Κακός ο Παναθηναϊκός, ακόμη χειρότερη η διαιτησία, και πλέον οι «πράσινοι» βρίσκονται στο χείλος του γκρεμού!

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς, Μιλουτίνοφ.
Παναθηναϊκός AKTOR (Εργκίν Αταμάν): Σλούκας, Ναν, Παπαπέτρου, Χουάντσο, Μπαλτσερόφσκι.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 38-39, 62-55, 92-86.

Με τον «καυτό» Κώστα Σλούκα ο Παναθηναϊκός έδωσε σκορ στο Game 2 των τελικών (0-2), με τον αρχηγό να ευστοχεί και σε μεγάλο τρίποντο αμέσως μετά για το 2-5. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με εντυπωσιακά ποσοστά από τα 6.75, ευστοχώντας και με τους ΧουάντσοΠαπαπέτρου εξίσου (2-8, 12-13).

Ο παίκτης που άλλαξε το ρυθμό υπέρ του «Επτάστερου» ήταν ο Λεσόρ, ο οποίος με γκολ-φάουλ και παλικαρίσιο καλάθι μπροστά στον Μιλουτίνοφ, έδωσε αέρα 4 πόντων (17-21) στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Μάλιστα ακολούθως με νέο τεράστιο τρίποντο, ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ Σλούκας απέσπασε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +7 (17-24). Με ένα μικρό σερί, όμως, ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 21-24.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τους δύο «αιώνιους» να πηγαίνουν… χέρι-χέρι στο σκοράρισμα, μέχρι που ένα καλάθι του Λεσόρ, ένα τρίποντο του Γκριγκόνις από τη γωνία κι ένα σουτ μέσης απόστασης από τον Ναν, ξεμάκρυνε το «Τριφύλλι» για πρώτη φορά στο +8 (28-36).

Ωστόσο ξανά οι Πειραιώτες βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν, με διαδοχικά τρίποντα από ΜακΚίσικ και Γκος για το 34-36. Ο Πίτερς ισοφάρισε (36-36), ο Γκριγκόνις έδωσε πάλι από τα 6.75 το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 38-39, σκορ με το οποίο πήγαν κιόλας οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Εφιαλτική ήταν η εκκίνηση για τον «Επτάστερο» στο δεύτερο μέρος, καθώς με τον Κάνααν να… τα βάζει απ’ όπου θέλει από κοντά και μακριά, έστειλε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +7 (50-43). Την ίδια στιγμή, σχεδόν όλες οι επιθετικές επιλογές του Παναθηναϊκού δεν ήταν καλές, με τον Ναν ειδικά να έχει «χαλάσει» το μυαλό του.

Ο Κέντρικ Ναν ήταν πάντως που σταμάτησε το «ερυθρόλευκο» σερί, ευστοχώντας κατά μέτωπο για το 50-45. Αυτό που έλειπε στον Αμερικανό, ήταν να βρει ρυθμό από το τρίποντο (σ.σ. είχε 0/6 κάποια στιγμή). Ο Ολυμπιακός άρχισε να ξεφεύγει, ανεβαίνοντας αρχικά στο +11 από τρίποντο του Παπανικολάου (57-46) και στο +14 (60-46) από νέο εύστοχο σουτ τριών πόντων του Γουόκαπ. Με ένα γρήγορο επιμέρους 6-0 οι «πράσινοι» μείωσαν στους 8 (60-52), κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο πίσω με 62-55.

Το «Τριφύλλι» αδυνατούσε να αμυνθεί με συνέπεια, επιτρέποντας πάλι στον Ολυμπιακό να φτάσει στο +11 (66-55), με το που ξεκίνησε η τέταρτη και τελευταία περίοδος στο ΣΕΦ. Ο Γκριγκόνις με φοβερό γκολ-φάουλ έδωσε… ανάσα στον Παναθηναϊκό (66-58), αλλά χρειαζόταν ακόμη μεγάλη προσπάθεια.

Με τον Πετρούσεφ να καρφώσει έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ οι Πειραιώτες ανέβηκαν εκ νέου στο +12 σε κρίσιμο σημείο, με το γκολ-φάουλ του Λεσόρ να κάνει το σκορ 74-67 και να αφήνει κάποιες ελπίδες στον «Επτάστερο». Όσο και να πάλευε ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να ευστοχεί σε… αφύσικα τρίποντα, πανηγυρίζοντας στο φινάλε τη νίκη με 92-86 και κάνοντας έτσι το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Ο Κώστας Σλούκας άλλαζε προς το καλύτερο τον Παναθηναϊκό, κάθε φορά που πατούσε το πόδι του στο παρκέ. Έβαλε μεγάλα σουτ από την αρχή, στόχευσε όλα τα miss match στις αλλαγές της άμυνας του Ολυμπιακού, κάνοντας ό,τι μπορούσε για την ομάδα του.

Ο Κέντρικ Ναν ήταν ακόμα πιο άστοχος από τον πρώτο τελικό στο ΟΑΚΑ, έχοντας ειδικά από το τρίποντο 1/7! Χωρίς το βασικό του επιθετικό «όπλο», ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να είναι όσο συνεπής χρειάζεται επιθετικά.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.