Παναθηναϊκός AKTOR – Προμηθέας 93-62: Show time για τον «Εξάστερο» στο ΟΑΚΑ!

-

Ο Αταμάν έκανε εξαιρετικό ροτέισον, ο Παναθηναϊκός AKTOR κυριάρχησε απόλυτα και ο κόσμος που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ απόλαυσε μια επιβλητική νίκη με 93-62 επί του Προμηθέα.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Σλούκας, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Λεσόρ
Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς, Κόνιαρης, Στέφενς, Χέιλ, Χρυσικόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 49-27, 75-46, 93-62

Το ματς ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερα καλό ρυθμό, με τον Κέντρικ Ναν πάντως να είναι «καυτός» και με μακρινό τρίποντο και τελείωμα από κοντά μετά την σκαστή ασίστ του Σλούκα να κάνει το 5-2. Ο Μήτογλου σκόραρε από κοντά για το 7-5, όμως οι «πράσινοι» δεν είχαν καλές επιλογές και βρέθηκαν πίσω με 9-12, 3 λεπτά πριν την λήξη της περιόδου. Ο Αταμάν κάλεσε τάιμ άουτ, ενώ ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε τρίποντο για να ισοφαρίσει (12-12), την στιγμή που από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο μπήκαν στο παρκέ Αντετοκούνμπο και Βιλντόζα. Ο Ναν με φοβερή ενέργεια έβαλε μπροστά τον «Εξάστερο», ενώ οι «πράσινοι» έβγαλαν φοβερή φάση με κλέψιμο του Βιλντόζα και ασίστ πίσω από την πλάτη του «Πάπι» για το 16-12 του Αντετοκούνμπο με κάρφωμα. Ο εντυπωσιακός Παπαπέτρου πέτυχε δεύτερο τρίποντο για το 19-12, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +4 για τον Παναθηναϊκό AKTOR.

Οι «πράσινοι» κυριαρχούσαν πλέον απόλυτα, με τον Μήτογλου να σκοράρει από κοντά και τους Γκριγκόνις και Βιλντόζα να ευστοχούν σε απανωτά τρίποντα για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (27-17). Ο Αντετοκούνμπο έκανε… πάρτι στην άμυνα με τρεις τάπες, ενώ στην επίθεση ο Καλαϊτζάκης αξιοποίησε την υπέροχη ασίστ του Βιλντόζα και ο Γκριγκόνις σκόραρε από παντού, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 34-22, με τον Παπαθεοδώρου να καλεί τάιμ άουτ. Η ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ τάπα του Μπαλτσερόφσκι στον Στίβενς δόθηκε φάουλ από τους διαιτητές, προκαλώντας έντονες αποδοκιμασίες στο ΟΑΚΑ, όμως ο Πολωνός «απάντησε» με ασίστ στον Ναν για το 37-23 πίσω από τα 6.75μ. Οι παίκτες του «Τριφυλλιού» προσέφεραν και άφθονο θέαμα, με τον Γκριγκόνις να κλέβει σε επαναφορά και τον Χουάντσο να καρφώνει εμφατικά για το 39-23. Ο… εξωπραγματικός Γκριγκόνις έφτασε τα 3/3 τρίποντα (42-26), ενώ ο Χουάντσο με δεύτερο «βροντερό» κάρφωμα ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά και προκάλεσε ενθουσιασμό στις εξέδρες. Ο Μπαλτσερόφσκι σκόραρε από κοντά με χουκ, ο Μωραΐτης βρήκε τρίποντο για το 49-27 και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε το «Τριφύλλι» να έχει… καθαρίσει εύκολα τη νίκη.

Ο Βιλντόζα διατήρησε την ευστοχία του και με βολές και καλάθι διαμόρφωσε το 53-27 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον ρυθμό να πέφτει πάντως αρκετά μετά το καταιγιστικό δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε δύο βολές για το 55-33, ενώ ο Χουάντσο βρήκε ένα μακρινό τρίποντο που ανέβασε την διαφορά στους 25 και παράλληλα προκάλεσε μεγάλο ενθουσιασμό στην εξέδρα. Παπαπέτρου και Αντετοκούνμπο έδωσαν επιθετικές λύσεις για το 62-40, με τον Ναν να βάζει βολές και τον Μπαλτσερόφσκι να βρίσκει εκπληκτική ασίστ για το 66-43 του Παπαπέτρου. Ο Χουάντσο πέτυχε γκολ-φάουλ από ωραία ενέργεια του Μωραΐτη, ενώ λίγο μετά έβαλε νέο τρίποντο για το 72-46, γνωρίζοντας την αποθέωση. Οι «πράσινοι» πήραν και νέο γκολ-φάουλ με τον Καλαϊτζάκη, κλείνοντας την περίοδο μπροστά με 75-46.

Τα πάντα είχαν κριθεί όσον αφορά τον τελικό νικητή, όμως ο Παναθηναϊκός AKTOR συνέχισε να προσφέρει θέαμα, με τον Μωραΐτη να μπαίνει δυναμικά στην εξίσωση με δύο μακρινά τρίποντα. Παράλληλα Μπαλτσερόφσκι και Βιλντόζα έδωσαν λύσεις από κοντά, με την διαφορά να… εκτοξεύεται πια στους 33 πόντους (86-53). Ο Παπαπέτρου πήρε νέα ασίστ του Μπαλτσερόφσκι και έκανε το 88-53, ενώ ο Μωραΐτης βρήκε νέο τρίποντο μετά από ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ κυκλοφορία, που ξεκίνησε με «τυφλή» πάσα του Πολωνού πίσω από την πλάτη. Ο Καλαϊτζάκης «διέλυσε» την αντίπαλη άμυνα για το 93-56, με το τελικό 93-62 να αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο το κοινό που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, αφού δεν υπήρχε ούτε ένας παίκτης που να υστέρησε!

Πολλοί παίκτες θα μπορούσαν να πάρουν σήμερα τον τίτλο του MVP, όμως με… μικρή διαφορά θα τον δώσουμε στον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ. Ο Ισπανός ήταν εκπληκτικός επιθετικά, μέτρησε 2/2 τρίποντα, έβγαλε 2 εκπληκτικά καρφώματα και παράλληλα συνέβαλε πάρα πολύ στον τομέα της δημιουργίας και των ασίστ, όντας θετικός και στην άμυνα.

Κυριολεκτικά κανένας! Ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε πράγματα από ΟΛΟΥΣ τους παίκτες του, με τον Εργκίν Αταμάν να κάνει υποδειγματικό ροτέισον και τους πάντες να είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι και να δίνουν το 100% των δυνάμεών τους.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.

Το «Όλα Πράσινα» απέκτησε Viber Channel! Πάτα ΕΔΩ, μπες στην κοινότητα και λάβε πρώτος στο κινητό σου τα νέα του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.