Παναθηναϊκός: Τα 8 «Facts» της νίκης επί της Φενέρμπαχτσε!

-

Ο Παναθηναϊκός έπειτα από δύο άσχημες ήττες σε Ευρωλίγκα και πρωτάθλημα, επέστρεψε στις νίκες, αφού με μια εξαιρετική ανατροπή, επικράτησε με σκορ 91-87 της Φενέρμπαχτσε. Ας δούμε τα 8 στοιχεία που μπορούν να κρατήσουν οι φίλοι του Παναθηναϊκού απ’ αυτήν την αναμέτρηση!

1. Η ομάδα θέλει δουλειά ακόμα.

Η νίκη μπορεί να σκέπασε όλα τα υπόλοιπα, αλλά ο Παναθηναϊκός θέλει ακόμα πάρα πολλή δουλειά. Αμυντικά, όπου εκεί είναι το επίκεντρο για την σεζόν, η ομάδα «έμπαζε» νερά. Επιθετικά σίγουρα ήταν καλύτερη σε σχέση με το ματς στο Πριγκιπάτο, αλλά παρόλο που επετεύχθη η επιστροφή στις νίκες, ο Δημήτρης Πρίφτης εξακολουθεί να έχει δύσκολο έργο.

1. Ο ώριμος Παπαπέτρου προσφέρει πολλά στο παρκέ.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου διανύει μια πάρα πολύ ώριμη σεζόν. Σε όλα τα επίσημα παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι τώρα η ομάδα, ο αρχηγός είναι ένας εκ των καλύτερων (αν όχι ο καλύτερος) και αυτό είναι σημάδι της ωρίμανσής του. Στο ματς με την Φενέρμπαχτσε έκανε τα πάντα. Σούταρε, μοίραζε ασίστ και έκανε και άμυνα. Ήταν παντού και ήταν καθοριστικός στην νίκη του «Τριφυλλιού». Τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 2 επιθετικά ριμπάουντ, 3 αμυντικά και 4 ασίστ.

1. Ο Νεμάνια -για όσους το πίστεψαν- δεν έφυγε ποτέ.

Επιτέλους οι φίλοι του Παναθηναϊκού είδαν τον περσινό Νέντοβιτς στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Ο Σέρβος ήταν καταλυτικός, ειδικότερα στο 2ο ημίχρονο, στην μάχη των «πρασίνων» για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Μπορεί πάλι να είχε κακή στατιστική έξω από την γραμμή του τριπόντου (1/6), όμως γενικά επιθετικά ήταν εξαιρετικός. Σκόραρε 20 πόντους, είχε 11/11 βολές και στις τελευταίες φάσεις, πήρε το αντιαθλητικό από τον Μπούκερ που έδωσε και την νίκη στην ομάδα. Σίγουρα μια θετικότατη εμφάνιση από τον ίδιο, όμως ο Παναθηναϊκός περιμένει και άλλα από τον αδιαμφισβήτητο αστέρα του.

1. Καλός ο Φλόιντ, αλλά αμυντικά δεν συγκρίνεται με τον Παπαγιάννη.

Ο Δημήτρης Πρίφτης επιλέγει να δώσει πάρα πολύ χρόνο στον Τζεχαΐβ Φλόιντ, μάλιστα περισσότερο από όσο παίζει ο Παπαγιάννης! Ο Φλόιντ ήταν στην βασική πεντάδα και έπαιξε σχεδόν 20 λεπτά. Όμως, όσο αποτελεσματικός και αν ήταν επιθετικά (8 πόντους με 4/4 δίποντα), ο Βέσελι και ο Μπούκερ έπαιρναν πολλούς πόντους κάτω από την «πράσινη» μπασκέτα. Όταν ο Πρίφτης έριξε ξανά στο παρκέ τον Γιώργο Παπαγιάννη στην 4η περίοδο, τότε περιορίστηκε σημαντικά η επιθετική δράση των Τούρκων, παρόλο που ο Έλληνας σέντερ ήταν μέτριος στο 1ο ημίχρονο.

1. Πέρι – Μέικον πιάνουν τον παλμό.

Σε σύγκριση με αυτό που είδαν οι φίλοι του Παναθηναϊκού στο Μονακό, ο Πέρι και ο Μέικον έδειξαν πως έπιασαν τον παλμό της αναμέτρησης, αλλά και γενικά της διοργάνωσης. Τελικά, ο Κέντρικ Πέρι είχε 9 πόντους και ποσοστό 50% από το τρίποντο και ο Ντάριλ Μέικον 13 πόντους με 7/8 βολές. Φυσικά, πρέπει να σημειωθεί ότι ο Πέρι για μεγάλο μέρος του αγώνα δεν έπαιζε, επειδή είχε 4 φάουλ. Σίγουρα δεν ήταν εντυπωσιακοί, όμως δείχνουν σημάδια βελτίωσης.

1. Ο Οκάρο δείχνει από τι είναι φτιαγμένος.

Παρόλο που είχε 4 φάουλ πολύ νωρίς στο ματς και παρότι έκατσε πολλά λεπτά στον πάγκο, ο Οκάρο Ουάιτ ήταν πολύ σημαντικός για τον Παναθηναϊκό. Επιθετικά βρήκε πολλούς πόντους, ακόμα και από το τρίποντο, ενώ αμυντικά τακτοποίησε πολλά θέματα που ταλάνιζαν το μυαλό του Δημήτρη Πρίφτη. Το κοντέρ του γράφει 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, αποδεικνύοντας την σημαντικότητά του. Αυτόν τον «Ρο» έχει ανάγκη ο Παναθηναϊκός.

1. Ο σημαντικός Έβανς και ο… «τσαμπουκάς» Μαντζούκας.

Τα 4 φάουλ που έκανε ο Ουάιτ έβαλαν δύσκολα στον Δημήτρη Πρίφτη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρει πολλά λεπτά ο Τζέρεμι Έβανςν είτε στο «4» που είναι η κλασσική του θέση, είτε στο «5». Το κάρφωμα-ξέσπασμά του ήταν σημαντικό στην ψυχολογία των παικτών και του κόσμου. Όμως, ο Πρίφτης έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής στον 18χρονο Λευτέρη Μαντζούκα και όχι σε… νεκρά λεπτά, αλλά στα πρώτα! Μάλιστα, το θράσος του τον έκανε να κοντράρει τον Γιάν Βέσελι.

1. Ο έκτος παίκτης του Παναθηναϊκού στο σπίτι του.

Χιλιάδες οπαδοί βρέθηκαν χθες στο ΟΑΚΑ για να δουν τον Παναθηναϊκό να πραγματοποιεί μια μεγάλη εμφάνιση. Αυτοί, όταν η ομάδα έφτανε κοντά στο σκορ, την ανέβαζαν στα ύψη και εν τέλει αυτό ήταν που την ώθησε να κάνει το βήμα παραπάνω και να πάρει την νίκη. Η σημαντικότητα του κόσμου ξέραμε ότι είναι τεράστια και να που στην πρώτη ευκαιρία, απέδωσε!