Τα 6 «Facts» της ήττας του Παναθηναϊκού στο Μιλάνο

-

Την 11η ήττα στην φετινή Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 75-54. Οι «πράσινοι» έδειξαν καλά στοιχεία και το σκορ δεν λέει ολόκληρη την ιστορία. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν καλό μπάσκετ αμυντικά και έπαιρναν τις ευκαιρίες τους επιθετικά. Στο τέλος όμως, μίλησε η ποιότητα των γηπεδούχων. Ας δούμε 6 θέματα από την αναμέτρηση της Τρίτης.

«Killer» Μέικον

Στα πρώτα 6 λεπτά της αναμέτρησης, ο Ντάριλ Μέικον είχε ήδη 9 πόντους. Τελικά τελείωσε τον αγώνα με 14 και για άλλο ένα ματς, έδειξε την δεινότητα του στο σκοράρισμα. Μπορεί να μην έφτασε τα επίπεδα που είχε με την Άλμπα, όμως ήταν μια αξιόλογη εμφάνιση.

Η επιστροφή του Μποχωρίδη στις σκέψεις του Πρίφτη;

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης χθες πήρε σχεδόν 8 λεπτά συμμετοχής. Λόγω της απουσίας του Νέντοβιτς και της έλλειψης ενός ακόμα γκαρντ, ο Έλληνας διεθνής κλήθηκε να δώσει λύσεις από τον πάγκο. Ναι μεν δεν ήταν εξαιρετικός, αλλά πρόλαβε και μοίρασε δύο ασίστ και έβαλε ένα τρίποντο. Όχι και άσχημα.

Η άμυνα ζώνης (σχεδόν) δούλεψε

Σε εκείνο το άθλιο ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην τρίτη περίοδο, τέλος έβαλε η αλλαγή σε άμυνα ζώνης. Το 2-3, με τα δύο γκαρντ μπροστά, τους φόργουορντ στα φτερά και τον σέντερ στο ζωγραφιστό, πάγωσε κάπως της Αρμάνι και έφερε το «Τριφύλλι» σε απόσταση αναπνοής. Όμως τελικά, οι γηπεδούχοι «έσπασαν» την άμυνα του Παναθηναϊκού. Αυτό ωστόσο δεν αναιρεί ότι η ομάδα πλέον κινείται με ένα συγκεκριμένο τρόπο.

Του έλειψε ο κόσμος του

Η αντιπροσωπεία της Θύρας 13 στο Μιλάνο έκανε όσο θόρυβο μπορούσε, όμως η ομάδα είχε ανάγκη από τον κόσμο της. Όταν το ματς πήγε να ξεφύγει, εάν ήταν στο ΟΑΚΑ, οι φωνές του κόσμου θα κράταγαν τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, ενώ όταν «ξύπνησε» για λίγα λεπτά, αν ήταν γηπεδούχος θα το είχε γυρίσει κατά την γνώμη μου. Αυτό όμως είναι και το χρόνιο πρόβλημα που έχει ο Παναθηναϊκός φέτος.

Ένα καταστροφικό 7λεπτο

7 λεπτά χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι για να «καθαρίσουν» το ματς. Μέσα σε αυτά τα λεπτά, ο
Παναθηναϊκός ήταν ανίκανος να αντιδράσει και να βάλει βέτο στην ποιότητα της Μιλάνο. Δύο λεπτά πριν λήξει το πρώτο μέρος και πέντε στο δεύτερο, όπου οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και έβρισκαν καλάθια με κάθε τρόπο, άφησαν το «Τριφύλλι» σαστισμένο και συνέβαλαν σε μια υπέρογκη διάφορα, την οποία δεν κατέρριψε ποτέ ο Παναθηναϊκός.

Ήττα, αλλά υπάρχουν αρκετά θετικά

ΟΚ, είναι γνωστό πως παιχνίδια σαν το χθεσινό, ο φετινός Παναθηναϊκός δεν μπορεί να τα χτυπήσει. Κι όμως, παρόλο που ήταν χαμένο από τα αποδυτήρια, ο Πρίφτης ετοίμασε την ομάδα του για να δώσει τα πάντα μέσα στο παρκέ, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, κρατώντας την Μιλάνο στους μόλις 33 πόντους στο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός πρέπει να συνεχίσει με αυτόν τον τρόπο και να αντιμετωπίζει έτσι κάθε
αντίπαλο. Το ματς την Πέμπτη με την Μπαρτσελόνα θα είναι ένα μεγάλο τεστ, για το αν η ομάδα μπορεί να αντιμετωπίσει τις ομάδες στην κορυφή της βαθμολογίας και με τον κόσμο στο πλάι τους, οι «πράσινοι» δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα.