No Καλάθης, No Party!

Ήττα υπέστη ο Παναθηναϊκός στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, καθώς έχασε από το Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη με σκορ 80-72 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League. Επηρεασμένοι “πράσινοι” από την απουσία του Νικ Καλάθη, “έσπασε” το “πράσινο” αήττητο στο πρωτάθλημα.

-

Περιστέρι: Γκρέι, Καλάχαν, Βασιλόπουλος, Αγραβάνης, Ντάνιελ
Παναθηναϊκός: Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-45, 55-60, 80-72

Δύσκολα έβαλε στον Παναθηναϊκό το Περιστέρι στο 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν… “σκληρά καρύδια”. Οι “πράσινοι”, που φάνηκαν επηρεασμένοι επιθετικά από την απουσία του Καλάθη από τη δωδεκάδα, βρέθηκαν στο -4 μετά από 3 λεπτά αγώνα (10-6, 3′) και παρότι ισοφάρισαν λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και μετά το πέρας του πρώτου μισού της περιόδου (17-14, 7′). Τελικά, παρότι δεν είχαν βρεθεί μπροστά στο σκορ, οι παίκτες του Πιτίνο ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, ισοφάρισαν σε 18-18 περίπου 1′ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου και στο φινάλε με καλάθι του Λάνγκφορντ στην εκπνοή διαμορφώθηκε το 20-22 υπέρ του “Εξάστερου”.

Αμέσως μετά την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να ξεφύγει στο +5 (20-25, 11′) και τα κατάφερε περίφημα, αφού με Λεκαβίτσιους και Μήτογλου διατήρησε το εν λόγω προβάδισμά του μέχρι και τα μέσα της περιόδου (24-29, 15′). Από το 15′ μέχρι και το 17′, το Περιστέρι επιχείρησε να πραγματοποιήσει μια μικρή αντεπίθεση, μειώνοντας προσωρινά στο -3 (29-32, 17′) με Βασιλόπουλο και Μπεντίλ, όμως οι Κυπελλούχοι Ελλάδος πάτησαν “γκάζι” και βρίσκοντας σκορ από όλη την πεντάδα που βρισκόταν στο παρκέ κατάφερε να κλείσει ιδανικά το ημίχρονο (36-45).

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αγνώριστος στο παρκέ, ενώ το ίδιο συνέβη και με το Περιστέρι, αλλά με τη θετική έννοια. Οι γηπεδούχοι από το 38-49 του 22′ έφτασαν στο 46-49 του 24′ και έκτοτε το παιχνίδι μετατράπηκε σε πραγματικό ντέρμπι. Από την πλευρά τους, οι “πράσινοι” προσπαθούσαν διαρκώς να ξεφύγουν περισσότερο στο σκορ, όμως οι Αμερικανοί της ομάδας των Δυτικών Προαστίων με τις ενέργειές τους δεν επέτρεπαν η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων να ξεφύγει παραπάνω από το εύρος των 3-5 πόντων, με αποτέλεσμα το τέλος της 3ης περιόδου να βρίσκει τον Παναθηναϊκό μεν μπροστά, αλλά δε με μικρότερο προβάδισμα σε σχέση με αυτό του 2ου δεκαλέπτου (55-60).

Κι ενώ άπαντες πίστευαν πως στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός θα “καθάριζε” το ματς, εν τέλει συνέβη ακριβώς το αντίθετο. Η τελευταία περίοδος του ματς ξεκίνησε με ένα εμφατικό σερί 8-0 για το Περιστέρι, το οποίο πραγματοποίησε ολική ανατροπή σε λιγότερο από 2 λεπτά και ανάκτησε τα σκήπτρα στο σκορ για πρώτη φορά μετά το 1ο δεκάλεπτο (63-60, 32′). Το +3 της ομάδας του Πεδούλακη διατηρήθηκε έπειτα από αρκετές διακυμάνσεις μέχρι και το τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης, με το “Τριφύλλι” πλέον να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, αφού το χρονόμετρο πίεζε ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα όταν ο Γκρέι με τρίποντο έκανε το 76-70 για το Περιστέρι 1:29 πριν το τέλος, ενώ ο ίδιος παίκτης λίγο μετά έδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα του με δύσκολο δίποντο (78-70, 39′). Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αντιδράσει ουσιαστικά, με αποτέλεσμα να υποστεί την πρώτη του ήττα στη Basket League με σκοτ 80-72 από το σύνολο του Πεδουλάκη.