Κλοπή: «Έσφαξαν» τον Παναθηναϊκό σε… πεντακάθαρη φάση! (vid)

-

Σε ένα πάρα πολύ κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, οι διαιτητές έκαναν ένα… κραυγαλέο λάθος κατά του Παναθηναϊκού!

Το «Τριφύλλι» δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη μέσα στο Μόναχο, παρ’ ότι ήταν συνεχώς μπροστά μέχρι και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Βαυαροί κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να «ροκανίσουν» την διαφορά και να πάρουν τελικά τη νίκη, με τους διαιτητές ωστόσο να κάνουν ένα τραγικό λάθος σε πολύ κρίσιμο σημείο.

Συγκεκριμένα, 2:06′ πριν το φινάλε και με το σκορ στο 72-76, η μπάλα φεύγει εκτός παρκέ από τα χέρια του Χάντερ. Οι διαιτητές ωστόσο δίνουν κατοχή στην Μπάγερν, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες όλων των παικτών του Παναθηναϊκού.

Άπαντες μάλιστα ζήτησαν από τον Πρίφτη να κάνει challenge, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη αφού ο Έλληνας τεχνικός δεν είχε το δικαίωμα. Κι αυτό γιατί το ματς δεν είχε μπει ακόμα στο τελευταίο δίλεπτο για… 6 δευτερόλεπτα!

Τελικά, από αυτή την φάση η Μπάγερν βρήκε καλάθι (μετά από επιθετικό ριμπάουντ), μειώνοντας στους 2 και αλλάζοντας εντελώς τα δεδομένα της αναμέτρησης.