Νικητής στο… ρελαντί!

Ο Ήφαιστος Λήμνου πάλεψε στο ΟΑΚΑ, στάθηκε όρθιος για περίπου τρία δεκάλεπτα, όμως εν τέλει ηττήθηκε από τον ανώτερο Παναθηναϊκό με σκορ 87-74.

-

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φριντέτ, Τζόνσον, Τόμας, Μήτογλου
Ήφαιστος Λήμνου:
Σμιθ, Χάμονς, Τσαϊρέλης, Γκίλμπερτ, Έβανς

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-44, 66-57, 87-74

Εξαιρετικά αμφίρροπο αποδείχθηκε το 1ο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες, με τον Ήφαιστο Λήμνου να βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Μάλιστα, παρότι το “Τριφύλλι” περίπου στα μέσα της 1ης περιόδου κατάφερε να βρεθεί ακόμη και στο +6 (14-8, 5′) με τρίποντο του Μπέντιλ, αλλά και στο +8 με τρίποντο του Τζόνσον (19-11, 7′), οι Νησιώτες βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (21-20, 9′). Τελικά, το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους “πράσινους” στο +5 (25-20).

Κι ενώ κανείς θα περίμενε πως με το σκορ στο 25-20 η ψαλίδα θα άνοιγε ακόμη περισσότερο υπέρ του Παναθηναϊκού, συνέβη το αντίθετο. Οι φιλοξενούμενοι βρεήθκαν ξανά σε δύσκολη θέση στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου (34-26, 13′), όμως και πάλι μπόρεσαν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα για να πλησιάσουν και να ισοφαρίσουν τους γηπεδούχους (38-38, 17′). Μάλιστα, αργότερα με έμμεσο τρίποντο του Έβανς ο Ήφαιστος προηγήθηκε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (40-41, 19′), όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με 5 σερί πόντους του Ράις και καλάθι του Παππά (47-44).

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έδειξε τη διάθεση να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι. Η εξέλιξη της αναμέτρησης μέχρι ένα σημείο έδειχνε πως οι γηπεδούχοι θα πετύχαιναν τον στόχο τους, όμως ο μαχητικός Ήφαιστος είχε άλλη… απόψη. Παρότι οι νταμπλούχοι Ελλάδος έφτασαν ακόμη και στο +13 (59-46, 25′), η ομάδα του Μανωλόπουλου μπόρεσε να οδηγηθεί στο 4ο δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με μονοψήφια διαφορά (66-57).

Έχοντας σκοράρει εντός πεδιάς μόνο με τρίποντα, ο “Εξάστερος” επιχείρησε για μια ακόμη φορά να τελειώσει νωρίτερα το ματς μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου (77-62, 35′), με την ψαλίδα να ανοίγει εν τέλει ακόμη περισσότερο στη συνέχεια (87-70, 39′). Έτσι, το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 87-74, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: ΝτεΣόν Τόμας