Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Μονακό (poll)

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 83-91 από την Μονακό και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη.

Εξαιρετικό ματς από τον Σέρβο γκαρντ, που σκόραρε με κάθε τρόπο απέναντι στην άμυνα της Μονακό. Δεν μπορούσαν να τον σταματήσουν ούτε με φάουλ, ήταν εύστοχος από την γραμμή των βολών, ενώ προσέφερε και στον τομέα των ασίστ και των ριμπάουντ. Απέδειξε πόσο έλειψε από την ομάδα στο διάστημα της απουσίας του και αποτέλεσε έναν εκ των κορυφαίων του «Εξάστερου» για άλλη μια φορά.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 16 πόντοι (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Κόντρα στην Μπασκόνια ήταν… ανέλπιστα καλός για το διάστημα της αποχής του, το οποίο πάντως σήμερα φάνηκε. Ο Σέρβος δεν βρήκε τον καλό του εαυτό και δεν μπόρεσε να προσφέρει στην ομάδα ούτε πόντους, αλλά ούτε ασίστ. Αυτή την φορά δεν κατάφερε να οργανώσει την ομάδα όπως έπρεπε και έδειξε πως χρειάζεται ακόμα χρόνο για να φτάσει στο 100% των δυνατοτήτων του.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 0 πόντοι (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο), 1 ασίστ, 2 λάθη
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

«Φτωχό» ματς για τον Έλληνα γκαρντ, που δεν πήρε πολλές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο και γενικά δεν κατάφερε να προσφέρει αρκετά στην ομάδα. Με την παρουσία των Γιόβιτς Νέντοβιτς Μέικον ο ρόλος του ήταν περιορισμένος και παρ’ ότι πήρε λεπτά στο παρκέ, δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά. Στο δεύτερο μέρος μοίρασε κάποιες ασίστ, όμως ήταν άστοχος, ενώ χωρίς λόγο ανέλαβε πολλά σουτ στο φινάλε. Καλύτερή του επίδοση τα 2 κλεψίματα.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 2 πόντοι (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ 2 κλεψίματα, 1 λάθος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Ο Αμερικανός γκαρντ επέστρεψε στην δράση και παρ’ ότι μέχρι και λίγη ώρα πριν το τζάμπολ ήταν αμφίβολος, έδειξε πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Ήταν εξαιρετικά εύστοχος μέσα και έξω από την γραμμή του τριπόντου (100% στο 1ο ημίχρονο με 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα), ενώ στην άμυνα προσπάθησε να συνεισφέρει όσο βρισκόταν στο παρκέ.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 10 πόντοι (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

Κλασικό ματς Κασελάκη, με τον Έλληνα παίκτη να μην μένει για αρκετό διάστημα στο παρκέ αλλά να είναι άκρως θετικός. Στο πρώτο μέρος έπαιξε για μόλις 4:20 λεπτά, έχοντας 5 πόντους και 1 ριμπάουντ, προσφέροντας άκρως ικανοποιητικές λύσεις για το διάστημα αυτό. Στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκε περισσότερα λεπτά, έγινε ο πρώτος ριμπάουντερ της ομάδας και γενικά έδωσε τα μέγιστα που μπορούσε.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 8 πόντοι (2/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές), 7 ριμπάουντ, 1 λάθος

Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ / σέντερ διανύει το τελευταίο διάστημα την καλύτερή του περίοδο στον Παναθηναϊκό, παρουσιάζοντας και σήμερα θετικό πρόσημο. Στην άμυνα ήταν από αυτούς που προσπάθησαν αρκετά, ενώ επιθετικά πήρε μπάλες, κέρδισε φάουλ και ήταν εύστοχος από την γραμμή των βολών. Εξαιρετικός και στα επιθετικά ριμπάουντ, όντας και πρώτος σκόρερ μαζί με τον Νέντοβιτς.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 16 πόντοι (6/7 δίποντα, 4/4 βολές), 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστος και ουσιαστικά δεν προσέφερε απολύτως τίποτα στην ομάδα, σε κανέναν τομέα. Ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στην επανάληψη, πέτυχε 15 πόντους, μάζεψε κάποια ριμπάουντ και προσπάθησε στην άμυνα, έχοντας εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα με το πρώτο 20λεπτο.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 15 πόντοι (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/4 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος

Καλό ματς για τον Αμερικανό ψηλό, που στο πρώτο ημίχρονο ήταν από τους κορυφαίους του «Τριφυλλιού». Επιθετικά ήταν εύστοχος, αμυντικά πάλεψε σε κάθε φάση και γενικά δείχνει πως βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο. «Μελανό» σημείο η μηδενική συνεισφορά του στα ριμπάουντ (μόλις 1), όμως σκόραρε αρκετά και έκανε και 2 κλεψίματα.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 12 πόντοι (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος

Είναι φανερό πως ο «Big-Papa» δεν έχει βρει ακόμα ρυθμό μετά την απουσία του, κάτι που φάνηκε και απέναντι στους Μονεγάσκους. Τα στατιστικά του κινήθηκαν σε χαμηλά επίπεδα, με τον ίδιο να μην παίρνει ιδιαίτερες επιθέσεις και να μην συμμετέχει σε πολλές μονομαχίες.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: 4 πόντοι (2/2 δίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 λάθος

Δεν κατάφερε να περιορίσει καθόλου τον Μάικ Τζέιμς (29 πόντοι!), δεν βρήκε «αντίδοτο» στα ξεσπάσματα της Μονακό -ειδικά στην τελευταία περίοδο- και δεν έδωσε καθόλου χρόνο σε Καββαδά, Μαντζούκα και Αβδάλα. Δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ ο Έλληνας τεχνικός, με αποτέλεσμα να έρθει αυτή η ήττα.