(Κατας)τροφή στο Λαύριο!

-

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε… σκούρα στο Λαύριο και γνώρισε την ήττα με 94-89 στην παράταση, με τους τελικούς της Basket League να έρχονται στην απόλυτη ισορροπία.

Λαύριο: Κάρτερ, Μουράτος, Ντιαλό, Ντέιβις, Γερομιχαλός
Παναθηναϊκός: Μπρέι, Παπαπέτρου, Χεζόνια, Ουάιτ, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-53, 81-81, 94-89 (παρ.)

Σε αντίθεση με τον πρώτο τελικό, όπου ο Παναθηναϊκός είχε ξεκινήσει με ένα εντυπωσιακό 15-0, το Λαύριο αυτή την φορά μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και βρήκε με το «καλημέρα» εύστοχα σουτ. Χεζόνια και Παπαπέτρου σκόραραν για το «Τριφύλλι», όμως οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί και έφτασαν στο 16-5. Η είσοδος του Μήτογλου έδωσε «ανάσα» στους «πράσινους», με τον Έλληνα πάουερ φόργουορντ να σκοράρει κυρίως από τις βολές, αλλά το Λαύριο να διατηρεί σταθερά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (23-10). Χεζόνια και Παπαπέτρου «έτρεξαν» ένα μικρό 5-0, όμως η ομάδα του Σερέλη κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +10, με τον Παπαπέτρου να αστοχεί σε μια δύσκολη προσπάθεια στην εκπνοή.

Σταδιακά ο «Εξάστερος» βελτίωσε την άμυνά του και άρχισε να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους, ενώ ο Μπρέι «έλυσε» τον… γόρδιο δεσμό από το τρίποντο. Με το σκορ στο 30-20 οι «πράσινοι» βρήκαν ένα σερί 0-11 και με δύο τρίποντα του Αμερικανού πέρασαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι μπροστά, έχοντας επιστρέψει πλήρως στην διεκδίκηση της νίκης. Στην… τελική ευθεία του ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο σκορ, με τον Τι Τζέι Μπρέι να οδηγεί τον Παναθηναϊκό και να πετυχαίνει ακόμα 5 πόντους, διαμορφώνοντας το 41-40 της ανάπαυλας.

Ο «Εξάστερος» μπήκε εξαιρετικά στο παρκέ στο δεύτερο μέρος και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ένα «νεκρό» διάσημα του Λαυρίου, φτάνοντας για πρώτη φορά στο +5 με τον Μπρέι να συνεχίζει να σκοράρει πίσω από τα 6.75μ. Ο Κασελάκης έφερε το σκορ στο 46-51, με το Λαύριο να ισοφαρίζει με ένα μικρό σερί (51-51), αλλά τους Παπαγιάννη, Μποχωρίδη και Ουάιτ να βρίσκουν σκορ και να στέλνουν τον Παναθηναϊκό στο +7 (51-58). Το τάιμ άουτ του Σερέλη δεν άλλαξε την κατάσταση, με τους «πράσινους» να παίρνουν διψήφιο προβάδισμα με έμμεσο τρίποντο του Παπαγιάννη (51-61). Οι γηπεδούχοι πάντως κατάφεραν να μειώσουν στους 7, μένοντας «ζωντανοί» ενόψει της τελευταίας περιόδου του μεγάλου τελικού.

Το «Τριφύλλι» έμοιαζε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, διατηρώντας το +7 με Χεζόνια και Παπαγιάννη, όμως το Λαύριο ήταν αποφασισμένο να παλέψει μέχρι τέλους. Τα πολλά λάθη των «πράσινων» επέτρεψαν στην γηπεδούχο ομάδα να φέρει… τούμπα το ματς και να περάσει ξανά μπροστά (69-68), βάζοντας «φωτιά» στην αναμέτρηση. Ο Παπαπέτρου βγήκε μπροστά για τον Παναθηναϊκό και βρήκε δύο «μεγάλα» σουτ, με τον Ντιαλό ωστόσο να ισοφαρίζει εκ νέου σε 72-72. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 78-75, όμως ο Χεζόνια φώναξε «παρών» και με δύο δύσκολα καλάθια έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο λεπτό. Ο Κροάτης ευστόχησε και σε βολές για το 78-81, ο Κάρτερ ισοφάρισε με τρίποντο και ο Κάτας κάλεσε τάιμ άουτ στα 8.5 δευτερόλεπτα από το φινάλε. Ο «Σούπερ Μάριο» ήταν αυτός που ανέλαβε την τελευταία επίθεση, όμως αστόχησε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Μήτογλου έδωσε στον Παναθηναϊκό πόντους αλλά και μια σπουδαία τάπα, με το ματς να βρίσκεται στον πόντο (86-87). Το τρίποντο του Μουράτου έβαλε το Λαύριο μπροστά (89-87), ο Κόζι «έγραψε» το 91-87 και οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να «τελειώσουν» το ματς από τις βολές. Η αστοχία τους έδωσε… ζωή στο «Τριφύλλι» που βρήκε σκορ με τον Μπρέι (92-89), όμως ο Γερομιχαλός ευστόχησε 2 φορές από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» και διαμόρφωσε το τελικό 94-89.

«Όλα Πράσινα» MVP of the Game: Μάριο Χεζόνια

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΠΑΡΙΣΙ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ!

Μεταγραφές1 ώρα πριν

Αδιανόητο αυτό που γίνεται στη Λατινική Αμερική με τον Παναθηναϊκό!

Κώτσιρας: «Έτσι θα επιλέγει τους βασικούς ο Αλόνσο – Το θέλει πολύ»

Μεταγραφές5 ώρες πριν

Ντάνιελ Τάις: Το τελευταίο του συμβόλαιο στο NBA

Ποδόσφαιρο7 ώρες πριν

«Καλύτερος από τον Κρόος ο Κατσουράνης, ήξερε καλύτερη μπάλα!» (vid)

Παναθηναϊκός: Ξηλώθηκαν όλα τα καθίσματα, προχωρούν τα έργα! (pic)

Μεταγραφές9 ώρες πριν

Γιαννακόπουλος: «Χτύπημα» με Τάις στο τάμπλετ του! (pic)

Μεταγραφές11 ώρες πριν

Επιμένει ο Ζέρβας: «Αρνήθηκε τα πολύ καλύτερα χρήματα για την οικογένειά του ο Βεζένκοφ»

Ποδόσφαιρο11 ώρες πριν

Λοντίγκιν: «Είτε μας αρέσει, είτε όχι, θα ξεσκιστούμε!»

Νέα σπουδαία εμφάνιση Μπράουν στο… θρίλερ πρόκρισης της Ισπανίας (vid)

Πρωτοβουλία Γιαννακόπουλου: «Δίνουμε επίδομα για το τρίτο παιδί – Ελληνικές σημαίες σε όλα τα παιδιά πρώτης Δημοτικού» (vid)

Μεταγραφές2 ημέρες πριν

Γιώργος Καλαϊτζάκης: Ανακοινώθηκε επίσημα από τη νέα του ομάδα

«Γλέντησε» οπαδό του Ολυμπιακού η Δέσποινα Γιαννακοπούλου! (pic)

«Καρφί» Κάνααν για Μπαρτζώκα στο αποχαιρετιστήριο μήνυμα σε Ολυμπιακό!

Μεταγραφές3 ημέρες πριν

Ο Παναθηναϊκός… κατέστρεψε τον μεταγραφικό σχεδιασμό του Ολυμπιακού!

«Μήνυμα» Γιαννακόπουλου σε Μαντζούκα μετά τη μεταγραφή του (pic)!

Άλλαξαν οι ξένοι στην Basket League – Έτσι επηρεάζεται ο Παναθηναϊκός!

Για πρώτη φορά στα πράσινα δύο εν ενεργεία διεθνείς της Εθνικής Ισπανίας!

Μεταγραφές1 εβδομάδα πριν

Τι έρχεται μετά το trade του Βεζένκοφ και η αντίδραση του Παναθηναϊκού! (vid)

Μεταγραφές2 εβδομάδες πριν

Ο διακαής πόθος του Αταμάν, οι Γ. Ερνανγκόμεθ – Παπαγιάννης και τα μεταγραφικά της ΠΑΕ! (vid)

Νεαρός «πράσινος», έτοιμος για viral: »Μας έφτιαξε το καλοκαίρι ο Γιαννακόπουλος!» (vid)

Ποδόσφαιρο23 ώρες πριν

«Κάρφωσε» την Ολλανδία ο Ακαϊντίν! (vid)

Παναθηναϊκός – Μπράουνσβαϊγκ 0-1: Τα Highlights της φιλικής ήττας (vid)

Παναθηναϊκός – Μπράουνσβαϊγκ: Καταπληκτική ενέργεια και εκτέλεση του Μπα για το 0-1 (vid)

Μεγάλη ανησυχία στον Παναθηναϊκό για τον τραυματισμό του Λημνιού! (vid)

Μπρινιόλι: Τραγικό ανεπίσημο ντεμπούτο με «4άρα» και θέση εκτός εστίας! (vid)

«Πράσινες» ματιές σε Ρογκαβόπουλο – Αυτά ισχύουν με Σάριτς! (vid)

Βλαχόπουλος: «Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός με το μπάσκετ που έπαιξε!» (vid)