Την… έλιωσε στα Λιόσια ο «Εξάστερος»!

-

Απόλυτος κυρίαρχος στο κλειστό των Άνω Λιοσίων ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε επί της ΑΕΚ με σκορ 69-83 για την 20η αγωνιστική της Basket League!

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ, Φλιώνης, Ράουτινς, Κουζέλογλου, Χάμερ

Παναθηναϊκός (Δ. Πρίφτης): Σαντ-Ρος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Έβανς, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-45, 48-62, 69-83

Με εξαιρετικό ρυθμό επιθετικά και για τις δύο ομάδες ξεκίνησε η αναμέτρηση στα Λιόσια, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει αρχικά στο +5 (0-5, 1′) και την ΑΕΚ να απαντά με σερί τριπόντων για το -2 (8-10, 4′). Τότε, οι «πράσινοι» με ένα νέο σερί 5-0 έφτασαν για πρώτη φορά στο +7 (8-15, 5′), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν πάλι τις δικές τους απαντήσεις, με τον Κολόμ να παίζει εξαιρετικά και με 3 ασίστ να βοηθά στη μείωση της διαφοράς στη μικρότερη δυνατή τιμή της (14-15, 7′). Λίγο αργότερα, η ΑΕΚ μπόρεσε να ισοφαρίσει μετά από ώρα, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ολοκλήρωσε προπορευόμενος το 1ο δεκάλεπτο (17-20).

Με το ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου φάνηκε η ξεκάθαρη διάθεση του «Εξάστερου» να ανοίξει την ψαλίδα από την Ένωση και να μπει σε θέση οδηγού. Έτσι κι έγινε. Οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 6-16 (23-36, 16′) χάρη στους Σαντ-Ρος και Παπαγιάννη πράγματι ξέφυγαν, με τους γηπεδούχους πια να καλούνται από νωρίς να κυνηγούν τους αντιπάλους τους, όντας πίσω με διψήφια διαφορά. Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα μέχρι και το τέλος του 1ου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τον Παναθηναϊκό να ευνοείται από την εν λόγω συνθήκη και να διατηρεί το μεγάλο του προβάδισμα (31-45).

Με το «καλημέρα» στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να… τελειώσει το παιχνίδι κι ενώ πορευόταν προς αυτή την κατεύθυνση, έχοντας φτάσει στο +17 (38-55, 23′), η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να μειώσει ξανά και να επιστρέψει σε διαφορές των 10 και 12 πόντων (43-55, 26′ και 46-56, 27′). Ευτυχώς για την ομάδα του Πρίφτη, οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν στα τελευταία 3 λεπτά της 3ης περιόδου και «έκλεισαν» το δεκάλεπτο στο +14 (48-62).

Στο 4ο δεκάλεπτο τα τρίποντα ξεκίνησαν να πέφτουν… βροχή, όμως ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να διατηρήσει το μεγάλο του προβάδισμα με ελάχιστες αποκλείσεις, βρίσκοντας λύσεις τόσο με Κασελάκη, όσο και με Παπαγιάννη (53-67, 32′). Όμως, αυτό έμελλε να αλλάξει αμέσως μετά. Η άμυνα του «Τριφυλλιού» παρουσιάστηκε πιο χαλαρή, η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την εν λόγω συνθήκη και έτσι πλησίασε μετά από πολύ ώρα στο -8 (60-68, 35′), ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιες διαστάσεις. Ο Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ και με τις φωνές του συνέφερε τους παίκτες του. Ο Παναθηναϊκός ανέκτησε τα ηνία στο παρκέ, παρουσιάστηκε πιο σοβαρός και 3 λεπτά αργότερα βρέθηκε να προηγείται με 17 πόντους (62-79, 38′), με το ματς πλέον να έχει κριθεί. Τελικό σκορ 69-83 και το «Τριφύλλι» θα πάει στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό όντας αλώβητος, με στόχο τη νίκη για το πλεονέκτημα της έδρας.

Δύσκολο να επιλέξει κανείς τον πρωταγωνιστή σε ένα ματς όπου υπήρξαν αρκετοί παίκτες που είχαν παρόμοια απόδοση. Αν πρέπει να ξεχωρίσουμε έναν, αυτός είναι ο Σαντ-Ρος. Ολοκλήρωσε αλάνθαστος την αναμέτρηση, σημείωσε 14 πόντους, ήταν πολύ καλός στην άμυνα με 3 κλεψίματα και «πλήγωσε» πολύ την ΑΕΚ.