Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού AKTOR με Ρεάλ Μαδρίτης

-

Ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Εργκίν Αταμάν.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΩΡΑΪΤΗΣ

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

ΚΩΣΤΑΣ ΣΛΟΥΚΑΣ

Πάρα πολύ καλό ματς από τον «πράσινο» αρχηγό, που βρίσκει ξανά τον καλό του εαυτό. Συνέβαλε τόσο στην εκτέλεση και την δημιουργία, όσο και την άμυνα, αποτελώντας τον «μαέστρο» της ομάδας στο παρκέ. Είχε καλά ποσοστά, έβλεπε το γήπεδο, πίεσε πολύ τους αντίπαλους περιφερειακούς και πραγματοποίησε μια εμφάνιση αντίστοιχη του ονόματός του.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 10

ΤΖΕΡΙΑΝ ΓΚΡΑΝΤ

Ο Αμερικανός γκαρντ κινήθηκε σε πιο… ρηχά νερά, δίχως να εντυπωσιάσει σε κάποια από τις δύο μεριές του παρκέ. Η εικόνα του δεν ήταν σε καμία περίπτωση αρνητική, όμως με τους υπόλοιπους της περιφέρειας να βγαίνουν μπροστά δεν χρειάστηκε να κάνει τόσα πολλά πράγματα και να πρωταγωνιστήσει.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΚΕΝΤΡΙΚ ΝΑΝ

Πολύ καλός τόσο εκτελεστικά, όσο και δημιουργικά ο «πράσινος»… εκτελεστής. Πήρε αρκετές επιθέσεις και ως επί το πλείστον τις χειρίστηκε σωστά, ενώ όποτε χρειαζόταν μοίραζε το παιχνίδι στους συμπάικτες του. Ήταν αναμφίβολα από τους διακριθέντες του «Εξάστερου» και έδειξε τις ικανότητές του -και- μέσα σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες της Ευρώπης.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

ΜΑΡΙΟΥΣ ΓΚΡΙΓΚΟΝΙΣ

Για τρεις περιόδους δεν είχε ξεχωρίσει, αλλά σίγουρα δεν ήταν και αρνητικός ο Λιθουανός. Έβαλε το πρώτο τρίποντο του «Εξάστερου», είχε δύο κλεψίματα, κέρδισε επιθετικό φάουλ του Ταβάρες και γενικά προσπάθησε αρκετά. Δεν πήρε πολλά σουτ για να βρει μεγαλύτερο ρυθμό επιθετικά, όμως ακολούθησε πιστά το πλάνο του προπονητή και έβαλε το δικό του… λιθαράκι για να έρθει αυτή η μεγάλη νίκη. Στην τελευταία περίοδο βγήκε μπροστά και ειδικά στα τελευταία λεπτά με βολές και τρίποντα «σφράγισε» ουσιαστικά την μεγάλη νίκη!

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ

Θετική εικόνα και για τον Έλληνα φόργουορντ, που έδειξε πολύ καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με τις τελευταίες του συμμετοχές. Βοήθησε την ομάδα κυρίως αμυντικά, αφού μαζί με τον Χουάντσο ήταν αυτοί που άλλαξαν το μομέντουμ και επέτρεψαν στο «Τριφύλλι» να επιβάλει τον ρυθμό του και να κυριαρχήσει στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έδωσε αρκετά πράγματα και επιθετικά και απέδειξε ότι είναι πολύτιμο μέλος της ομάδας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

ΧΟΥΑΝΤΣΟ ΕΡΝΑΝΓΚΟΜΕΘ

Εξαιρετικό ματς από τον Ισπανό φόργουορντ, που έδειξε σήμερα όλα αυτά τα στοιχεία που έκαναν τον Παναθηναϊκό AKTOR να τον αποκτήσει. Επιθετικά μπήκε στην… εξίσωση και σκόραρε όποτε πήρε φάσεις, ενώ αμυντικά ήταν ΑΠΡΟΣΠΕΛΑΣΤΟΣ και έκανε δύσκολη την ζωή κάθε αντιπάλου του, συμπεριλαμβανομένου και του Ταβάρες. Οι άμυνές του έδωσαν τεράστια ώθηση στο «Τριφύλλι», με τον ίδιο να είναι εκ των κορυφαίων της ομάδας του.

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΜΑΝΤΖΟΥΚΑΣ

ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ

Επιθετικά δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό και είναι χαρακτηριστικό ότι έκλεισε το ημίχρονο με 0 πόντους και 0/4 σουτ. Βοήθησε πάντως αρκετά στα ριμπάουντ, έπαιξε άμυνες, «έγραψε» ένα κλέψιμο και γενικά προσπάθησε να προσφέρει σε άλλους τομείς. Στην τέταρτη περίοδο όμως βγήκε μπροστά, πέτυχε πόντους και αποτέλεσε το «κλειδί» στο να διατηρηθεί το προβάδισμα και να έρθει η μεγάλη νίκη.

ΜΑΤΙΑΣ ΛΕΣΟΡ

Σπουδαία εμφάνιση από τον Γάλλο σέντερ, που έκλεισε το ημίχρονο με 13 πόντους και 100% ευστοχία! Κάρφωνε μετά μανίας στο αντίπαλο καλάθι, έπαιξε… ξύλο κάτω από την μπασκέτα και προσπάθησε να συμβάλει στα ριμπάουντ και την δημιουργία. Πολύ καλή η παρουσία του, με το «θηρίο» του Παναθηναϊκού AKTOR να πραγματοποιεί μια από τις κορυφαίες του εμφανίσεις.

ΑΛΕΞΑΝΤΕΡ ΜΠΑΛΤΣΕΡΟΦΣΚΙ

Ο Πολωνός σέντερ πήρε χρόνο κυρίως στο ξεκίνημα του αγώνα και ήταν αρκετά θετικός, έχοντας μια τάπα στον Ταβάρες, ένα κάρφωμα και μια ασίστ, αλλά και 1-2 ακόμα καλές άμυνες. Μπορεί τα λεπτά που πήρε να μην ήταν πολλά, όμως σίγουρα η εικόνα του ήταν πολύ βελτιωμένη και έδωσε όλα όσα περιμένει από αυτόν ο Αταμάν.

ΕΡΓΚΙΝ ΑΤΑΜΑΝ

Ο Εργκίν Αταμάν… ανακάτεψε την τράπουλα και έδωσε πολύ περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε Ερνανγκόμεθ και Παπαπέτρου, οι οποόι τον δικαίωσαν απόλυτα. Πράγματα έδωσε και ο Μπαλτσερόφσκι, με τον Τούρκο τεχνικό να βλέπει όλους όσους αγωνίστηκαν να προσφέρουν στην ομάδα. Οι κινήσεις του εκ του αποτελέσματος αποδείχθηκαν σωστές και ο «Εξάστερος» πανηγύρισε μετά από χρόνια μια τεράστια νίκη μέσα στην Μαδρίτη.