώ ο «Εξάστερος» επέστρεψε εμφατικά στο ματς μετά το 53-46. Το εκπληκτικό τρίποντο του Χεζόνια άλλαξε τα δεδομένα, με τους Μπέντιλ και Όγκαστ να σκοράρουν και τον ομογενή σέντερ να ρίχνει την διαφορά στους 2 με buzzer-beater.

Το ματς είχε εξελιχτεί πια σε γερό ντέρμπι, με τον Μποχωρίδη να σκοράρει τέσσερις απανωτούς πόντους για το 57-59. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» και προσπέρασαν, όμως Παπαγιάννης και Μακ έφεραν το ματς στον πόντο (64-63). Ένα αναπάντητο 6-0 των γηπεδούχων ωστόσο έγειρε την πλάστιγγα υπέρ τους, με τον Ουάιτ να χάνει δύο βολές και την διαφορά να ανεβαίνει στους 8 (72-64). Ο Χεζόνια μείωσε όμως τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει πια την μοίρα του αγώνα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο τελικό 76-71.

«Όλα Πράσινα» MVP of the Game: Μάριο Χεζόνια