Παναθηναϊκός – Μπάγερν 78-71: «Έπνιξε» την Μπάγερν με… λάσο!

-

Την πρώτη του εφετινή ευρωπαϊκή νίκη σημείωσε ο Παναθηναϊκός, οποίος υπέταξε την εξαιρετική Μπάγερν Μονάχου του Πάμπλο Λάσο στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Εuroleague.

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Γκραντ, Γκριγκόνις, Παπαπέτρου, Μαντζούκας, Λεσόρ
Μπάγερν Μονάχου (Πάμπλο Λάσο): Μπαμπ, Φρανσισκό, Έντουαρτς, Γκίφεϊ, Μπούκερ

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 37-30, 54-48,

Εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση έκανε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έτρεξε ένα σερί 10-0 με το «καλημέρα», αιφνιδίασε τη Μπάγερν και έδειξε ότι είναι αποφασισμένος για τη νίκη, με 8/9 σουτ (19-7, 7′). Το τάιμ άουτ του Λάσο, που μεσολάβησε, δεν βοήθησε ιδιαίτερα, με τους γηπεδούχους να έχουν βρει πολύ καλό ρυθμό στο παρκέ, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Γκριγκόνις, Βιλντόζα και Λεσόρ. Έτσι, το «Τριφύλλι» δεν δυσκολεύθηκε καθόλου να ολοκληρώσει το 1ο δεκάλεπτο με διψήφιο προβάδισμα, στο 23-11.

Παρόλα αυτά, στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς ήταν εντελώς διαφορετική. Η ομάδα του Αταμάν έχασε την επιθετική της σταθερότητα, ενώ την ίδια στιγμή οι Γερμανοί ήταν πολύ πιο εύστοχοι, εκμεταλλευόμενοι άρτια τα αμυντικά λάθη των αντιπάλων τους. Με ηγετή τους τον Μπολμάρο και τον Φρανσίσκο, οι Βαυαροί ξεκίνησαν να μειώσουν τη διαφορά, έφτασαν ακόμη και στο -4 (34-30, 19′), όμως ένα buzzer beater τρίποντο του Μαντζούκα έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να πάει στα αποδυτήρια με άλλο… αέρα (37-30).

Με μεγάλο όπλο της το επιθετικό ριμπάουντ, η Μπάγερν δεν άφησε σε ησυχία τον Παναθηναϊκό ούτε στο 3ο δεκάλεπτο. Παρά τις καλές άμυνες που έπαιζαν οι «πράσινοι», οι Γερμανοί έβρισκαν πολλές δεύτερες ευκαιρίες, σκοράροντας με αυτόν τον τρόπο με τα 8 επιθετικά ριμπάουντ στην εν λόγω περίοδο να μιλούν από μόνα τους για την ομάδα του Λάσο. Όμως, με τους Λεσόρ (14π.) και Βιλντόζα (8π.) σταθερά εξαιρετικούς και τον Ερνανγκόμεθ (10π.) να έχει βγει μπροστά, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να διατηρηθούν στο +6 (54-48, 29′), ενώ θετικός ήταν και ο Γκραντ (7π.).

Στο 4ο και κρισιμότερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε εμφανώς πιο βελτιωμένος και στις δύο πλευρές του παρκέ. Συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» μετά το πέρας του πρώτου μισού της περιόδου «πάτησαν» γκάζι και έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα (70-59, 36′) για πρώτη φορά μετά το 23-11 του 1ου δεκαλέπτου. Καθοριστικός για να συμβεί αυτό ήταν ο Γκραντ, ο οποίος έφτασε τους 12π. μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο της αναμέτρησης. Έκτοτε δεν υπήρχε γυρισμός για τη Μπάγερν, η οποία δεν μπόρεσε να αντιδράσει επαρκώς, παρότι το προσπάθησε αρκετά. Έτσι, το «Τριφύλλι» πήρε τη νίκη 78-71 και έσπασε το… ρόδι για τη φετινή Euroleague.

Ματιάς Λεσόρ. Ο σέντερ του Παναθηναϊκού βοήθησε πάρα πολύ επιθετικά τον Παναθηναϊκό, ήταν πάντοτε εκεί που έπρεπε, κάτω από το καλάθι της Μπάγερν και η συγκομιδή του στους πόντους μιλά από μόνη της. Αμυντικά είχε κάποια θέματα με τον θηριώδη Ιμπάκα, αλλά και πάλι στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Κάιλ Γκάι. Ο Αμερικανός δεν πρόσφερε καθόλου όσο αγωνίστηκε, μένοντας δίχως πόντους και μετρώντας παράλληλα 3 λάθη. Αρνητική η παρουσία του στο παρκέ, σίγουρα χρειάζεται να προσαρμοστεί καλύτερα στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού.