«Πράσινος» διασυρμός στην Κωνσταντινούπολη!

-

Μια από τις μεγαλύτερες σε έκταση ήττες της ιστορίας του υπέστη ο Παναθηναϊκός στην Πόλη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, με σκορ 107-77…

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Φενέρμπαχτσε (Δ. Ιτούδης): Γουίλμπεκιν, Μότλεϊ, Πιέρ, Ντέιβις, Καλάθης
Παναθηναϊκός (Ντ. Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς, Μπέικον, Γουίλιαμς, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 55-40, 78-55, 107-77

Θετικά ήταν τα δείγματα του Παναθηναϊκού στο 1ο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Ράντονιτς να παρουσιάζει καλό πρόσωπο επιθετικά, καλύπτοντας έτσι τις όποιες αμυντικές αδυναμίες σημειώθηκαν. Αν και βρέθηκαν στο -8, οι «πράσινοι» αντεπιτέθηκαν και έφτασαν ακόμη και στο +4, για να ολοκληρώσουν την 1η περίοδο στο +3 και στο 22-25, αφήνοντας υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Δυστυχώς, ο Παναθηναϊκός έδειξε να χάνει το momentum που βρήκε προς το τέλος της 1ης περιόδου και που τον οδήγησε στην ολική επαναφορά από το -8 στο +4. Η άμυνά του έμοιαζε τρομερά ευάλωτη και η διαφορά έφτασε στο -11 και το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου στο 21-7 περί τα μέσα του δεκαλέπτου. Συγκεκριμένα, το «Τριφύλλι» δέχθηκε 21 πόντους σε 6 λεπτά, ενώ είχε την ευκαιρία να μειώσει στους 5, αλλά μέσα σε 30” βρέθηκε στο -11 ξανά από βιαστικές επιλογές στην επίθεση. Στο μεταξύ, ο Καλάθης έδειχνε πραγματικά σε εξαιρετική κατάσταση και εν πολλοίς εξηγεί, ενώ γνωρίζοντας τον Νικ, αυτό το 55% με το οποίο σουτάρει φέτος στα τρίποντα, μοιάζει απίστευτο. Τελικά, η κάκιστη περίοδος ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 33-15, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάει στα αποδυτήρια όντας στο -15 (55-40).

Η Φενέρ είχε 10/12 δ., 4/6 τρ. και +6 ριμπάουντ. Στο ίδιο διάστημα ο ΠΑΟ σούταρε 5/13 δ., 0/5 τρ. Στο μεταξύ οι βολές ήταν 3-12 υπέρ του Παναθηναϊκού, ο οποίος έχει μόλις 4 λάθη. To second unit του ήταν κάκιστο.

Η αμυντική εικόνα του Παναθηναϊκού στην περίοδο ήταν αποκαρδιωτική και δεν συνάδει σε ομάδα που θέλει να κάνει μία εμφάνιση-statement και να είναι ανταγωνιστική στην Euroleague. Αυτό δεν άλλαξε ούτε στο 3ο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα της Φενέρμπαχτσε να… εκτοξεύεται και το παιχνίδι να ξεφεύγει ολοκληρωτικά από τα χέρια του Παναθηναϊκού, με το +24 (75-51, 29′) να μιλά από μόνο του. Τελικά, το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε το «Τριφύλλι» πίσω με 78-55.

Η περίοδος αποτέλεσε έναν… τουρκικό μονόλογο. Η ομάδα του Ράντονιτς απλώς παραδόθηκε στις ορέξεις αυτής του Ιτούδη και η διαφαινόμενη νίκη της Φενέρ εξελιχθηκε σε θρίαμβο για την ίδια και σε ταπείνωση για τον Παναθηναϊκό. H διαφορά στο σκορ ολοένα και αυξανόταν, με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να δείχνουν εικόνα… ξεφτίλας στον αγωνιστικό χώρο, αφήνοντας ανενόχλητη την τουρκική ομάδα να φτάσει σε μια νίκη 30 πόντων με 107-77.

Μονάχα ο Ντουέιν Μπέικον τήρησε τα προσχήματα για τον Παναθηναϊκό. Υπήρχαν φορές στο ματς που φαινόταν να παλεύει μόνος του εναντίον όλων, δίχως να έχει βοήθειες από τους συμπαίκτες του.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.