This is… Giannis!

Στις ευρωπαϊκές νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, καθώς νίκησε την επικίνδυνη Νταρουσάφακα στο… “παγωμένο” ΟΑΚΑ με σκορ 86-80.

-

Στις ευρωπαϊκές νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, καθώς νίκησε την επικίνδυνη Νταρουσάφακα στο… “παγωμένο” ΟΑΚΑ με σκορ 86-80, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague. Εξαιρετικός και καθοριστικός ο Μπουρούσης, ντεμπούτο ο Γκάμπριελ, ενώ ο Τζέιμς επέστρεψε στη δράση!

Παναθηναϊκός: Φώτσης, Σίνγκλετον, Ν. Καλάθης, Νίκολς, Φελντέιν
Νταρουσάφακα: Μπατούκ, Γουαναμέικερ, Κλάιμπερν, Άντερσον, Σλότερ

Με θετικό τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, απέναντι σε ένα αρκετά δυσκολοκατάβλητο σύνολο, όπως αυτό της Νταρουσάφακα στο ΟΑΚΑ. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να αποκτήσουν βραχεία κεφαλή στο σκορ, φτάνοντας στο 7′ να προηγούνται με 12-9, ενώ ο Ρίβερς με τρίποντο έκανε το 15-9 για το +6 του “Τριφυλλιού”. Το εν λόγω προβάδισμα έμελλε να διευρυνθεί περαιτέρω στη συνέχεια, καθώς με Καλάθη και Νίκολς οι “πράσινοι” βρέθηκαν μπροστά με 19-11 (9′). Εν τέλει, το τέλος του 1ου δεκαλέπτου βρήκε μπροστά το “Τριφύλλι” με σκορ 21-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μην έχει αντίπαλο, βρίσκοντας τις κατάλληλες απαντήσεις στις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ. Με τον Γκάμπριελ να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα και να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους, αλλά και με τον Τζέιμς να επανεμφανίζεται στα παρκέ, το “Τριφύλλι” πάτησε “γκάζι” και έφτασε να ξεφεύγει ακόμη και στο +14 (46-32) στο 19′. Το μόνο που κατάφερε η Νταρουσάφακα στο τέλος του 2ου δεκαλέπτου, ήταν να μειώσει σε 46-34, με τον Μπλατ να έχει σαφώς αρκετά παράπονα από τους παίκτες του.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

olaprasina1908 olaprasina1908 olaprasina1908 olaprasina1908

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Δυναμικά πάτησε στο παρκέ η Νταρουσάφακα με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, καθώς η ομάδα του Μπλατ με ένα επιμέρους γρήγορο σερί 7-0 μείωσε σε 46-41 μόλις στο 23′. Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός επιθετικά, σημειώνοντας μόλις 2 πόντους στα 4 πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, ενώ οι Τούρκοι μείωσαν στο -4 (48-44, 25′) με τον Ερντέν. Στο καλάθι έστειλε τη διαφορά λίγο αργότερα ο Κλάιμπερν με κάρφωμα, αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Ισπανός έδειξε να αφυπνίζει τους παίκτες του, καθώς σύντομα ξέφυγε και πάλι στο +8 με τρίποντο του Ρίβερς (56-48, 26′). Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ψαλιδίσουν ξανά τη διαφορά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει το 3ο δεκάλεπτο προπορευόμενος με 64-60.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο το “Τριφύλλι”, καθώς ο Νίκολς ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων για το 67-60, ενώ 1 λεπτό αργότερα με το δικό του προσωπικό 5-0 ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +9 (69-60, 32′). Οι Τούρκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια, πριν να είναι πολύ αργά, μειώνοντας εκ νέου στο -3 (73-68, 34′), διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι και το 37′, όταν στο transition ο Γουαναμέικερ μείωσε σε 76-75. Λίγο αργότερα, ο Κλάιμπερν έδωσε το προβάδισμα στην Νταρουσάφακα (76-77, 38′), με το “Τριφύλλι” να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Τελικά, οι “πράσινοι” κατάφεραν να επανακτήσουν τα ηνία στο σκορ και με κρίσιμο καλάθι του Μπουρούση να φτάσουν στη νίκη με σκορ 86-80.