Παναθηναϊκός AKTOR – Αρμάνι Μιλάνο 79-62: Ηδονική «παράσταση» στο… καυτό ΟΑΚΑ!

-

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε μια ακόμα υποδειγματική εμφάνιση στο «καυτό» ΟΑΚΑ και… κατάπιε την Αρμάνι Μιλάνο, πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη με 79-62.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα):
Νέιπιερ, Χολ, Σιλντς, Πόιθρες, Μέλι

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-28, 57-41, 79-62

Το ματς είχε χαμηλό σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να βρίσκει λύσεις δια χειρός Γκραντ και να φτάνει στο 6-4, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Ο Καλαϊτζάκης έκανε το 8-6, ενώ αμέσως μετά έκλειψε και… σέρβιρε στον Μήτογλου που κάρφωσε και ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ! Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε στα προηγούμενα ματς, ο Καλαϊτζάκης βρήκε νέο καλάθι, ενώ Μήτογλου και Γκριγκόνις ανέβασαν την διαφορά στους 8 (16-8). Ο Ναν πέτυχε ένα υπέροχο γκολ-φάουλ και στην συνέχεια ευστόχησε σε δύο ακόμα βολές, με τους «πράσινους» να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 21-16, δείχνοντας σαφώς ανώτεροι.

Η ανωτερότητα αυτή… αποτυπώθηκε στην δεύτερη περίοδο, όπου το σύνολο του Αταμάν έκανε ό,τι ήθελε! Ο Γκριγκόνις έκανε το 23-16, ενώ μπήκε στην «εξίσωση» και ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, που μοιάζει να ξαναβρίσκει τον καλό του εαυτό. Ο Ισπανός ευστόχησε σε δύο τρίποντα, με τον Λιθουανό να πετυχαίνει ένα ακόμα ενδιάμεσα και το σκορ να ανεβαίνει στο 32-20! Ο Χουάντσο σκόραρε και από κοντά, ενώ Ναν και Λεσόρ διαμόρφωσαν το 37-24. Ο Ερνανγκόμεθ πέτυχε νέο καλάθι για να στείλει την διαφορά στους 15 (39-24), για να έρθει το γκολ-φάουλ του Γκριγκόνις πάνω στον Μίροτιτς που ξεσήκωσε όλο το ΟΑΚΑ! Ο Αντετοκούνμπο διατήρησε την διαφορά κοντά στους 20 (44-26), με το ημίχρονο να βρίσκει τον Παναθηναϊκό AKTOR μπροστά με το επιβλητικό 44-28.

Ο Λεσόρ είχε 2/4 βολές στο ξεκίνημα της επανάληψης για το 46-30, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να δέχεται στην συνέχεια ένα μικρό σερί 0-5, αλλά τον Γκριγκόνις να το «σπάει» με τρίποντο. Μάλιστα, ο Γκραντ πέτυχε δύο συνεχόμενα προσωπικά καλάθια και το σκορ ήρθε στο 53-35, με τον «Εξάστερο» να βρίσκει τον τρόπο να σταματήσει με επιτυχία κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης των Ιταλών. Ο εξαιρετικός Καλαϊτζάκης σκόραρε με παλικαρίσια προσπάθεια για το 55-39, ενώ ο Αντετοκούνμπο διαμόρφωσε το 57-41, σε μια περίοδο που έμεινε πολύ χαμηλά στο σκορ (13-13) αλλά κύλησε όπως θα την ήθελαν οι γηπεδούχοι.

Ο Λεσόρ έκανε το 59-43, ενώ ο εκπληκτικός Γκριγκόνις πέτυχε ένα ακόμα καλάθι και ανέβασε την διαφορά στους 15 (61-46), με την Αρμάνι να μην μπορεί να μειώσει παρά το τρελό… σπρώξιμο των διαιτητών. Ο Λεσόρ σκόραρε ξανά, ενώ ο Καλαϊτζάκης με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι διαμόρφωσε το 65-48. Στα μέσα της περιόδου επέστρεψε στο παρκέ και ο Βιλντόζα, με τον Λεσόρ να κάνει το κάρφωμα του αγώνα για το +19 (67-48)! Με τρίποντο του Ναν έγινε το 72-50, ενώ ο Λεσόρ στον αιφνιδιασμό έβαλε… φωτιά στο γήπεδο (74-50). Το τελικό 79-62 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς, με τους «πράσινους» να πραγματοποιούν μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν!

Άπαντες ήταν εξαιρετικοί στο ματς με την Αρμάνι, όμως οι Γκριγκόνις και Ερνανγκόμεθ ήταν οι κορυφαίοι. Ο Λιθουανός αποτελεί σταθερά έναν από τους μεγάλους πρωταγωνιστές του «Εξάστερου», ενώ ο Χουάντσο δείχνει να βρίσκει επιτέλους τον εαυτό του και ήταν πολύ θετικός και στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση! Τεράστιο ματς και από τον Λεσόρ, που έδωσε άφθονο θέαμα, παρά το… ξύλο που δέχτηκε!

Πραγματικά είναι αδύνατον να ξεχωρίσει κάποιος αρνητικά στην αποψινή εμφάνιση. Όσοι παίκτες πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής ήταν εξαιρετικοί, ενώ ο Βιλντόζα επέστρεψε από τραυματισμό και πήρε λίγα λεπτά για να βρει τα πατήματά του, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κριθεί.