Παναθηναϊκός AKTOR – Κολοσσός Ρόδου 96-73: «Πάτησε» Κολοσσό ο «Εξάστερος»!

-

Εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου επικρατώντας με 96-73 για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Team 1 (Coach): Γκραντ, Ναν, Καλαϊτζάκη, Ερνανγκόμεθ και Μπαλτσερόφσκι
Team 2 (Coach): Περάντες, Χατζηνικόλα, Πετρόπουλο, Πόλεϊ και Σίτου

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 51-42, 79-58, 96-73

Στις πρώτες τους επιθέσεις οι «πράσινοι» χρησιμοποίησαν τον Μπαλτσερόφσκι, είτε ως εκτελεστή είτε ως δημιουργό για το 6-3 στο 3’. Η είσοδος του Γκριγκόνις αντί του Καλαϊτζάκη έδωσε πιο αξιόπιστο μακρινό σουτ στους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 15-9 στο 5’. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν άκρως ανταγωνιστικοί, μιας και οι Σίτου και Πόλεϊ, έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι του Παναθηναϊκού και κρατούσαν τον Κολοσσό μέσα στο ματς (19-14 στο 6’). Οι Ροδίτες… ζεστάθηκαν και πίσω από τα 6,75μ. μειώνοντας σε 24-23 στο 9’, ενώ κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο ισόπαλο 26-26, «γράφοντας» στην στατιστική τους το εντυπωσιακό 6/9 τρίποντα!!!

Ο Κολοσσός παρέμεινε άκρως ανταγωνιστικός και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Σλούκα πλέον στο κουμάντο, παρουσιάστηκε πιο συνεπής στην άμυνα και λειτουργικός στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάει στο +7 (36-29) στο 13’. Οι «πράσινοι» ήλεγχαν το παιχνίδι, παρότι δεν είχαν καταφέρει να αποσπάσουν διαφορά ασφαλείας. Η παρουσία των Λεσόρ, Μήτογλου και Παπαπέτρου, είχε μεγάλο μερίδιο ευθύνης στη βελτίωση των γηπεδούχων, όπως και των Σλούκα και Γκραντ. Ο Κολοσσός είχε κολλήσει, παρόλο το ροτέισιον του Αταμάν και έτσι για πρώτη φορά ο Μαντζούκας έδωσε στους «πράσινους» διψήφια διαφορά (45-34 στο 17’). Σε εκείνο το σημείο ο Πόλεϊ βγήκε μπροστά για την ομάδα του Σεγκούρα και φτάνοντας του 17 πόντους μείωσε σε 45-42 στο 19’. Η επιστροφή των Ναν και Γκραντ, άλλαξε πάλι τα δεδομένα στο παρκέ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο σερί 0-9 του Κολοσσού με δικό του 6-0 και έτσι πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 51-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πιο αποφασιστικός. Οι «πράσινοι» τρέχοντας επιμέρους 11-3 προηγήθηκαν με 62-45 στο 23’, ανεβάζοντας τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων. Καλαϊτζάκης και Μήτογλου ήταν οι βασικοί υπεύθυνοι για τη διαφορά αυτή, την ώρα που ο Αταμάν συνέχιζε το ροτέισιον. Ο Κολοσσός δεν είχε καταθέσει τα όπλα, ωστόσο το «τριφύλλι» ήλεγχε απόλυτα το ματς, μην επιτρέποντας στους νησιώτες να κάνουν σκέψεις ότι μπορούσαν να πλησιάσουν επικίνδυνα. Η διαφορά έφτασε και το +18 (68-50) στο 26’ και έκλεισε στο τέλος του δεκαλέπτου στο +21 (79-58), που ήταν και η μεγαλύτερη.

Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει και το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Με το σκορ στο 87-65 (34’), ο Μωραΐτης πέρασε και αυτός στο ματς, την ώρα που οι «πράσινοι» έπαιζαν με πεντάρι τον Ερνανγκόμεθ (Παπαπέτρου, Μαντζούκας και Καλαϊτζάκης οι άλλοι τρεις της πεντάδας). Ο Αταμάν ήταν αποφασισμένος να δοκιμάσει έως το τέλος αυτό το αδόκιμο, σχήμα δίνοντας εντολή για άμυνα ζώνης 2-3. Ο Κολοσσός πέρασε την μπάλα στον Σίτου (5άρι), για να εκμεταλλευτεί τη δύναμή του στη ρακέτα, ωστόσο αυτό δεν προβλημάτισε τους γηπεδούχους. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 96-73.