«Σίγησε» το Βελιγράδι ο «Εξάστερος»!

-

Ύστερα από μια πολύ μεγάλη μπασκετική μάχη στο Βελιγράδι, ο Παναθηναϊκός σημείωσε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Euroleague και πέτυχε την πρώτη του εφετινή νίκη στη διοργάνωση.

Ερυθρός Αστέρας (B. Γιοβάνοβιτς): Λάζιτς, Ιβάνοβιτς, Χόλαντ, Μίτροβιτς, Μπέντιλ
Παναθηναϊκός (Ντ. Ράντονιτς): Λι, Άντριους, Γκριγκόνις, Γουίλιαμς, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 38-42, 57-58, 75-77

Εκμεταλλευόμενος την τρομερή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του στη «Χάλα Πιονίρ», ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε το ματς με 3/3 τρίποντα (11-6, 4′), αποκτώντας έτσι εύλογα από νωρίς το προβάδισμα. Τότε, ο Ράντονιτς κάλεσε τάιμ άουτ, με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στο παρκέ με ένα σερί 6-0 (11-12, 5′) για να περάσει μπροστά. Όμως, αυτό έμελλε να είναι και το μοναδικό διάστημα στο 1ο δεκάλεπτο που οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλά στοιχεία, αφού στη συνέχεια σημείωσαν μόλις 6 πόντους, με τους Σέρβους να ολοκληρώνουν την περίοδο όντας μπροστά με 24-18.

Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός φάνηκε να συγκεντρώνεται στην άμυνα, αφήνοντας τους γηπεδούχους δίχως πόντο για περίπου 3′, ενώ παράλληλα επιθετικά έδειξε να βελτιώνεται, «τρέχοντας» ένα σερί 6-0 για να φέρει το ματς ξανά στα ίσια (24-24, 13′). Κι ενώ οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν απολύτως κανένα μομέντουμ υπέρ τους, το «Τριφύλλι» με φθηνά λάθη επέτρεψε στους γηπεδούχους να αποκτήσουν άκοπα ξανά ρυθμό στο παρκέ, για το +5 (34-29, 17′), το οποίο οδήγησε σε τάιμ άουτ του Ράντονιτς. Για μια ακόμη φορά, οι οδηγίες του Μαυροβούνιου ήταν επιδραστικές, με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει με ένα επιμέρους 4-13 (38-42, 19′) και εν τέλει να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 4 πόντων!

Η ομάδα του Ράντονιτς απέδειξε στο πρώτο μισό του 3ου δεκαλέπτου ότι η άνοδος στην απόδοσή της προς το τέλος του 1ου ημιχρόνου δεν ήταν τυχαία. Οι «πράσινοι» συνέχισαν δυναμικά, διατήρησαν το +4 και έφτασαν ακόμη και στο +6 (40-46, 23′), όμως η αστοχία στις βολές έδωσε και πάλι τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να επανέλθουν δριμύτεροι (48-50, 25′).Μάλιστα, τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τον Παναθηναϊκό στη συνέχεια, που έδειξε να… κολλάει (54-52, 28′). Ευτυχώς, στο τελευταίο δίλεπτο της 3ης περιόδου ο «Εξάστερος» με Λι, Πονίτκα, Γκριγκόνις και Γκουντάιτις ανέβασε ξανά «στροφές», ανέτρεψε εκ νέου την εις βάρος του κατάσταση και «έκλεισε» προπορευόμενος με 57-58.

Πλέον, είχε γίνει σαφές ότι τα πάντα κρέμονταν από μια κλωστή, η οποία θα φαινόταν αν θα… έσπαγε για τον Παναθηναϊκό στο 4ο δεκάλεπτο, το οποίο, πάντως, ξεκίνησε εξαιρετικά για εκείνον (58-61, 31′), αλλά δεν εξελίχθηκε το ίδιο. Ξαφνικά, με πολλά λάθη από τους «πράσινους», 3 σε μόλις ένα δίπλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας «έτρεξε» ένα επιμέρους 7-2 (68-63, 34′) και άρχισε να αγχώνει επικίνδυνα τους φιλοξενούμενους, με τον Ράντονιτς να καλεί γρήγορα τάιμ άουτ. Αμέσως μετά, βγήκε μπροστά ο Γκριγκόνις, που με buzzer beater τρίποντο «ξεκόλλησε» τον Παναθηναϊκό (68-66, 36′) επιθετικά, αλλά… αμυντικά υπήρχαν ακόμη προβλήματα (71-66, 37′). Ο Γκουντάιτις ήταν αυτός που με ηρωικές προσπάθειες διατήρησε την ομάδα του στο -2 (73-71, 38′), με τον Γουίλιαμς να κάνει το 2/2 από τη βολή (73-73, 39′) λίγα δεύτερα πριν το τελευταίο λεπτό του ματς. Το ματς παρέμεινε στην απόλυτη ισορροπία μέχρι και τα 21.3″ πριν το φινάλε, με τον Πονίτκα να κλέβει και να βάζει τον «Εξάστερο» στο +2 (73-75, 39′). Στην επόμενη επίθεση του Αστέρα, ο Παναθηναϊκό λίγο έλειψε να βγάλει μια άμυνα που θα του έδινε και τη νίκη, αλλά… έγινε φάουλ από τον Γουίλιαμς μετά από άστοχο τρίποντο, οδηγώντας τον 1ο σκόρερ των γηπεδούχων, Μπέντιλ, στις βολές. Ο πρώην παίκτης του «Τριφυλλιού» έκανε το 1/2 (74-75, 39′) και η ομάδα του Ράντονιτς κρατούσε την τύχη της στα χέρια της. Στα 6.5″ η μπάλα επέστρεψε στο παρκέ, ο Μπέντιλ άργησε να κάνει φάουλ και ο Λι οδηγήθηκε στις βολές στα 4.1″, με τον ίδιο να κάνει το χρέος του (74-77, 39′). Πλέον δεν υπήρχαν περιθώρια αντίδρασης, ουσιαστικά δεν άλλαξε τίποτα μέχρι την κόρνα της λήξης και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη με σκορ 75-77!

Επιτέλους, ο Μάριους Γκριγκόνις βρήκε τον μπασκετικό εαυτό του. Ο Λιθουανός παίκτης, σε μια «καυτή» έδρα, κατόρθωσε να δείξει τη δεινότητά του ως σουτέρ, τόσο εντός, όσο κι εκτός περιφέρειας. Point Leader για τον Παναθηναϊκό και όχι άδικα.