Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 86-85: Ηγέτης Ναν, «έσωσε» το «Τριφύλλι» από ήττα!

-

Ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε πάρα πολύ κόντρα στην ΑΕΚ, είχε ένα… τραγικό δεκάλεπτο, όμως με τον Ναν να κάνει μεγάλη εμφάνιση κατάφερε να κερδίσει με 86-85 και να διατηρήσει το αήττητο στην Stoiximan Basket League.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόζα, Ναν, Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Μπαλτσερόφσκι
ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν, Χολ, Νετζήπογλου, Κουζμίνσκας, Ραντλ

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-37, 63-66, 86-85

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με διάθεση να παίξουν γρήγορο και επιθετικό μπάσκετ, με τον Ναν να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι στην Stoiximan Basket League και τους Μαντζούκα και Μπαλτσερόφσκι να διαμορφώνουν το 7-4. Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε ξανά, με τον Τίλμαν να κρατά… μόνος του την ΑΕΚ και να την φέρνει μπροστά με 9-10. Ο Γκριγκόνις σκόραρε για το 13-10 και ο Βιλντόζα με τρίποντο ανέβασε την διαφορά, για να έρθει ο Μπαλτσερόφσκι να κάνει από κοντά το 18-12. Στην τελική ευθεία του δεκαλέπτου «μίλησε» ξανά ο Λιθουανός γκαρντ, που πέτυχε 7 μαζεμένους πόντους και έφερε την ομάδα του μπροστά με 25-18.

Στην δεύτερη περίοδο άρχισαν να βγαίνουν μπροστά οι… βασικοί του «Εξάστερου», με τον Μήτογλου να σκοράρει για το 28-22 και μαζί με τον Λεσόρ να διαμορφώνουν το 31-24. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ένα σερί και «ψαλίδισαν» την διαφορά (31-28), με τον Λεσόρ να σκοράρει από βολές και από κοντά και τον Μήτογλου από μέση απόσταση να διαμορφώνει το 36-30. Το «πράσινο» ξέσπασμα συνεχίστηκε, με τον Σλούκα να πετυχαίνει τρίποντο και τον Λεσόρ να διαμορφώνει το 41-32 από την γραμμή των βολών. Ο ασταμάτητος Γάλλος έγινε «διψήφιος» με γκολ-φάουλ για το 44-35, με τον Μήτογλου να ανεβάζει την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (46-35) και τον Αντετοκούνμπο να την διατηρεί εκεί με εμφατικό κάρφωμα (48-37).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Κουζμίνσκας να πετυχαίνει 5 σερί πόντους και τον Αταμάν να καλεί έξαλλος τάιμ άουτ. Το τρίποντο του Μήτογλου έδωσε «ανάσα» στον Παναθηναϊκό (52-44), όμως με τον Κουζμίνσκας να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (52-51). Ο Γκριγκόνις είναι αυτός που «έσπασε» το σερί, με τον «Δικέφαλο» ωστόσο να κυριαρχεί στο δεκάλεπτο αυτό και να φτάνει στο 54-57, αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει νέο τάιμ άουτ! Με την ΑΕΚ στο +5 ο Σλούκας βγήκε μπροστά και πέτυχε 5 πόντους, αλλά ο Καμπεγκέλε σκόραρε με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο, οδηγώντας την Ένωση στο 60-66. Το δεκάλεπτο πάντως ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ναν, που έδωσε μεγάλη ώθηση στον «Εξάστερο».

Γκριγκόνις και Σλούκας κατέβασαν γρήγορα την διαφορά για τον Παναθηναϊκό, ενώ ένα «μεγάλο» τρίποντο του Ναν διαμόρφωσε το 71-72! Ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε σε νέο μακρινό σουτ από πολύ μακριά και έβαλε μπροστά τον «Εξάστερο», ενώ ο Γκραντ διαμόρφωσε το 77-74. Οι βολές του Σλούκα έκαναν το 79-77, με τον Λεσόρ να χάνει ένα… εύκολο ριμπάουντ και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν ξανά. Ο Κουζμίνσκας με τρίποντο έκανε το 79-82, με την ΑΕΚ να φτάνει και στο +4, λιγότερα από 2 λεπτά πριν την λήξη. Ο αρχηγός μείωσε σε 81-83 με καλάθι, ενώ με επιθετικό ριμπάουντ ο Τίλμαν έκανε το 81-85. Ο ασταμάτητος Ναν βρήκε το τέταρτό του τρίποντο (84-85) και στην συνέχεια κέρδισε φάουλ, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στα 13.4″ από την λήξη. Στο τελευταίο σουτ του αγώνα ο Ραντλ αστόχησε, με τους «πράσινους» να παίρνουν μια πολύ δύσκολη νίκη.

Ο Κέντρικ Ναν πρωταγωνίστησε για πρώτη φορά για τον «Εξάστερο», όντας ο κορυφαίος της ομάδας απέναντι στην ΑΕΚ. Ήταν πρώτος σκόρερ με εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα (4/5), βοήθησε σε ριμπάουντ και ασίστ και στα κρίσιμα σημεία του αγώνα βρήκε πολύ «μεγάλα» σουτ, δίνοντας τελικά τη νίκη στο «Τριφύλλι».

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα στο διάστημα που αγωνίστηκε, χάνοντας κατά κράτος τις μάχες με τον Καμπεγκέλε. Δεν βοήθησε ούτε στο σκοράρισμα, ούτε στα ριμπάουντ, κινούμενος συνολικά σε πολύ… ρηχά νερά.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.