Σκυ… Λι του «πολέμου» ο «Εξάστερος»!

-

Τι κι αν δεν… θάμπωσε με την εικόνα του στο παρκέ; Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με ψυχή την κατάλληλη στιγμή κόντρα στην Ολύμπια Αρμάνι Μιλάνο και δίχως τον «εγκέφαλο» Γουόλτερς έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση των Ιταλών, σημειώνοντας την 4η σερί νίκη του στη Euroleague!

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Παναθηναϊκός (Ντ. Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι, Μπέικον, Γουίλιαμς και Παπαγιάννης
Ολύμπια Αρμάνι Μιλάνο (Ετ. Μεσίνα): Ντέιβις, Λουαού-Καμπαρό, Μήτρου Λονγκ, Μέλι, Χολ

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72, 90-77 (παρ.)

Μπορεί ο κόσμος να έδωσε βροντερό «παρών» στο ΟΑΚΑ, απόρροια των τριών σερί ευρωπαϊκών νικών του Παναθηναϊκού, ωστόσο το ξεκίνημα της ομάδας απέναντι στη Μιλάνο δεν ήταν εφάμιλλο των προσδοκιών. Οι «πράσινοι» παρουσίασαν πολλά επιθετικά προβλήματα και ως εκ τούτου αποσυντονίστηκε και στην άμυνα, παρότι ο Παπαγιάννης αποτέλεσε εξαίρεση στη γενική… μετριότητα με 5 πόντους και 4 ριμπάουντ. Έτσι, το 13-22 του 1ου δεκαλέπτου δεν αποτέλεσε έκπληξη, όντας μια εύλογη καταγραφή των δρώμενων της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μπέικον έλαβε τη… σκυτάλη του πρωταγωνιστή από τον Παπαγιάννη, με τον Αμερικανό να τα κάνει… όλα στο παρκέ για τον Παναθηναϊκό. Μάλιστα, αυτός ήταν ο κύριος λόγος που το «Τριφύλλι», παρότι ξεκίνησε και πάλι αρνητικά, αφυπνίστηκε, βρήκε τον χαμένο ρυθμό που αναζητούσε επιθετικά και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στο -6 (33-39, 19′). Όμως, μια χαμένη κατοχή μετά από τζάμπολ και ένα λάθος μαρκάρισμα του Π. Καλαϊτζάκη στο… 0.6″ ανάγκασαν τον Παναθηναϊκό να οδηγηθεί στα αποδυτήρια στο –9 (33-42).

Με ένα άκρως ενθαρρυντικό σερί 4-0 ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός (37-42, 22′), το οποίο, όμως, «γκρεμίστηκε» ολοσχερώς από το εμφατικό 8-0 των Ιταλών (37-50, 24′) που ακολούθησε και που ανάγκασε τον Ράντονιτς να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Η κατρακύλα των «πράσινων» δεν ανακόπηκε ούτε τότε, με την Ολύμπια να προχωρά ακάθεκτη προς τη νίκη, σκοράροντας κατά ριπάς, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι μετρούσαν 3/18 τρίποντα (45-57, 28′). Το τρίποντο του Πονίτκα και το ντράιβ του Μπέικον (50-57, 29′) έκαναν τους γηπεδούχους να αναθαρρήσουν, ενώ οι εύστοχο ζεύγος βολών του Λι 10.5″ πριν το τέλος της 3ης περιόδου άλλαξαν άρδην το σκηνικό στο ΟΑΚΑ, αφού ο Παναθηναϊκός έφτασε στο -5 από το -15 (52-57). Όμως, μια ακόμη ολιγωρία των «πράσινων» στην εκπνοή έδωσε τη δυνατότητα στον Χάινς να κάνει το 52-59.

Στο 4ο δεκάλεπτο, το «Τριφύλλι» θέλησε να αντιδράσει εκ νέου κι αυτό φάνηκε στα πρώτα λεπτά. Για περίπου 3′ η διαφορά διατηρήθηκε στους 7 πόντους, ενώ λίγο αργότερα ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το παιχνίδι σε ματς 3 πόντων (61-64, 34′) και ξαναμπήκε με αξιώσεις στην αναμέτρηση, αλλά και στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Μεσίνα κάλεσε τάιμ άουτ, όμως ο Μπέικον με τρομερό τρόπο μείωσε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (63-64, 35′) για το 10-0 σερί του «Εξάστερου». Όμως, τότε οι Ιταλοί ξεκίνησαν ξανά να ευστοχούν και να βρίσκουν τις λύσεις που έψαχναν στην επίθεση, με αποτέλεσμα η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες να «ανοίξει» ξανά στους 7 πόντους (65-72, 37′). Πλέον, οι «πράσινοι» καλούνταν ανατρέψουν το -7 σε διάστημα 3 λεπτών και με Λι και Μπέικον μπόρεσαν να επιστρέψουν στο -2 (70-72, 38′), με 1:24 στο ρολόι! Το σκορ έμεινε αναλλοίωτο μέχρι και 8.4″ πριν το φινάλε, με τον Λι να υψώνει όμορφα και τον Παπαγιάννη να καρφώνει και να ισοφαρίζει 72-72 εν μέσω πανδαιμόνιου στο ΟΑΚΑ. Αμέσως μετά ο Π. Καλαϊτζάκης πήρε το επιθετικό φάουλ πανέξυπνα και έδωσε ουσιαστικά την τελευταία επίθεση του ματς στην ομάδα του στα 2.5″. Ο Ράντονιτς πήρε τάιμ άουτ, η επαναφορά έγινε από τον Λι, ο Μπέικον αστόχησε σε buzzer beater τρίποντο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η ψυχολογία βρισκόταν πια με το μέρος του Παναθηναϊκού κι αυτό οι γηπεδούχοι θέλησαν να το εκμεταλλευτούν. Έτσι, στην παράταση κατάφεραν να προηγηθούν (76-74, 42′), με τις άμυνες που παίχτηκαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ να είναι κυριολεκτικά συγκινητικές. Η διαφορά παγιώθηκε στους 3 πόντους (78-75, 44′) για αρκετή ώρα, με το ματς να σταματά προσωρινά στο 1:33, ώστε να διαπιστωθεί αν το 5ο φάουλ του Πονίτκα ορθώς του χρεώθηκε σε ένα άκρως κρίσιμο σημείο του ματς. Οι διαιτητές είδαν ξανά τη φάση μετά το challenge του Ράντονιτς έπειτα από συμβουλή του Παππά και άλλαξαν την αποφασή τους, δίνοντας επιθετικό φάουλ σε βάρος της ομάδας του Μεσίνα! Το εύστοχο ζεύγος βολών του Λι και το τρομερό τρίποντο του Μπέικον «καθάρισαν» το ματς και ο Παναθηναϊκός, που δεν ήταν διατεθειμένος να παραδοθεί, πήρε τη νίκη με σκορ 90-77, οδηγώντας την Αρμάνι στην 8η σερί ήττα της.

Σε ένα γενικότερα μετριότατο βράδυ για τον Παναθηναϊκό, ο Μπέικον αποτέλεσε για μια ακόμη φορά τον πρωταγωνιστή της ομάδας του. Είχε κι εκείνος ορισμένες… μυστήριες αποφάσεις, ωστόσο η γενική του εικόνα ήταν θετικότατη. Πάντως, ο Λι παίρνει τον τίτλο του πιο… συγκινητικού παίκτη του ματς.

Το «Όλα Πράσινα» απέκτησε Viber Channel! Πάτα ΕΔΩ, μπες στην κοινότητα και λάβε πρώτος στο κινητό σου τα νέα του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.