Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 58-69: Απόλυτη ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ!

-

Πραγματοποιώντας άθλια εμφάνιση, που τον γύρισε αρκετούς μήνες πίσω, ο Παναθηναϊκός AKTOR ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και απώλεσε τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Κάνααν, Γουόκαπ, Πίτερς, Μπραζντέικις, Φαλ

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 25-30, 39-47, 58-69

Το βάρος του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος φάνηκε να… καταπλακώνει εξαρχής τους παίκτες και των δύο ομάδων. Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ξεκίνησαν την αναμέτρηση με έντονη νευρικότητα, κάτι που αποτυπώθηκε πλήρως στη στατιστική. Οι «αιώνιοι» πορεύτηκαν χέρι-χέρι στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου, αστοχώντας σε όλα τα τρίποντα που επιχείρησαν. Χαρακτηριστικό και το σκορ της 1ης περιόδου, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 12-14.

Εξίσου φειδωλό από επιθετικής πλευράς ήταν και το 2ο δεκάλεπτο. Μπορεί κατά τη διάρκειά του να σημειώθηκαν επιτέλους τρίποντα, όμως το γεγονός αυτό δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά στη γενική εικόνα του ματς. Από πλευράς «Τριφυλλιού», ο Γκραντ βρέθηκε σε καλή κατάσταση, ενώ τους «ερυθρόλευκους» οδηγούσε ο Φαλ κάτω από τα καλάθια (21-21, 15′). Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν πιο άστοχη από αυτή του Αταμάν, όμως οι «πράσινοι» υπέκυψαν σε πολλά περισσότερα λάθη, έδωσαν πιο πολλές επιθέσεις στον αντίπαλο και έτσι προς το τέλος της 2ης περιόδου ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία να φτάσει για πρώτη φορά στο +6 (24-30, 19′), με τον Παναθηναϊκό απλά να μειώνει ελάχιστα σε 25-30.

Πολύ καλά λειτούργησε η άμυνα του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, με το «Τριφύλλι» να επιστρέφει με αξιώσεις στο ματς (29-30, 23′), τη στιγμή που ο Ολυμπιακός χρειάστηκε περίπου 4′ για να σκοράρει στο 2ο ημίχρονο (29-31, 24′). Ο «Εξάστερος» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μήτογλου πήρε το προβάδισμα (32-31, 25′), τρέχοντας ένα επιμέρους 7-1, αλλά οι Πειραιώτες με σερί τρίποντα του Κάνααν το ανέκτησαν (36-39, 27′), για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Έλληνας power forward (39-39, 27′). Κι ενώ όλα έδειχναν κλειστά μεταξύ των δύο «αιωνίων», νέ απίστευτα λάθη του Παναθηναϊκού επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους» να ξεσπάσουν, να τρέξουν ένα σερί 8-0 και να αποκτήσουν μεγάλο αβαντάζ ενόψει τελευταίου δεκαλέπτου (39-47).

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μείνει ζωντανός στη διεκδίκηση του τίτλου, αλλά ο Ολυμπιακός έδειχνε να κατορθώνει να διατηρήσει το… μαξιλαράκι ασφαλείας του (44-51, 32′). Μάλιστα, όχι μόνο το διατήρησε, αλλά το εμπλούτισε αργότερα, με τον Ράιτ να κάνει… ό,τι θέλει στην «πράσινη» ρακέτα για να στείλει την ομάδα του για πρώτη φορά στο +13 (46-59, 35′). Πλέον, με την εικόνα κατάρρευσης που παρουσίαζαν οι παίκτες του Αταμάν, γυρισμός δεν υπήρχε. Έτσι, στα τελευταία λεπτά του τελικού δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό, με τον Ολυμπιακό να νικά και να κατακτά το Κύπελλο με 58-69.

Ντίνος Μήτογλου. Έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό και να τον τραβήξει μπροστά σε ένα πάρα πολύ κακό παιχνίδι για τους «πράσινους». Εξαιρετικός σε άμυνα κι επίθεση, δυστυχώς δεν είχε τις απαραίτητες βοήθειες.

Χουάντσο Ερνανγκόμεθ. Δεν γίνεται να αγωνίζεται παραπάνω από 10 λεπτά και να μη σκοράρει ούτε… μισό πόντο. Όσο και να βοηθάει στην άμυνα, αυτή η εικόνα επιθετικά δεν είναι σοβαρή.