Παρότι δεν… θάμπωσε με την απόδοσή του, ο Παναθηναϊκός έκανε τη δουλειά στο Βερολίνο – εκεί όπου έχει κατακτήσει δύο ευρωπαϊκά τρόπαια – απέναντι στην Άλμπα και επικράτησε επί των Γερμανών στην 1η αγωνιστική της Euroleague, ξεκινώντας με το δεξί τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του για τη σεζόν 2024/25.

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Χέρμανσον, Ραπικέ, Μάτισεκ, Ολίντε, Κουμάνζε
Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Μπράουν, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 57-62, 77-87

1ο Δεκάλεπτο: Κυρίαρχος Λεσόρ και δυναμικό ξεκίνημα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, ελέγχοντας τον ρυθμό και επιβάλλοντας το δικό του παιχνίδι απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου. Με εξαιρετική αμυντική προσήλωση και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 17-26. Πρωταγωνιστής της περιόδου ήταν ο Ματίας Λεσόρ, ο οποίος σημείωσε 8 πόντους, κυριαρχώντας κάτω από τη ρακέτα και οδηγώντας τον Παναθηναϊκό σε ένα ιδανικό ξεκίνημα στην πρεμιέρα της EuroLeague.

2ο Δεκάλεπτο: Σταθερά μπροστά με πρωταγωνιστή τον Ναν

Η Άλμπα προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, αλλά ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Κέντρικ Ναν ήταν αυτός που ξεχώρισε, ανεβάζοντας την απόδοσή του και φτάνοντας τους 7 πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Παρά την πίεση από τους Γερμανούς, οι «πράσινοι» κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-45 υπέρ τους, διατηρώντας το μομέντουμ και τη συγκέντρωσή τους στην άμυνα.

3ο Δεκάλεπτο: Πτώση στην άμυνα και μείωση της διαφοράς

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός έχασε μέρος της σταθερότητας που έδειχνε στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, επιτρέποντας στην Άλμπα να μειώσει τη διαφορά. Αμυντικές ολιγωρίες και αστοχία από μακριά με 6/22 τρίποντα ως το συγκεκριμένο σημείο του αγώνα έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στο σκορ, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 57-62. Ο Κέντρικ Ναν έφτασε τους 12 πόντους, ενώ ο Ματίας Λεσόρ παρέμενε ψηλά με 14 πόντους συνολικά. Ωστόσο, η πτώση στην απόδοση από την περιφέρεια και τα κενά στην άμυνα ανάγκασαν τους «πράσινους» να παλέψουν για να διατηρήσουν το προβάδισμά τους.

4ο δεκάλεπτο: Τελείωσε τη δουλειά παρά την πίεση

Στην τελευταία περίοδο, η Άλμπα Βερολίνου έδειξε μαχητικό πνεύμα, παλεύοντας με όλες τις δυνάμεις της για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Παναθηναϊκού από την περιφέρεια και ορισμένα κενά στην άμυνα για να μειώσουν τη διαφορά, φτάνοντας το παιχνίδι στο 75-79 περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε. Σε αυτό το κρίσιμο σημείο, οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις από την εμπειρία και το καθαρό μυαλό των ηγετών τους. Ο Κώστας Σλούκας και ο Τζέριαν Γκραντ ευστόχησαν σε δύο διαδοχικά καθοριστικά τρίποντα, «σφραγίζοντας» τη νίκη για τον Παναθηναϊκό και αποτρέποντας την ολοκληρωτική ανατροπή της Άλμπα, με 77-87.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έδειξε χαρακτήρα και αντοχή στα τελευταία λεπτά, διατηρώντας την ψυχραιμία της απέναντι στην πίεση της Άλμπα και καταφέρνοντας να ξεκινήσει με το «δεξί» τις υποχρεώσεις της στη φετινή EuroLeague.

Ο Ματίας Λεσόρ ήταν αδιαμφισβήτητα ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού, καταφέρνοντας να κυριαρχήσει στη ρακέτα. Με 14 πόντους (6/7 δίποντα) και 8 ριμπάουντ, ο Γάλλος σέντερ ήταν το σταθερό σημείο αναφοράς στην επίθεση των «πρασίνων», ενώ κέρδισε αρκετές μάχες στη ρακέτα, παρά το υψηλό επίπεδο του hustle που είχε να αντιμετωπίσει. Παράλληλα, ήταν αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών (2/2), δίνοντας σταθερότητα και συνέπεια στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού.

Από την άλλη πλευρά, ο Μάριους Γκριγκόνις δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στον αγώνα, έχοντας μια κακή βραδιά από την περιφέρεια. Με μόλις 3 πόντους και 1/4 τρίποντα, ο Λιθουανός φάνηκε να δυσκολεύεται να συνεισφέρει επιθετικά, ενώ δεν κατάφερε να βοηθήσει στην οργάνωση του παιχνιδιού ή στην αμυντική προσπάθεια της ομάδας. Ο Γκριγκόνις, ο οποίος είναι γνωστός για την ευστοχία του από μακρινή απόσταση, δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις προσδοκίες και αποτέλεσε μια από τις αδύναμες «πράσινες» παρουσίες στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.