Τα «έσπασε» και έχασε για πρώτη φορά ο Πρωταθλητής Ευρώπης

-

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος από μακριά και χωρίς να να βρει ποτέ ουσιαστικά ρυθμό από τα 6.75, ηττήθηκε στο δεύτερο φιλικό της Κύπρου από τη Μακάμπι με το τελικό 88-75.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Σλούκας, Γκραντ, Οσμάν, Χουάντσο, Γιουρτσεβέν
Μπάγερν Μονάχου (Χέρμπερτ): Λόιντ, Μπλατ, Ράντολφ, Σόρκιν, Ριβέρο

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-47, 55-58, 75-88.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να παίρνει τα ηνία στο σκορ από νωρίς. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Μακάμπι να προηγείται με 30-22, παρά τις προσπάθειες του Παναθηναϊκού να μείνει κοντά στο σκορ. Η Μακάμπι άνοιξε το σκορ με ένα γρήγορο 0-2, ενώ ο Γιουρτσεβέν απάντησε με ένα φόλοου για το 2-2. Ο Σλούκας πέτυχε ένα τρίποντο δίνοντας το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 5-2, αλλά οι Ισραηλινοί απάντησαν γρήγορα με τον Σόρκιν να ισοφαρίζει σε 5-5.

Ο Οσμάν κέρδισε επιθετικό ριμπάουντ και πήρε βολές, βάζοντας τη μία για το 6-5. Ο Γκραντ αύξησε το προβάδισμα του Παναθηναϊκού με ένα δίποντο κάνοντας το 8-5, αλλά ο Σόρκιν και πάλι απάντησε μειώνοντας το σκορ σε 8-7 με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό. Ο Οσμάν συνέχισε δυναμικά με καλάθι και φάουλ, φτάνοντας το σκορ στο 10-7, αλλά η Μακάμπι με τον Μπλατ και τον Σόρκιν ξαναπήρε το προβάδισμα με 10-12. Ένα φοβερό φόλοου του Γκριγκόνις μείωσε σε 12-14, πριν ο Γκάμπριελ αυξήσει το σκορ της Μακάμπι σε 12-17.

Ο Λεσόρ και ο Μένκο πρόσθεσαν πόντους για τον Παναθηναϊκό και τη Μακάμπι αντίστοιχα, με τον Γιοκουμπάιτις να δίνει ένα γρήγορο τρίποντο ανεβάζοντας το σκορ στο 18-23. Ο Μπράουν προσπάθησε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ, όμως η ομάδα του Κάτας συνέχισε να είναι αποτελεσματική. Στο φινάλε της περιόδου, ο Μήτογλου πέτυχε ένα τρίποντο μειώνοντας το σκορ σε 22-30, ολοκληρώνοντας ένα πρώτο δεκάλεπτο με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να έχει το προβάδισμα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Σόρκιν να πετυχαίνει καλάθι, ανεβάζοντας το σκορ στο 22-32. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά με τον Παπαπέτρου να ευστοχεί για το 24-33. Ωστόσο, ο Ράντολφ με ένα σουτ με ταμπλό διαμόρφωσε το 24-35. Ο Λορέντζο Μπράουν πήρε τη σκυτάλη για το σύνολο του Αταμάν και με δύο εύστοχες βολές έκανε το 26-35. Ο «Επτάστερος» συνέχισε το σερί της με καλάθια από τον Παπαπέτρου και τον Χουάντσο, μειώνοντας τη διαφορά στους έξι πόντους (30-36).

Ένα τρίποντο από τον Μπράουν έφερε το σκορ στο 33-36, ενώ ο Λεσόρ με ακόμα ένα καλάθι ισοφάρισε το ματς (35-35). Ο Σόρκιν διέκοψε το σερί 11-0 του Παναθηναϊκού με ένα κάρφωμα, κάνοντας το 35-37, αλλά ο Γιουρτσεβέν απάντησε αμέσως για να φέρει το παιχνίδι ξανά στα ίσα (37-37). Η Μακάμπι προηγήθηκε εκ νέου με τρίποντο του Ράντολφ (37-42), όμως ο Οσμάν με εύστοχες βολές μείωσε τη διαφορά σε 38-42 και αργότερα σε 40-42.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα δυναμικό κάρφωμα από τον Γιουρτσεβέν μετά από ασίστ του Σλούκα για το 42-45. Η Μακάμπι απάντησε με κάρφωμα του Χοάρντ για το 42-47, ενώ ο Οσμάν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου στο 44-47.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν ρυθμό, καθώς πέρασαν αρκετά λεπτά χωρίς σκορ. Τελικά, η Μακάμπι Τελ Αβίβ άνοιξε πρώτη τον λογαριασμό με τον Ράντολφ, ανεβάζοντας το σκορ στο 44-49. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει, αλλά δυσκολεύτηκε να βρει στόχο, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να παραμένει κλειστό.

Ο Γκριγκόνις κατάφερε να μειώσει σε 46-49 με ένα καλάθι, ενώ ο Λεσόρ ισοφάρισε αργότερα με ένα καλάθι και φάουλ, κάνοντας το 49-49 με εύστοχη βολή. Η Μακάμπι απάντησε με ένα δίποντο του Σόρκιν, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα με 49-51. Ακολούθησε καλάθι του Λόιντ, φέρνοντας το σκορ στο 49-53.

Ο Γιουρτσεβέν μείωσε τη διαφορά σε 51-53, πετυχαίνοντας το όγδοο πόντο του, αλλά η Μακάμπι διατήρησε τον έλεγχο με ένα καλάθι από τον Ριβέρο, κάνοντας το 51-55. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει, αλλά αρκετές επιθέσεις κατέληξαν άστοχες, ενώ ο Λεσόρ χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ, δημιουργώντας ανησυχία στην ομάδα. Ο Γκριγκόνις βρήκε το δρόμο προς το καλάθι και μείωσε σε 53-55, πριν ο Μπλατ πετύχει άλλο ένα τρίποντο για τη Μακάμπι, κάνοντας το 53-58. Ο Σλούκας πήρε στη συνέχεια δύο ελεύθερες βολές, πετυχαίνοντας και τις δύο και κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 55-58 υπέρ των Ισραηλινών.