Παναθηναϊκός AKTOR – Μονακό: «Πράσινος»… ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ στο «παλάτι» του ΟΑΚΑ!

Πραγματοποιώντας μια ολοκληρωτική εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός AKTOR… έβαλε μυαλό στη Μονακό, που επιστρέφει άπραγη στο «Πριγκιπάτο» από την Αθήνα!

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ
Μονακό (Σ. Ομπράντοβιτς): Τζέιμς, Μπράουν, Τζαϊτέ, Στάρζελ, Μπλόσομγκεϊμ

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης και από τις δύο ομάδες, με το σκορ να είναι πολύ χαμηλό στα πρώτα λεπτά (3-2, 2′), γεγονός, που ευνόησε τους «πράσινους», που βρέθηκαν να προηγούνται με +7 (12-5, 5′) από νωρίς. Μάλιστα, παρά το τάιμ άουτ που υπήρξε, ο Παναθηναϊκός AKTOR βρέθηκε ακόμη και στο +13 (18-5, 7′), «βομβαρδίζοντας» το καλάθι της Μονακό με συνεχή τρίποντα! Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη, αφού με τρίποντο του Σλούκα η διαφορά άγγιξε και το +15 (24-9, 9′), με το προβάδισμα αυτό να παραμένει μέχρι και το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (27-12). Φυσικά, τη διαφορά δεν την έκαναν μόνο τα 7/9 τρίποντα των «πράσινων», αλλά και η εκπληκτική άμυνά τους.

Στο 2ο δεκάλεπτο, αν και τα ποσοστά του «Τριφυλλιού» έπεσαν αισθητά, όπως ήταν απολύτως λογικό, η ομάδα του Αταμάν κατόρθωσε να κρατήσει την απόστασή της από αυτή του Σ. Ομπράντοβιτς σε διψήφιες διαστάσεις (41-28, 16′), με τους Μήτογλου, Ναν και Λεσόρ να είναι εξαιρετικοί. Λίγο αργότερα, με την είσοδο του Χουάντσο στο ματς, ο «Εξάστερος» έπαιξε πολύ καλή άμυνα για περίπου ένα δίλεπτο, με αποτέλεσμα να επαναφέρει το προβάδισμά του στο +15 (43-28, 27′). Όμως, στα τελευταία τρία λεπτά της 2ης περιόδου επικράτησε ξανά η νευρικότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ κι από τις δύο ομάδες και ως εκ τούτου η ανάπαυλα του ημιχρόνου τις βρήκε 13 πόντους μακριά η μια από την άλλη (43-30).

Η νευρικότητα κυριάρχησε και στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, στην επανεκκίνηση της αναμέτρησης, με Παναθηναϊκό AKTOR και Μονακό να μένουν χαμηλά στο σκοράρισμα (46-33, 23′). Όμως, καθώς κυλούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι έβρισκαν ξανά τον καλό εαυτό τους επιθετικά και με Ναν και Λεσόρ να βγαίνουν μπροστά έφτασαν να προηγούνται για πρώτη φορά στο ματς με +17 (53-36, 26′). Την ίδια στιγμή, ο σύλλογος του «Πριγκιπάτου» έδειχνε να μη μπορεί να βρει λύσεις στο καλό παιχνίδι των «πράσινων» σε άμυνα κι επίθεση. Μάλιστα, η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους προς το τέλος της 3ης περιόδου (64-41, 29′), με το 64-44 να βρίσκει το «Τριφύλλι» σε ξεκάθαρη θέση φαβορί για τη νίκη. Πρόσωπο του 3ου δεκαλέπτου ο Λεσόρ.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός AKTOR φάνηκε να μην μπαίνει τόσο καλά στο παρκέ. Από την άλλη η Μονακό βρήκε την ευκαιρία με τον Τζέιμς να ρίξει τη διαφορά στο -12 από το -20 (64-52, , 32′) σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ο Αταμάν διέκρινε το πρόβλημα που υπήρχε και κάλεσε τάιμ αόυτ, με αποτέλεσμα η ομάδα του να βελτιωθεί και να φτάσει εκ νέου στο +20 (76-56, 35′), με τους Ναν και Λεσόρ να αποτελούν τους συνήθεις… υπόπτους. Πλέον, είχε γίνει σαφές ότι η ομάδα του Σ. Ομπράντοβιτς δεν μπορούσε να ελπίζει σε νίκη κι αυτό φάνηκε και στο δεύτερο μισό της 4ης περιόδου. Φυσικά, η νίκη πήρε διαστάσεις θριάμβου, με τον Αταμάν να βάζει μέσα τους Μωραΐτη και Κ. Αντετοκούνμπο για το τελικό 88-63.

Ματίας Λεσόρ. Ο Γάλλος σέντερ ήταν φανταστικός. Επιθετικά νίκησε τους αντιπάλους του στην πλειονότητα των περιπτώσεων, αμυντικά ήταν πολύ σταθερός, ενώ μάζεψε πολλά ριμπάουντ. Και σαν να μην έφτανε αυτό, βοήθησε εξαιρετικά και στον τομέα της δημιουργίας. Απόλυτη εμφάνιση.

Μάριους Γκριγκόνις. Μετά από ένα «μαγικό» ματς απέναντι στην Εφές, ο Λιθουανός δεν κατάφερε να ξεχωρίσει κόντρα στη Μονακό. Ωστόσο, δεν χρειάστηκε κιόλας, αφού οι «πράσινοι» ανέδειξαν άλλους πρωταγωνιστές.