Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Ρεάλ και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Εργκίν Αταμάν.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗΣ

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

ΛΟΥΚΑ ΒΙΛΝΤΟΖΑ

Ο Αργεντινός πήρε σαφώς περισσότερο χρόνο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια όντας και στην αρχική πεντάδα, ανταποκρίθηκε αμυντικά για μεγάλο διάστημα απέναντι στον Καμπάτσο αλλά επιθετικά ήταν απελπιστικά άστοχος (2/11 σουτ).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΚΑΪΛ ΓΚΑΪ

ΑΛΕΞΑΝΤΕΡ ΜΠΑΛΤΣΕΡΟΦΣΚΙ

Ο Πολωνός ψηλός ήταν στην αρχική πεντάδα για να αντιμετωπίσει τον Ταβάρες αλλά αποσύρθηκε γρήγορα παίζοντας κάτι παραπάνω από 4’, ενώ επανήλθε στην τελευταία περίοδο χωρίς να προσφέρει.

ΚΩΣΤΑΣ ΣΛΟΥΚΑΣ

Κακή βραδιά για τον αρχηγό που ήταν άστοχος και με λάθη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ επανήλθε στο τρίτο δεκάλεπτο λίγο καλύτερα, τελειώνοντας το ματς με 6 πόντους, 1 ασίστ, 4 λάθη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

ΤΖΕΡΙΑΝ ΓΚΡΑΝΤ

Με αυτοθυσία αγωνίστηκε λόγω της τενοντίτιδας που τον ταλαιπώρησε ο Αμερικανός γκαρντ που ήταν παρών στο εξαιρετικό διάστημα της δεύτερης περιόδου έχοντας 5 πόντους.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

ΚΕΝΤΡΙΚ ΝΑΝ

Φοβερός και τρομερός στο πρώτο ημίχρονο ο πρώην ΝΒΑer με 20 πόντους, σκοράροντας μάλιστα ακόμα και πάνω στον Ταβάρες αλλά στη συνέχεια κουράστηκε καθώς δεν υπήρχε συμπαραστάτης για να σταθεί στο πλευρό του επιθετικά. Τελείωσε το ματς με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

ΜΑΤΙΑΣ ΛΕΣΟΡ

Έδωσε πολλές μάχες ο Γάλλος σέντερ τις οποίες κέρδισε όσο στο παρκέ ήταν ο Πουαριέ με εντυπωσιακά καρφώματα, φτάνοντας σε διψήφιο αριθμό πόντων (18).

ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

ΜΑΡΙΟΥΣ ΓΚΡΙΓΚΟΝΙΣ

Κακός και άτολμος ο Λιθουανός που δεν βοήθησε επιθετικά, αλλά και αμυντικά (3 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1

ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ

Τα έδωσε όλα ο συγκινητικός διεθνής φόργουορντ/σέντερ που ήταν διψήφιος (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ) αλλά με την κούραση να τον επηρεάζει δεν ανταποκρίθηκε αντίστοιχα στην άμυνα.

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΜΑΝΤΖΟΥΚΑΣ

Ο διεθνής άσος στον χρόνο που πάτησε παρκέ βοήθησε σημαντικά όντας μέρος της πεντάδας που πήρε τα ηνία στη δεύτερη περίοδο καθώς με την άμυνά του περιόρισε τον Ντεκ.

ΕΡΓΚΙΝ ΑΤΑΜΑΝ

Τρίτη σερί ήττα για τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά από την πρωτοπόρο και ασυναγώνιστη Ρεάλ, η οποία δεν συγχώρησε το γεγονός πως οι «πράσινοι» της επέτρεψαν να… σηκωθεί όταν πήραν προβάδισμα με το ξέσπασμα του Ναν στη δεύτερη περίοδο. Από εκεί και πέρα «μίλησε» η ποιότητα και η κλάση των Μαδριλένων που πήραν χωρίς προβλήματα τη νίκη αφήνοντας πλέον την ομάδα του Αταμάν σε αρνητικό ρεκόρ (6-7) καθώς δεν βρέθηκε κάποιος για να πάρει τη σκυτάλη από τον Ναν στην επίθεση.