Η κριτική των «πράσινων» με Μακάμπι Τελ Αβίβ

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 77-73 και ο Άρης Αντωνόπουλος σχολιάζει την απόδοση των «πράσινων».

Πολύ άστοχος ο Σέρβος γκαρντ. Τόσο, που έφτασε σε σημείο να αστοχήσει σε δύο σερί βολές στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου. Αμυντικά ήταν… ανύπαρκτος, με τον Νάναλι να κάνει «πάρτι» στην προσωπική τους μονομαχία. Στο 2ο ημίχρονο παρουσίασε καλύτερη εικόνα, με αποκορύφωμα την απόδοσή του στα τελευταία λεπτά του ματς. Τελικά, ούτε αυτή ήταν αρκετή για τη νίκη. Σημείωσε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 22:41. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Σκιά του εαυτού του στο 1ο ημίχρονο, όπου έπαιξε 12′ και κατέγραψε… 0/6 σουτ. Ο Πρίφτης δεν τον εμπιστεύτηκε πολύ στην επανάληψη και εκείνος δεν τον διέψευσε για την επιλογή του, αφού και στο 2ο ημίχρονο… πέρασε και δεν ακούμπησε. Σημείωσε 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 16:35. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

Δεν αγωνίστηκε, δεν μπορεί να κριθεί. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Στο 1ο ημίχρονο έπαιξε μόλις 5 λεπτά, αλλά δεν έδειξε απολύτως τίποτα, ενώ δεν πήρε και προσπάθειες. Βελτιώθηκε σημαντικά στο 2ο ημίχρονο και φάνηκε να βγαίνει μπροστά στο 4ο δεκάλεπτο, όταν ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για την ανατροπή. Σημείωσε μαζεμένους όλους τους πόντους του, πραγματοποιώντας ένα φοβερό ξέσπασμα στο φινάλε, αλλάζοντας άρδην την αγωνιστική εικόνα του. Σημείωσε 17 πόντους, 2 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 22:52. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Μπήκε για 3′ στο 1ο ημίχρονο, σημείωσε τρίποντο και «ξεκόλλησε» τον Παναθηναϊκό και στη συνέχεια ο Πρίφτης τον απέσυρε για να μπει ξανά στο ματς ο Παπαπέτρου. Θετική η παρουσία του, αν και ισχνή σε επίπεδο χρόνου συμμετοχής. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Αναμφίβολα, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν ο καλύτερο παίκτης της ομάδας του στο επιθετικό κομμάτι, όντας point leader του «Τριφυλλιού» στο 1ο δεκάλεπτο (9π.). Στο 2ο ημίχρονο κυριολεκτικά… εξαφανίστηκε, δίχως να προσφέρει απολύτως τίποτα, με εξαίρεση τα δυο άκρως κρίσιμα τρίποντα που σημείωσε 1′ πριν το φινάλε, στέλνοντας τη διαφορά στο -3. Σημείωσε 15 πόντους, 3 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 30:08. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα, καθώς μπήκε στο παρκέ στο φινάλε του 1ου δεκαλέπτου, παίζοντας για 4′ στο 1ο ημίχρονο και προλαβαίνοντας να μοιράσει δύο όμορφες ασίστ. Στο 2ο ημίχρονο σημείωσε ένα τρίποντο και έδειξε και την κλάση του με τις ενέργειές του. Θετικό το ντεμπούτο του. Σημείωσε 3 πόντους, 3 ασίστ και 1 λάθος σε 10:26. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Επιθετικά δεν υπήρξε καν στο παιχνίδι ο Αμερικανός power forward, ο οποίος περιορίστηκε στην άμυνα και στην συγκομιδή ριμπάουντ. Γενικά, πέρα από τα προαναφερθέντα, δεν έδειξε κάτι το αξιοσημείωτο. Σημείωσε 2 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 14:34. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4.5

Υπέπεσε σε γρήγορο λάθος στο ματς και έτσι αποσύρθηκε σύντομα από τον Πρίφτη στο 1ο ημίχρονο. Στο 2ο ημίχρονο δεν έδειξε κάτι αξιοσημείωτο, πλην της απόδοσής του στα τελευταία λεπτά του αγώνα με την άμυνα που έπαιξε. Σημείωσε 3 κλεψίματα, 1 ριμπάουντ, 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 13:51. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4.5

Πραγματικά… άφαντος στο 1ο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Αμερικανός power forward, χωρίς καμία πρωτοβουλία επιθετικά, αλλά και ανύπαρκτος στα αμυντικά ριμπάουντ. Στο 2ο ημίχρονο φάνηκε να αφυπνίζεται, σημειώνοντας τέσσερα τρίποντα. Άλλος άνθρωπος στην επανάληψη. Σημείωσε 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 31:31. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Μοιάζει ως ο μοναδικός παίκτης του Παναθηναϊκού που μπορεί να κυριαρχήσει στα ριμπάουντ. Στο 1ο ημίχρονο μάζεψε 7, ενώ σημείωσε και 4 πόντους με 1 κλέψιμο. Στο 2ο ημίχρονο δεν μπόρεσε να βρει τον ίδιο ρυθμό επιθετικά, όμως συνέχισε τη δουλειά του στη συγκομιδή ριμπάουντ. Σημείωσε 6 πόντους, 1 κλέψιμο, 1 λάθος, 1 μπλοκ και 12 ριμπάουντ σε 29:15. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Έπαιξε μόλις 4 λεπτά, δεν έκανε απολύτως τίποτα και αποσύρθηκε στον πάγκο. Δεν μπορεί να κριθεί. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Αδιανόητα κακή η επιθετική λειτουργία του Παναθηναϊκού. Καμία φαντασία, καμία συνεργασία, κανένας αυτοματισμός, με τους παίκτες να μοιάζουν… χαμένοι στο παρκέ, προσπαθώντας με ατομικές και αδέξιες ενέργειες να βρουν καλάθια. Η ομάδα βρήκε το σθένος να αντεπιτεθεί, πραγματοποιώντας πολλά σουτ με ρίσκο από απόσταση, τα οποία ήταν εύστοχα, με αποτέλεσμα να ξαναμπεί ο Παναθηναϊκός στο ματς, δίχως να δούμε κάτι αξιοσημείωτο σε επίπεδο τακτικής. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3