Η κριτική των «πράσινων» με Ρεάλ Μαδρίτης

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 81-79 και ο Άρης Αντωνόπουλος σχολιάζει την απόδοση των «πράσινων».

Πέραν ενός εύστοχου τριπόντου και μιας ασίστ, ο Σέρβος γκαρντ δεν επέδειξε απολύτως τίποτα στο 1ο ημίχρονο του αγώνα. Ως… φάντασμα συνέχισε και στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσει μια κάκιστη εμφάνιση στη Μαδρίτη, μακριά από τα στάνταρ του. Σημείωσε 2 πόντους και 2 ασίστ σε 16:10. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Ήταν αυτός που μπήκε στο παρκέ κι ενώ ο Παναθηναϊκός είχε… κολλήσει κυριολεκτικά στο 1ο δεκάλεπτο, με δύο τρίποντα αφύπνισε τους συμπαίκτες του. Δεν τα πήγε άσχημα ούτε στο 2ο μέρος, μαζεύοντας ριμπάουντ και μοιράζοντας ασίστ. Αλλά και πάλι, φάνηκε πολύ μόνος. Σημείωσε 10 πόντους, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 29:49. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Μπήκε από νωρίς στο ματς, με τον Πρίφτη να του δίνει την ευκαιρία του. Όμως, αυτός δεν την εκμεταλλεύτηκε, καθώς υπέπεσε σε 2 λάθη πολύ γρήγορα, με αποτέλεσμα να περάσει σύντομα εκτός ματς. Σημείωσε 1 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 4:34. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

Από τις λιγοστές θετικές παρουσίες του Παναθηναϊκού στο 1ο ημίχρονο. Προσπάθησε να δημιουργήσει και να εκτελέσει και σε αρκετές περιπτώσεις τα κατάφερε. Με την ίδια διάθεση συνέχισε και στο 2ο ημίχρονο, όντας ουσιαστικά η μοναδική διαρκής πηγή απειλής από πλευράς «πράσινων». Σημείωσε 18 πόντους, 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 30:17. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Δεν αγωνίστηκε, δεν μπορεί να κριθεί. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Μπήκε, αστόχησε σε ένα δίποντο κι ένα τρίποντο και βγήκε κατευθείαν από το παιχνίδι. Μπήκε ξανά για λίγο στο 2ο ημίχρονο. Δεν μπορεί να κριθεί. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Πολλά τα λάθη από τον αρχηγό του Παναθηναϊκό στο 1ο ημίχρονο της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να επηρεαστεί και να μείνει μακριά από τον καλό του εαυτό. Πάντως, βρήκε κάποια σημαντικά καλάθια. Γενικότερα, δεν μπόρεσε να βγει μπροστά στη Μαδρίτη. Σημείωσε 7 πόντους, 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 4 λάθη σε 19:33. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Παρότι έπαιξε 9 λεπτά στο 1ο ημίχρονο, το ολοκλήρωσε… άσφαιρος, παίρνοντας όλη κι όλη μια προσπάθεια για καλάθι. Παράλληλα, ούτε στην άμυνα τα πήγε τόσο καλά. Στην επανάληψη εμφανίστηκε λίγο βελτιωμένος, αλλά η γενική του εικόνα ήταν ξεκάθαρα αρνητική. Σημείωσε 3 πόντους, 1 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 18:39. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4.5

Σαν να μην… υπήρξε στο παρκέ της Wizink Arena ο Κουβανός παίκτης, ο οποίος δεν έκανε κάτι επιθετικά στο 1ο ημίχρονο, ενώ κι αμυντικά θα μπορούσε να τα είχε πάει πολύ καλύτερα. Μάλιστα, αντιμετώπισε κι ένα πρόβλημα τραυματισμού, με αποτέλεσμα να καθηλωθεί στον πάγκο. Σημείωσε 2 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 9:19. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2.5

Προσπάθησε να παίξει δυνατή και προσηλωμένη άμυνα και ως ένα σημείο τα κατάφερε. Βέβαια, επιθετικά στο 1ο ημίχρονο ήταν ανύπαρκτος, με εξαίρεση ένα εύστοχο τρίποντο, ενώ ανάλογη ήταν η εικόνα του και στο 2ο ημίχρονο. Σημείωσε 6 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 17:56. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Ο μοναδικός που πάλεψε κάτω από τα καλάθια του γηπέδου. Αποτέλεσε τη μοναδική σιγουριά του Πρίφτη για τη θέση του σέντερ, αλλά και γενικότερα για τις θέσεις των ψηλών, αφού η frontline των «πράσινων» ήταν ανύπαρκτη. Σε ατομικό επίπεδο, η εμφάνισή του κρίνεται άνω του μετριού. Σημείωσε 12 πόντους, 1 κλέψιμο, 2 λάθη, 2 μπλοκ και 8 ριμπάουντ σε 33:10. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5

Για δεύτερη σερί φορά, ο Αμερικανός σέντερ δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά. Δεν έπαιξε πολύ, αλλά με την απόδοσή του δεν διεκδίκησε παραπάνω λεπτά από τον Παπαγιάννη, που προσφέρει στον προπονητή του μια δεδομένη σιγουριά. Έμοιαζε εντελώς αποσυντονισμένος σε άμυνα κι επίθεση. Σημείωσε 2 πόντους, 2 λάθος και 1 ριμπάουντ σε 6:45. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2.5

Πήρε για μια ακόμη φορά ευκαιρίες από τον Δημήτρη Πρίφτη κι έβγαλε αρκετή ενέργεια, ενώ βοήθησε σημαντικά στα ριμπάουντ με τα μπλοκ άουτ που επιχείρησε. Μάλιστα, ο ίδιος πάτησε παρκέ και στο 2ο ημίχρονο κι έκανε εμφανές το μπασκετικό θράσος που τον διακατέχει, παίζοντας καλή άμυνα και παίρνοντας καλάθι και φάουλ από τον Πουαριέ. Σημείωσε 2 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 13:38. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να βρει απαντήσεις στο παιχνίδι και στις απειλές της Ρεάλ Μαδρίτης. Η αμυντική λειτουργία της ομάδας του ήταν τραγική, παρότι υποτίθεται πως ο Παναθηναϊκός θα βασιστεί στο ανασταλτικό κομμάτι. Επιθετικά δεν υπήρξε σχεδόν καμία συνεργασία, με αποτέλεσμα οι περισσότερες προσπάθειες των «πράσινων» να είναι άγαρμπες. Δεν δικαιώθηκε για την επιλογή του να αφήσει τον Καββαδά εκτός 12άδας για τον Φλόιντ, που ήταν εκτός κλίματος στην Ισπανία. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4