Παρτιζάν προσκύνα, εδώ είναι Αθήνα!

-

Ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν καταλάβαινε ούτε από το «ξύλο» της Παρτιζάν, ούτε από τίποτα, πανηγυρίζοντας σπουδαία νίκη… τετράδας στο «φλεγόμενο» ΟΑΚΑ με το τελικό 84-71!

Παναθηναϊκός AKTOR (Εργκίν Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ.
Παρτιζάν (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Ντόζιερ, Γιάραμαζ, Τριφούνοβιτς, ΛεΝτέι, Καμπόκλο.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-40, 58-58, 84-71.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, δίνοντας σκορ στο ΟΑΚΑ με ένα floater του Ναν (2-0). Ο Καμπόκλο με 4 δικούς τους πόντους απάντησε άμεσα για την Παρτιζάν (2-4), όμως ο Μήτογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων επανέφερε σε «πράσινα» χέρια το προβάδισμα (5-4).

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ντόζιερ έδωσαν αέρα 3 πόντων στους Σέρβους (7-10), οι οποίοι έπαιζαν πολύ σκληρά στην άμυνα, ειδικά μάλιστα πάνω στον Λεσόρ στο post. Ο Γάλλος πάντως ήταν αυτός που σταμάτησε το αρνητικό σερί, μειώνοντας με εντυπωσιακό follow κάρφωμα σε 9-12. Ο «Εξάστερος» άρχιζε να ρολάρει καλύτερα στην επίθεση όταν μπήκε στο παρκέ ο Σλούκας, με αποτέλεσμα να περάσει ξανά μπροστά χάρη σε τρίποντο του Ναν από τη γωνία (15-12)! Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με νέο εύστοχο σουτ τριών πόντων αυτή τη φορά του Χουάντσο, το οποίο και διαμόρφωσε το 18-16 υπέρ του «Τριφυλλιού».

Με την εκκίνηση στη δεύτερη περίοδο ο Αταμάν έριξε τον Κώστα Αντετοκούνμπο στο παρκέ, που με 2/2 βολές έφερε τον Παναθηναϊκό στο 20-18. Ο Ναν συνέχιζε τον… χαβά του με απίθανα καλάθια (22-20, 26-24), αλλά η Παρτιζάν έβρισκε κάθε φορά τρόπο να αντιδρά και να μένει σε άμεση επαφή με το σκορ.

Το ξέσπασμα που έψαχνε η ομάδα ήρθε δια χειρός Μάριους Γκριγκόνις. Αρχικά ο Λιθουανός ευστόχησε από τα 6.75 για το 31-29, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση με γκολ-φάουλ στο ανοικτό γήπεδο έδωσε αέρα 5 πόντων στον «Εξάστερο» (34-29)! Ο Κέντρικ Ναν με εύστοχο ζευγάρι βολών ξεμάκρυνε για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό στο +7 (38-31), με τον… αφηνιασμένο Γκριγκόνις να κλέβει και πάλι και να κάνει στον αιφνιδιασμό το 40-31, μέσα σε πανδαιμόνιο στο ΟΑΚΑ! Εκεί οι «πράσινοι» χαλάρωσαν, επιτρέποντας στην Παρτιζάν να τρέξει ένα επιμέρους 9-2 και να φτάσει μόλις στο -2 με το 42-40, σκορ με το οποίο έκλεισε κιόλας το ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Παρτιζάν να πατάει καλύτερα, προσπερνώντας μάλιστα με 44-45 χάρη σε τρίποντο του ορεξάτου Νάναλι. Ο Παναθηναϊκός έκανε πολλά και εύκολα λάθη, την ίδια στιγμή που ο Ματίας Λεσόρ ήταν «κλειδωμένος» επιθετικά από την άμυνα των Σέρβων.

Ο ασταμάτητος Ναν έβαλε εκ νέου τον «Εξάστερο» σε θέση οδηγού (46-45), όπως και ο Κώστας Σλούκας λίγο μετά με σουτ μέσης απόστασης για το 48-47. Το ματς εξελισσόταν σε «μία σου και μία μου», αφού το… ξύλο της Παρτιζάν (χάρη στην ανοχή των διαιτητών) είχε επικρατήσει, κάνοντας έτσι «άγριο» το παιχνίδι. Το 58-58 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο τα έλεγε… όλα.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Σλούκας με 2/2 βολές άνοιξε το «χορό» (60-58), δίνοντας εν συνεχεία «σκυτάλη» στον Κέντρικ Ναν (62-58). Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να βρίσκει ρυθμό στο κρισιμότερο σημείο του ματς, φτάνοντας σε νέο κάρφωμα με τον (φανερά ανεβασμένο πλέον) Λεσόρ (64-58, +6).

Η άμυνα του «Τριφυλλιού» είχε εγκλωβίσει την Παρτιζάν στο σετ παιχνίδι, έχοντας ωστόσο τους διαιτητές «συμμάχους» της εκτελούσε βολές, που μοιραία την διατηρούσαν κοντά (66-62). Ένα μεγάλο τρίποντο του Κώστα Σλούκα ανέβασε τον «Εξάστερο» στο +7 (69-62). Ο Λεσόρ είχε μπει πια σε… beast mode, διατηρώντας τον Παναθηναϊκό στα επίπεδα του +9 (77-68), 2:47 πριν το φινάλε. Οι «πράσινοι» διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους στα τελευταία λεπτά και πήραν έτσι και τη νίκη και τη διαφορά σε οποιαδήποτε ισοβαθμία με Παρτιζάν, χάρη στο τελικό 84-71!

Ο Κέντρικ Ναν ήταν για μία ακόμη φορά ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει επιθετικά ο Παναθηναϊκός. Απειλούσε από κοντά, από μακριά, ενώ έχει και το αμυντικό highlight με την ασύλληπτη τάπα πάνω στον Πονίτκα!

Λίγα πράγματα από τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, που η αλήθεια είναι δεν έπαιξε και πολύ. Ο Ισπανός ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο αλλά στη συνέχεια δεν βρήκε ανάλογο ρυθμό, με αποτέλεσμα να δει τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα από τον πάγκο. Στην άμυνα προσπάθησε και με το παραπάνω ξανά.