Παναθηναϊκός στο.. έλεος του καθενός!

-

Άλλη μια απογοητευτική εντός έδρας ήττα υπέστη ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νικήθηκε από την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 75-76 για την 28η αγωνιστική της Euroleague. Άκρως προκλητική η διαιτησία προς το φινάλε του αγώνα, με τον κόσμο και τους παίκτες να βγαίνουν εκτός εαυτού.

Παναθηναϊκός (Δ. Πρίφτης): Μέικον, Νέντοβιτς, Κασελάκης, Ουάιτ και Παπαγιάννης.

Αρμάνι Μιλάνο (Ετ. Μεσίνα): Μελι, Χολ, Ντιλέινι, Μητογλου και Ντάνιελς.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-40, 51-63, 75-76

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο ο Παναθηναϊκός, δείχνοντας ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με το ματς κόντρα στη Ζαλγκίρις. Οι «πράσινοι» έτρεξαν με το «καλημέρα» ένα σερί 7-0, με τους Νέντοβιτς και Παπαγιάννη να συνεργάζονται αρμονικά, και ανάγκασαν τον Μεσίνα να καλέσει τάιμ άουτ για να τα… ψάλλει στους παίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με ένα επί μέρους 3-7 κατάφεραν να μειώσουν στο τρίποντο (10-7, 5′), όμως ανέλπιστα ο Κασελάκης με τρομερές άμυνες και φοβερές επιθέσεις (5 πόντους) έδωσε τη λύση και εκτόξευσε τον Παναθηναϊκό στο +8 (17-9, 8′) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους εν τέλει να ολοκληρώνουν το 1ο δεκάλεπτο στο +5 (19-14).

Στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου οι Ιταλοί μείωσαν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (22-21, 13′) με τον Ντιλέινι, όμως ο Παναθηναϊκός έδειξε να αντέχει στην πίεση και να παραμένει σταθερά σε θέση οδηγού (33-28, 16′) μέχρι και το 18′, καθώς τότε όλα άλλαξαν. Με ένα σερί 7-0 η ομάδα του Μεσίνα τα έφερε όλα… τούμπα και πέρασε μπροστά μετά από αρκετή ώρα (33-35, 18′), ενώ ο «Εξάστερος» έμεινε χωρίς σκορ για περίπου 2 λεπτά. Παρότι στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου βρήκε λύσεις επιθετικά, όχι μόνο δεν μπόρεσε να αντιδράσει ουσιαστικά, αλλά εν τέλει οδηγήθηκε στα αποδυτήρια όντας στο -4 (36-40).

Η επιστροφή του Παναθηναϊκού στον αγωνιστικό χώρο για το 3ο δεκάλεπτο δεν… πήγε καλά. Οι γηπεδούχοι πολύ γρήγορα είδαν τους αντιπάλους τους να ξεφεύγουν στο +7 (40-47, 23′), με την εν λόγω διαφορά να παγιώνεται και να διατηρείται μέχρι και τα μέσα της περιόδου. Λίγο αργότερα, αυτή αυξήθηκε ακόμη περισσότερο κι έφτασε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στους 12 πόντους (49-61, 18′) χάρη σε τρίποντο του Ροντρίγκεθ, με το «Τριφύλλι» πια να κινδυνεύει να… χάσει επαφή με τον αντίπαλο. Ο Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά ως συνήθως δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να τελειώνει το 3ο δεκάλεπτο όντας πολύ πίσω με 51-63.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός στο 4ο δεκάλεπτο βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο. Παίζοντας… σκυλιασμένη άμυνα, οι «πράσινοι» δεν επέτρεψαν στην Αρμάνι Μιλάνο να πετύχει κάτι παραπάνω από ένα καλάθι σε 3 λεπτά και με ένα επιμέρους 6-2 επιχείρησαν να πλησιάσουν για την ανατροπή (57-65, 33′). Με τον Καββαδά να πραγματοποιεί συγκινητική εμφάνιση, οι «πράσινοι» ψαλίδιζαν διαρκώς σιγά-σιγά τη διαφορά, φτάνοντας στο -5 μόλις 2′ πριν το φινάλε του ματς! Στο μεταξύ, οι διαιτητές αγνόησαν μια αγκωνιά στην καρωτίδα του Καββαδά, πεισμώνοντας ακόμη περισσότερο κόσμο και παίκτες, ενώ λίγο αργότερα είπαν «όχι» σε ξεκάθαρο φάουλ πάνω στον Κασελάκη. 1:22 στο ρολόι κι η Αρμάνι βρισκόταν στο 68-75, με τον Παναθηναϊκό να έχει μια τελευταία… ζαριά, με τον Νέντοβιτς να σημειώνει ένα τρομερό τρίποντο (71-75, 39′), ενώ με 2/2 βολές ο Μέικον έκανε το 74-75, 30.4 πριν το τέλος. Τελικά, ο τεράστιος «Νέντο» κρατούσε το καλύτερο για το φινάλε, που με κλέψιμο στην επαναφορά της Αρμάνι και λέι απ έκανε το 75-75, με τον Χάινς μόλις 1.6 προτού ακουστεί η κόρνα της λήξης να κερδίζει βολές. Ο Αμερικανός ευστόχησε μονάχα στη μία και εν τέλει η Αρμάνι επικράτησε με σκορ 75-76, τη στιγμή που ο Κασελάκης σπρώχτηκε αλλά δεν δόθηκε τίποτα.

Σε ένα κακό παιχνίδια για τον Παναθηναϊκό, ο Γιώργος Παπαγιάννης κράτησε τα προσχήματα και ήταν αρκετά καλός σε άμυνα κι επίθεση, φτάνοντας κοντά σε double-double. Πρόκειται για ακόμη μια θετικότατη εμφάνιση του Έλληνα σέντερ.