«Κακοποίησε» το μπάσκετ, αλλά τη… γλίτωσε ο Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε άθλια εμφάνιση στο Λαύριο απέναντι στην ομώνυμη ομάδα, βρέθηκε ακόμη και στο -9, αλλά εν τέλει κατάφερε να επιστρέψει, να κρατήσει τα προσχήματα και να πάρει τη νίκη, «κακοποιώντας», όμως, για μια ακόμη φορά φέτος το μπάσκετ.

Λαύριο (Χρ. Σερέλης): Φλαγκ, Κόουλ, Λάντζβαϊν, Κολοβερός, Κουζέλογλου
Παναθηναϊκός (Ντ. Ράντονιτς): Λι, Παπαγιάννης, Γουίλιαμς, Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86

Απαράδεκτο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, με τους «πράσινους» να αποδεικνύονται κατώτεροι των περιστάσεων στο 1ο δεκάλεπτο, απέναντι σε μια ομάδα που δεν θα έπρεπε καν να τον προβληματίσει. Οι «πράσινοι» αρχικά βρέθηκαν στο -3 (4-7, 2′), όμως στη συνέχεια επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κάνουν ό,τι ήθελαν επιθετικά, με αποτέλεσμα η ομάδα του Σερέλη να φτάσει αρχικά στο… +7 (18-11, 6′), αλλά και στη συνέχεια στο +9 (23-14, 8′). Το μόνο που κατάφερε το «Τριφύλλι» στο τέλος της 1ης περιόδου ήταν να μειώσει με τον Γ. Καλαϊτζάκη (25-18).

Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα του Παναθηναϊκού ήταν διαφορετική, όμως όχι αρκετή για να εδραιωθεί ως αφεντικό του ματς. Οι «πράσινοι» εμφάνισαν μικρή βελτίωση και στις δύο πλευρές του παρκέ, περιορίζοντας το σκοράρισμα των γηπεδούχων σε σχέση με τα όσα συνέβησαν στο 1ο δεκάλεπτο και με ένα σερί 6-0 (25-24, 13′) μείωσαν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της. Παρόλα αυτά, το Λαύριο αφυπνίστηκε εκ νέου αργότερα, παρέμενε σταθερά στο +3 και στο +4, ενώ ακόμη κι όταν το «Τριφύλλι» βρέθηκε μετά από ώρα μπροστά (34-37, 18′), η ομάδα του Σερέλη κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και με ένα επιμέρους 8-2 (42-39) να ολοκληρώσει ιδανικά το 1ο ημίχρονο.

Τα πολλά προβλήματα και οι τεράστιες παθογένειες στο ριμπάουντ και στο αμυντικό κομμάτι δεν διορθώθηκαν για τον Παναθηναϊκό ούτε στο 3ο δεκάλεπτο, παρά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Οι Παπαγιάννης και Γκουντάιτις ήταν πραγματικά… ανύπαρκτοι κάτω από τα καλάθια και η ομάδα του Σερέλη έβρισκε σχεδόν όλες τις λύσεις της επιθετικά μέσα από την περιφέρεια. Πάντως, με τον Λι προεξάρχοντα, οι «πράσινοι» εμφάνισαν καλό πρόσωπο επιθετικά, με αποτέλεσμα να φέρουν το ματς στα ίσια και να οδηγηθούν στο 4ο δεκάλεπτο όντας ισόπαλοι με το Λάυριο στο 67-67.

Στο τελευταίο και κρισιμότερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ράντονιτς φάνηκε να αφυπνίζεται για λίγο, αφού έτρεξε ένα επιμέρους 3-9 (70-76, 34′), όμως για μια ακόμη φορά το Λαύριο είχε τις απαντήσεις ώστε να επιστρέψει δριμύτερο (77-78, 36′). Έτσι, οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με τη διαφορά να προμηνύει.. θρίλερ (79-81, 39′), ενώ ο Μπέικον φρόντισε να γλιτώσει τον Παναθηναϊκό από τα χειρότερα (προσωρινά), αφού με τρίποντο έστειλε τους «πράσινους» στο +5 (79-84, 39′). Και το «προσωρινά» αναφέρεται, διότι οι γηπεδούχοι για πολλοστή φορά έκαναν το come back (84-84, 39′), φέρνοντας το ματς στα ίσια με 8″ στο ρολόι… Τελικά, ο Λι, ο πρωταγωνιστής του ματς, ήταν αυτός που με μια τρομερή ατομική ενέργεια σημείωσε καλάθι με 0.5″ να απομένουν, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 84-86.

Αναμφίβολα, ο Πάρις Λι ήταν αυτός που ξεχώρισε. Τα έκανε όλα στο παρκέ, αλλά ηταν αρκετά μόνος, αφού οι συμπαίκτες του δεν βοήθησαν ιδιαίτερα. Αποτέλεσε τον μοναδικό πόλο δημιουργίας για τον Παναθηναϊκό, ενώ βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα επιθετικά.