Κατά συρροή… εγκληματικός Παναθηναϊκός!

-

«Σκληρή» μάχη, ντέρμπι «αιωνίων» που τα είχε όλα. Όμως, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που εν τέλει πανηγύρισε τη νίκη στην… κόψη του ξυραφιού σε ένα κρισιμότατο βαθμολογικά παιχνίδι στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πάρα πολλά τα λάθη των φιλοξενούμενων, σε ένα ακόμη ματς με τους Πειραιώτες απέδωσαν υπό των δυνατοτήτων τους. Ό,τι ήθελε έκανε ο Μόουζες Ράιτ.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ
Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ

Τα δεκάλεπτα: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65

Ιδανικό ήταν το 1ο δεκάλεπτο για τον «Εξάστερο», σε ένα γήπεδο που μονάχα… φιλικό δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί για τους «πράσινους». Οι περισσότερες επιθέσεις του Ολυμπιακού εκτελέστηκαν υπό πίεση και στη λήξη του χρόνου, με τους Γκραντ, Ναν και Γκριγκόνις να έχουν εξαιρετική πίεση στη μπάλα. Τη διαφορά ουσιαστικά για το «Τριφύλλι» άνοιξαν 2 τρίποντα του Ναν για το 7-17 της 1ης περιόδου, ενώ μόνο μελανό σημείο αποτέλεσαν τα 3 φαουλ του Μπαλτσερόφσκι σε 5′, που δεν του επιτρέπουν να ξεκουράσει στην συνέχεια τον Λεσόρ, οσο θα μπορούσε.

Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε αρκετά. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ ορεξάτος και έτρεξε ένα σερί 8-0 (18-19, 22′), επιστρέφοντας στο ματς. Από τη στιγμή, δε, που πέρασε στο παρκέ ο Ράιτ (11π.), οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμη μεγαλύτερο ρυθμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα η διαφορά να μην ανοίξει ξανά όσο στο 1ο δεκάλεπτο. Βέβαια, η καλή λειτουργία του Παναθηναϊκού στην επίθεση δεν έδειξε να επηρεάζεται ιδιαίτερα και έφτασε να προηγείται ακόμη και με +5 (28-33, 19′), για να ισοφαριστεί στα τελευταία δευτερόλεπτα του 1ου ημιχρόνου για το 33-33. Η ομάδα του Αταμάν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με buzzer beater καλάθι έκανε το 33-35, αλλά τελικά αυτό δεν μέτρησε γιατί ήταν εκπρόθεσμο.

Εφιαλτικό αποδείχθηκε για τον Παναθηναϊκό το 3ο δεκάλεπτο, το οποίο έχει αποδειχθεί ότι είναι το… δυνατό του Ολυμπιακού. Έχοντας κάκιστες επιλογές επιθετικά, οι «πράσινοι» σίγησαν και έφτασαν σε σημείο να έχουν σημειώσει μονάχα 3 πόντους σε 6′, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι όχι μόνο πέρασαν μπροστά, αλλά προηγήθηκαν ακόμη και με +11 (47-36, 26′). Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε το μομέντουμ, ο Ναν… μόνος του με τρίποντο και φάουλ έδωσε ζωή στον Παναθηναϊκό, που ολοκλήρωσε την περιόδο στο 48-42.

Το κρεσέντο του Αμερικανού γκαρντ του «Εξάστερου» είχε και συνέχεια στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Ναν με δικό του προσωπικό σερί 9-0, που κρατούσε από το 3ο δεκάλεπτο, μείωσε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της μέσα σε μόλις 1′ (48-47, 31′), μεταφέροντας το άγχος στους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά, με νέα επιθετικά λάθη ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στον «αιώνιο» αντίπαλό του να φτάσει και πάλι στο +6 (55-49, 34′) σε ένα πολύ κρίσιμο χρονικό σημείο για την έκβαση του ματς. Έτσι, ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε για αρκετή ώρα στο +5 και στο +6, με το «Τριφύλλι» να φτάνει προσωρινά στο -2 (61-59, 37′) χάρη σε τρίποντο του Μήτογλου, μιας και ο Ράιτ επανέφερε τους Πειραιώτες στο +4 (63-59, 38′). Με αυτό το σκορ μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό και το «Τριφύλλι» φάνηκε να μη μπορεί να διαχειριστεί την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί. Νέα λάθη σε άμυνα κι επίθεση ανάγκασαν τον Παναθηναϊκό να πάει το ματς στις βολές (67-62, 39′), 20″ πριν το τέλος. Τελικό σκορ 71-65.

Ντίνος Μήτογλου. Το double double με πόντους και ριμπάουντ (11-16) μιλά από μόνο του. Για μια ακόμη φορά ήταν εξαιρετικός κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά δυστυχώς η top εμφάνισή του δεν συνδυάστηκε με νίκη.

Χουάντσο Ερνανγκόμεθ. Εκτός ρυθμού ο Ισπανός παίκτης στο ΣΕΦ. Δεν βοήθησε επιθετικά κι αμυντικά, ενώ όταν μπήκε ξανά στο ματς στο 4ο δεκάλεπτο, αντι να ενισχύσει την ομάδα του, η διαφορά με τον Ολυμπιακό άνοιξε ελαφρώς. Αρνητικός.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.