Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Προμηθέα (poll)

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Προμηθέα (67-76) και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Γιώργου Βόβορα.

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Δημιουργικά… άφαντος και μέχρι την τελευταία περίοδο δεν είχε προσφέρει ουσιαστικά τίποτα. Με 3/3 τρίποντα ωστόσο μπήκε… απότομα στην «εξίσωση», έκοψε τον ρυθμό και το μομέντουμ του Προμηθέα και τελικά έπαιξε κι αυτός τον δικό του ρόλο στο να έρθει το «διπλό».

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Εξαιρετικό ματς από τον Αμερικανό γκαρντ, που ήταν εύστοχος και οδήγησε το «Τριφύλλι» στη νίκη. Προσέφερε πόντους και από κοντά και από μακριά, μοίρασε ασίστ, συνεισέφερε και στον τομέα των ριμπάουντ και ήταν συνολικά ο κορυφαίος της ομάδας, πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερές του εμφανίσεις.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Ένα ακόμα τίμιο ματς από τον Έλληνα φόργουορντ. Ήταν άστοχος πίσω από τα 6.75μ., όμως βρήκε πόντους από κοντά, κατέβασε ριμπάουντ και έπαιξε καλή άμυνα, όντας σταθερός σε όλη την διάρκεια του αγώνα και παίρνοντας -δίκαια- πολλά λεπτά συμμετοχής.

Έπαιξε λίγο στο πρώτο μέρος και δεν πάτησε παρκέ στην επανάληψη, αφού ταλαιπωρήθηκε από μυϊκό πρόβλημα. Δεν πρόλαβε να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, αλλά ουσιαστικά δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Πάρα πολύ άστοχος ο Αμερικανός, δεν κατάφερε να βοηθήσει καθόλου επιθετικά. Κατέβασε κάποια ριμπάουντ, μοίρασε και 2 ασίστ, όμως ο Βόβορας θα περίμενε αδιαμφισβήτητα περισσότερα από τον πολύπειρο πάουερ φόργουορντ.

Απελπιστικά άστοχος επιθετικά, δεν βρήκε κανένα εύστοχο σουτ και σπατάλησε αρκετές επιθέσεις. Δεν κατέβασε ριμπάουντ, δεν πόρεσε να δημιουργήσει, όμως έπαιξε καλή άμυνα και είχε 4 κλεψίματα, όντας ο κορυφαίος του «Τριφυλλιού» στα μετόπισθεν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ο κορυφαίος της ομάδας, βρίσκοντας πόντους και ριμπάουντ. Έφτασε πολύ κοντά στο νταμπλ-νταμπλ, όμως «πλήρωσε»τα 4 φάουλ του, έμεινε αρκετή ώρα στον πάγκο και επέστρεψε… κρύος στο παρκέ. Θα μπορούσε πάντως αδιαμφισβήτητα να είναι πιο εύστοχος, αφού οι περισσότεροι πόντοι του προήλθαν από την γραμμή των βολών.

«Άγγιξε» το νταμπλ-νταμπλ ο «πύργος» του Παναθηναϊκού, με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 2 τάπες. Φυσικά ήταν από τους διακριθέντες του «Τριφυλλιού», αν και αντιμετώπισε κάποια προβλήματα στην άμυνα και θα μπορούσε να προσφέρει περισσότερα στα μετόπισθεν.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

Δεν πήρε πάρα πολύ χρόνο συμμετοχής και στα λεπτά αυτά δεν προσέφερε κάτι ιδιαίτερο. Δύο ριμπάουντ ήταν η συγκομιδή του, ενώ στάθηκε πάρα πολύ άτυχος στο μοναδικό τρίποντο που επιχείρησε.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Πήρε ένα δεκάλεπτο συμμετοχής και αδιαμφισβήτητα κέρδισε σημαντικές εμπειρίες. Ήταν εύστοχος στα δύο σουτ που επιχείρησε, μοίρασε μια ασίστ, πήρε κι ένα ριμπάουντ και γενικά έδειξε θετικό πρόσωπο.

Με εξαίρεση τον Καββαδά που δεν πάτησε στο παρκέ, ο Έλληνας τεχνικός μοίρασε τον χρόνο και χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του. Υπήρχαν κάποια «νεκρά» διαστήματα στην ομάδα, όμως κάθε φορά οι «πράσινοι» έβρισκαν τον τρόπο να αντιδράσουν, για να φτάσουν τελικά σε μια άνετη νίκη.