«Πράσινη»… τραγωδία στη Λάρισα!

-

Είδε τον… χάρο με τα μάτια του στη Λάρισα ο Παναθηναϊκός, με την ομώνυμη ομάδα να στριμώχνει πολύ τους «πράσινους» στον 2ο ημιτελικό της Basket League. Με 84-77 επικράτησαν οι γηπεδούχοι, που ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1.

Παναθηναϊκός (Γ. Βόβορας): Ουάιτ, Παπαγιάννης, Μέικον, Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου

Λάρισα (Φ. Τακιανός): Μούντι, Μάριτς, Κρουμπάλι, Καράμπελας, Μπέρζινς

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-38, 62-57, 84-77

Στο ξεκίνημα του αγώνα τίποτα δεν προμήνυε όλα όσα θα επακολουθούσαν. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην… θάμπωνε με την απόδοσή του, όμως έβρισκε σκορ και βρισκόταν μπροστά στο σκορ (4-8, 4′). Παρόλα αυτά, μετά τα μισά του 1ου δεκαλέπτου, οι «πράσινοι» κατέρρευσαν ανεξήγητα, δίνοντας τη δυνατότητα στη Λάρισα να τρέξει ένα απίθανο σερί 10-0 για να φτάσει στο +8 (14-8, 6′) μέσα σε μόλις 2 λεπτά. Μάλιστα, κανείς από την ομάδα του Βόβορα δεν αφυπνίστηκε, με αποτέλεσμα η περίοδος να ολοκληρωθεί με τους γηπεδούχους στο… +13 (26-13)!

Κι αν κανείς θα περίμενε αντίδραση από πλευράς Παναθηναϊκού στο 2ο δεκάλεπτο, εν τέλει η Λάρισα ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και διεύρυνε το προβάδισμά της, σοκάροντας τους φιλοξενούμενους. Η κατάσταση του «Τριφυλλιού» ήταν τέτοια, που η διαφορά εκτοξεύθηκε ακόμη και στο +26 για την ομάδα του Τακιανού (43-17, 12′). Πάντως, στα τελευταία. 3 λεπτά του 1ου ημιχρόνου, οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν και μπόρεσαν να ρίξουν τη διαφορά στο -12 (50-38).

Όλα όσα δεν έγιναν στο μεγαλύτερο μέρος του 1ου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός τα έκανε επιτέλους πράξη μετά το πρώτο μισό του 3ου δεκαλέπτου. Η Λάρισα διατήρησε μέχρι το 24′ το υπέρ της +12 (55-43), όμως από το 25′ και μετά το «Τριφύλλι» με τον Μέικον μπροστάρη ξεκίνησε να επιστρέφει με αξιώσεις στο ματς. Ειδικά στα 2 τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 και έκλεισαν στο -5 (62-57).

Με τον Νέντοβιτς να παίρνει πολλά άστοχα σουτ, δείχνοντας ότι δεν βρίσκεται στη μέρα του, ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να… κολλά επιθετικά και να βλέπει τη Λάρισα να επιστρέφει στο +9 (69-60, 33′), ενώ ο Βόβορας κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο Μέικον βγήκε ξανά μπροστά και φτάνοντας μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο στους 23 πόντους επανέφερε το «Τριφύλλι» στο -3 (73-70, 35′), με τα 5 τελευταία λεπτά να μετατρέπονται σε θρίλερ. Παρόλα αυτά, περίπου 2′ πριν το φινάλε ο Κρουμπάλι σημείωσε τρίποντο και έστειλε τη Λάρισα στο +7 (80-73, 38′), προκαλώντας μεγάλα προβλήματα στον Παναθηναϊκό. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν τις απαραίτητες απαντήσεις κι έτσι η Λάρισα σημείωσε μια ιστορική νίκη με σκορ 84-77.

Αναμφίβολα, ο Ντάριλ Μέικον ήταν αυτός που βγήκε μπροστά από πλευράς Παναθηναϊκού και σχεδόν… ολομόναχος προσπάθησε να τα βάλει με τους γηπεδούχους. Αρκετά εύστοχος και δημιουργικός ο Αμερικανός γκαρντ.