«Πράσινος Βασιλιάς» στο Βελιγράδι κι ο Αστέρας στο… πηγάδι!

-

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Ολυμπιακού από την Εφές ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε επί του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι και… έσβησε την ήττα της προηγούμενη αγωνιστικής από τους «ερυθρόλευκους» στη Euroleague.

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Σμαρτ, Μίτροβιτς, Μπολομπόι, Χάνγκα, Γκιεντράιτις
Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Μήτογλου, Γκριγκόνις, Λεσόρ

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 41-51, 56-70, 76-89

Φαρδιά… πλατιά τις υπογραφές των Ναν και Σλούκα έφερε το 1ο δεκάλεπτο στη Σερβία, με τον Παναθηναϊκό να αποδίδει εξαιρετικά στο επιθετικό κομμάτι. Οι δυο γκαρντ των «πράσινων» σκόραραν με κάθε δυνατό τρόπο και έβαλαν εξ αρχής σε θεση οδηγού τους φιλοξενούμενους, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Τεόντοσιτς. Βέβαια, αμυντικά τα πράγματα δεν ήταν το ίδιο ενθαρρυντικά για το «Τριφύλλι», αλλά το 20-29 αποτελεί εύλογη καταγραφή των όσων έγιναν από πλευράς σκοραρίσματος.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να ισορροπήσει περισσότερο το παιχνίδι, όμως ο «Εξάστερος» μπόρεσε, όχι μόνο να διατηρήσει τη θεση οδηγού, αλλά να διευρύνει περαιτέρω τη διαφορά. Αυτή τη φορά, στην εξίσωση επιθετικά μπήκε για τα καλά και ο Μήτογλου, που με τους Ναν και Σλούκα ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος διψήφιοι (12π, 11π και 10π αντίστοιχα) για το +10 και το 41-51 του Παναθηναϊκού.

Με την επανέναρξη του ματς για το 3ο δεκάλεπτο, αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός ανέδειξε έναν νέο πρωταγωνιστή. Ο λόγος για τον Λεσόρ, ο οποίος δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα στους Σέρβους, ενώ παράλληλα οι «πράσινοι» έδειξαν αποφασισμένοι να… σφίξουν και την άμυνά τους, ώστε να ανακόψουν τον ρυθμό των γηπεδούχων. Από την πλευρά της, η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε να επιδείξει έναν… δαιμονιώδη Νταβίντοβατς, που όμως δεν ήταν αρκετός για να αποτρέψει το +12 του «Τριφυλλιού» (46-58, 25′) στα μέσα της περιόδου. Η εν λόγω κατάσταση διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει στο +14 (56-70).

Το 4ο δεκάλεπτο… σημαδεύτηκε από μια ολιγόλεπτη διακοπή για άμεσο ριπλέι, με τον ρυθμό της αναμέτρησης να χάνεται, κάτι, που φυσικά έδειξε να ευνοεί τον Παναθηναϊκό, που ήλεγχε το ματς και ήταν συγκεντρωμένος για τη νίκη. Η ομάδα του Αταμάν παρέμεινε σε διψήφια διαφορά, στο +11 (65-76, 35′), στα μέσα της 4ης περιόδου και πλέον είχε να κάνει τα… βασικά για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Αυτά τα έπραξε και στο τελευταίο 5λεπτο του ματς, όντας απόλυτα σοβαρή και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να φύγει νικήτρια από το Βελιγράδι με 76-89.

Ντίνος Μήτογλου. Μπορεί ο Γκραντ να έκανε σχεδόν το τέλειο ματς, αλλά ο Έλληνας power forward ήταν αυτός που ήταν μαγικός τόσο επιθετικά, όσο κι αμυτικά. Τρομακτικά σημαντική η συμβολή του στον τομέα του ριμπάουντ.

Κανένας. Θα ήταν άδικο για οποιονδήποτε παίκτη του Παναθηναϊκού να βρει θέση σε αυτή την κατηγορία με βάση τα όσα έγιναν στο ματς.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.