Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 74-63: Έτσι οι «πράσινοι»… γλεντάνε και στη Φενέρ… πο-ΝΑΝ-ε!

-

Εξαιρετικής σπουδαιότητας νίκη στην προσπάθειά του για πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα πήρε ο Παναθηναϊκός AKTOR στο ΟΑΚΑ απέναντι στη Φενέρμπαχτσε για την 26η αγωνιστική της Euroleague. Κομβικοί οι Χουάντσο και Ναν.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ
Φενέρμπαχτσε (Γιασικεβίτσιους): Καλάθης, Γουίλμπεκιν, Νουά, Χέιζ, Σανλί

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 57-45, 74-63

Χαμηλά έμειναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, μπαίνοντας νευρικά στο παρκέ. Βέβαια, πιο νευρικός ήταν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος σημείωσε μόλις 5 πόντους στα πρώτα 5′ (5-8, 5′), δείχνοντας επηρεασμένος επιθετικά από τα προηγούμενα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη. Μάλιστα, η συνέχεια στο 1ο δεκάλεπτο ήταν ακόμη χειρότερη, καθώς οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν ποτέ να βρουν ρυθμό, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν την περίοδο στο -9 (13-21).

Εντελώς διαφορετική ήταν η αρχή που έκανε το «Τριφύλλι» στο 2ο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι με τον Καλαϊτζάκη να παίζει εκπληκτική άμυνα και τους Βιλντόζα και Λεσόρ να ξεχωρίζουν, μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα μείωσαν αρκετά τη διαφορά και ουσιαστικά ξαναμπήκαν με αξιώσεις στο παιχνίδι (25-25, 14′). Αργότερα, τη σκυτάλη πήρε ο Χουάντσο, ο οποίος κάνοντας εξαιρετική δουλειά στην άμυνα και στο κομμάτι των ριμπάουντ έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να ανατρέψει πλήρως το σκηνικό και να πάρει το προβάδισμα (36-30, 19′). Στο μεταξύ, στην «πράσινη» εξίσωση είχε μπει και ο Γκραντ, ενώ το φινάλε του 1ου ημιχρόνου ήταν ιδανικό, με το «Τριφύλλι» να κλείνει στο εντυπωσιακό +8 (38-30)!

Έχοντας πλέον τόσο το προβάδισμα, όσο και την ψυχολογία με το μέρος του, ο «Εξάστερος» επέστρεψε για το 2ο ημίχρονο με την ίδια όρεξη και θέληση για τη νίκη. Έτσι, η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων έγινε διψήφια, με τους Ναν και Λεσόρ να αποτελούν τις αιχμές του δόρατος για τους «πράσινους» (48-38, 26′). Παρόλα αυτά, η ομάδα του Αταμάν δεν έμεινε εκεί. Προηγήθηκε ακόμη και με +13 (55-42, 29′), με τον Χουάντσο να συνεχίζει να αποτελεί «χάρμα ιδέσθαι» στο ΟΑΚΑ. Εν τέλει, με τις βολές του Ναν το «Τριφύλλι» ολοκλήρωσε στο 57-45 και έτσι απέκτησε σαφές κεφάλι… νίκης ενόψει 4ου δεκαλέπτου.

Όπως ήταν λογικό, η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να αντιδράσει στον τελευταία περιόδο, βλέποντας ότι θα πρέπει να μαζέψει γρήγορα την εις βάρος της διαφορά αν θέλει να έχει ελπίδες. Και ουσιαστικά κατάφερε να πετύχει αυτόν της τον στόχο σύντομα, καθώς μείωσε από το -12 στο -5 (61-56, 33′) μέσα σε 3′, αγχώνοντας τον Παναθηναϊκό. Τότε, αποδείχθηκε ότι ήταν η ώρα του Ναν. Ο Αμερικανός γκαρντ βγήκε μπροστά και με δικές του επιθετικές πρωτοβουλίες το «Τριφύλλι» τελείωσε τους Τούρκους, που πλέον δεν είχαν χρόνο να αντιδράσουν. Η… μπίλια έκατσε στο τελικό 74-63 και έτσι ο «Εξάστερος» σημείωσε μια εξαιρετικά σημαντική νίκη!

Χουάντσο Ερνανγκόμεθ. Τι ματς από τον Ισπανό power forward! Εκπληκτική η απόδοσή του στην άμυνα και στα ριμπάουντ. Αναμφίβολα το καλύτερό του ματς με την πράσινη φανέλα, με την συμβολή του στο παιχνίδι των γηπεδούχων να μη μπορεί να περιγραφεί με λόγια.

Ντίνος Μήτογλου. «Έπεσε» πάνω στον Χουάντσο που βρισκόταν σε δαιμονιώδη κατάσταση. Παρόλα αυτά, στα λεπτά που αγωνίστηκε δεν ήταν αυτός που έπρεπε, μένοντας πολύ χαμηλά σε όλους τους τομείς της στατιστικής.