Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Ολυμπιακό

-

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στον τελικό του Super Cup και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Εργκίν Αταμάν.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗΣ

Έπαιξε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΩΡΑΪΤΗΣ

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

ΚΩΣΤΑΣ ΣΛΟΥΚΑΣ

Ο αρχηγός τα έδωσε όλα και ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας (18 πόντοι) με σπουδαία σουτ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΑΜΟΝΤΟΥΡΟΒ

ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ

Ο διεθνής φόργουορντ προσπάθησε, σκόραρε 6 πόντους, αλλά αμυντικά δεν τα κατάφερε εξίσου καλά στην τελευταία περίοδο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

ΤΖΕΡΙΑΝ ΓΚΡΑΝΤ

Ο κορυφαίος για μεγάλο διάστημα της ομάδας του και στις δύο πλευρές του παρκέ βοήθησε πολύ την ομάδα ειδικά σε διαστήματα που συνολικά δεν πατούσε καλά, σκοράροντας 12 πόντους.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

ΚΕΝΤΡΙΚ ΝΑΝ

Ο Αμερικανός σταρ είχε 12 πόντους με κάποια ξεσπάσματα αλλά συνολικά ήταν εκτός ρυθμού.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΜΑΤΙΑΣ ΛΕΣΟΡ

Για άλλη μια φορά συγκλονιστική εμφάνιση από τον Γάλλο σέντερ που φλέρταρε με το νταμπλ-νταμπλ (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ) αλλά και 4 λάθη, ενώ σε πολλές περιπτώσεις δεν κέρδισε καθαρά φάουλ.

ΜΑΡΙΟΥΣ ΓΚΡΙΓΚΟΝΙΣ

Ο Λιθουανός ήταν αυτός που ανέτρεψε την κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο δίνοντας προβάδισμα +5 με μεγάλα σουτ ενώ ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας (19).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

ΧΟΥΑΝΤΣΟ ΕΡΝΑΝΓΚΟΜΕΘ

Κακός ο Ισπανός που έμεινε στους 2 πόντους, 5 ριμπάουντ και αρκετά λάθη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ

Στα ρηχά ο διεθνής φόργουορντ που έμεινε στο μηδέν και μόνο 5 ριμπάουντ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1

ΟΜΕΡ ΓΙΟΥΡΤΣΕΒΕΝ

Εκτός κλίματος ο Τούρκος σέντερ πέρασε και δεν ακούμπησε.

ΕΡΓΚΙΝ ΑΤΑΜΑΝ

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στον πρώτο τελικό της σεζόν στη Ρόδο φανέρα ανέτοιμος για μεγάλο διάστημα, ενώ δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ στο τρίτο δεκάλεπτο όταν πέρασε μπροστά και καλείται άμεσα να στραφεί στην πρεμιέρα της Euroleague. Πολλές λάθος επιλογές και αδυναμία σε καταστάσεις πέντε εναντίον πέντε όταν είχε υψομετρική διαφορά, πλήρωσε τα αμυντικά λάθη στα κρίσιμα σημεία.