Τη νικηφόρο πορεία του στη Basket League συνέχισε ο Παναθηναϊκός, που υπέταξε την Καρδίτσα εκτός έδρας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παπαγιάννη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Καρδίτσα (B. Αγγέλου): Μπόεχαϊμ, Μπέιτμον, Αγραβάνης, Τσούκας, Γόντικας
Παναθηναϊκός (Ντ. Ράντονιτς): Γουόλτερς, Π. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα, Γουίλιαμς, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 38-57, 59-76, 82-99

Αν και τα πρώτα λεπτά του 1ου δεκαλέπτου δεν προμήνυαν τα όσα θα επακολουθούσαν στο ματς, ο Παναθηναϊκός μετά τα μισά της περιόδου κατάφερε να αποκοπεί από την Καρδίτσα, «ανοίγοντας» τη διαφορά και αποκτώντας σαφές προβάδισμα. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά μέχρι το 5′ (8-11), όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι… πάτησαν το γκάζι και ολοκλήρωσαν στο +8 (19-27), έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη, που μάλιστα σκόραρε τους 6 τελευταίους ποντους της ομάδας του στο εν λόγω δεκάλεπτο.

Σχεδόν… πανομοιότυπο ήταν και το 2ο δεκάλεπτο, αφού επιμέρους σκορ του 1ου ήταν 19-27 και του 2ου ήταν 19-30. Με τους Λι και Παπαγιάννη να βγαίνουν μπροστά, αλλά και τον Μποχωρίδη να συνεχίζει να παίζει σε υψηλό επίπεδο στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύθηκε να διευρύνει το προβάδισμά του αργά και σταθερά. Αξίζει να σημειωθεί οτι η ομάδα του Ράντονιτς έφτασε ακόμη και στο +25 (31-56, 19′), όμως οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 7-1 στο τελευταίο λεπτό «μάζεψαν» όσο μπορούσαν τη διαφορά πριν το ημίχρονο, κλείνοντας με 38-57.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε νωθρός και ελαφρώς εφησυχασμένος, με εξαίρεση τον Παπαγιάννη, που συνέχιζε να κάνει ό,τι μπορεί. Πάντως, δεδομένου ότι ένας… κούκος δεν φέρνει την άνοιξη, η Καρδίτσα βρήκε την ευκαιρία να φανεί ανταγωνιστική, όντας μπροστά στο επιμέρους σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου και φτάνοντας στο -15 (56-71, 28′). Βέβαια, παρά το κακό πρόσωπο που παρουσίασε, ο «Εξάστερος» δεν κινδύνευσε, καθώς είχε… προίκα τη μεγάλη διαφορά που είχε χτίσει στο 1ο ημίχρονο (59-76). Στο μεταξύ, τη μεγαλύτερη ζημιά στην «πράσινη» άμυνα είχαν κάνει οι Μπόεχαϊμ, Μπέιτμον, με 15 και 16 πόντους αντίστοιχα μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο.

Το πάθημα του 3ου δεκαλέπτου δεν έγινε… μάθημα στον Παναθηναϊκό, με την Καρδίτσα να ρίχνει τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της σε επίπεδο 2ου ημιχρόνου (-13, 65-78, 32′). Όμως, στα επόμενα 3 λεπτά οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν και εκμεταλλευόμενοι τα άτσαλα τελειώματα των γηπεδούχων «άνοιξαν» εκ νέου το προβάδισμά τους, που βρέθηκαν μετά από ώρα στο +20 (70-90, 35′), αποκαθιστώντας την μπασκετική τάξη, την οποία είχε επιβάλλει στο 1ο ημίχρονο. Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα δεν υπήρχε… γυρισμός, με το «Τριφύλλι» ουσιαστικά να «κλειδώνει» το ροζ φύλλο αγώνα, φτάνοντας και τυπικά στη νίκη με σκορ 82-99.

Αναμφίβολα, ο Γιώργος Παπαγιάννης. Έχοντας κάνει κάτι το… αδιανόητο (10/10 στα δίποντα!), σημείωσε 20 πόντους, μαζεύοντας 4 ριμπάουντ, με 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ, δίχως κανένα λάθος. Πραγματικά, απίθανη η εμφάνιση του Έλληνα σέντερ.