Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Ολυμπιακό

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Χρήστου Σερέλη.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Ο Έλληνας γκαρντ δεν βοήθησε στο βαθμό που θα ήθελε ο Σερέλης στο ντέρμπι. Σε 10:28” δε σκόραρε, έχοντας 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Μόνος στη θέση «1» λόγω της απουσίας του Γουόλτερς, ο Αμερικανός πάλεψε, αλλά κουράστηκε κι αυτό τον οδήγησε σε πολλά λάθη, παρά την παραγωγική του εμφάνιση, καθώς ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του. Σε 33:44” είχε 15 πόντους (5/12 σουτ), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Πρόλαβε να παίξει μόνο στην πρώτη περίοδο (10′), έχοντας 2 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 λάθος, αλλά όχι στη συνέχεια, καθώς έμεινε στον πάγκο λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Δεν είχε θετική παρουσία ο Έλληνας άσος, που ήταν στην πεντάδα που δέχθηκε το σερί στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει το προβάδισμα στο ντέρμπι. Σε 9:26” είχε 2 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος.

Ο Λιθουανός άσος μπήκε δυναμικά στο ντέρμπι, με δύο εύστοχα τρίποντα, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπήκε το ίδιο καλά, καθώς υστέρησε στην άμυνα. Σε 18:29” είχε 8 πόντους (2/4 σουτ), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Κακή βραδιά για τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, που δεν έδωσε συνέχεια στην τρομερή εμφάνιση με την Μπάγερν. Φορτώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ στην πρώτη περίοδο και αποσύρθηκε στον πάγκο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η παρουσία του συνδυάστηκε με την κακή αμυντική συμπεριφορά της ομάδας, ενώ πήρε μπροστά στην τελευταία περίοδο, χωρίς όμως να έχει διάρκεια. Σε 17:07” είχε 4 πόντους (4/4 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Ο νεαρός άσος για άλλη μια φορά τα έδωσε όλα στην άμυνα, παίζοντας και πάλι στο «5» στα τελευταία λεπτά και δεν δίστασε να πάρει τα σουτ που του έδωσε η αντίπαλη άμυνα, δείχνοντας το απαραίτητο μπασκετικό θράσος. Σε 22:34” είχε 8 πόντους (2/5 σουτ), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος.

Ο Αμερικανός άρχισε ομαδικά το παιχνίδι, κοιτάζοντας πρώτα να δημιουργήσει (3 ασίστ στο πρώτο μέρος), ωστόσο παίρνοντας προσωπικές επιθέσεις δεν δικαιώθηκε. Στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε σουτ, αλλά δεν μπόρεσε να… ζεσταθεί, καθώς βγήκε από το παιχνίδι με 5 φάουλ. Σε 32:44” είχε 14 πόντους (4/9 σουτ), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Ο Αμερικανός θα έπρεπε να βοηθήσει παραπάνω, αλλά δεν το έκανε, με την αδυναμία του στην άμυνα να κοστίζει σε πολλές περιπτώσεις εύκολους πόντους υπέρ του αντιπάλου. Σε 22:35” είχε 8 πόντους (3/7 σουτ), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Ο Έλληνας φόργουορντ/σέντερ πήρε λίγο χρόνο συμμετοχής στο τέλος του πρώτου μέρους. Αγωνίστηκε για μόλις 1:50” με 3 ριμπάουντ και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού. Στο πρώτο ημίχρονο μπήκε μουδιασμένος, χάνοντας τις μάχες από τον Μπλακ, ωστόσο απάντησε δυναμικά, σκοράροντας 10 πόντους, ενώ πήρε και 3 επιθετικά ριμπάουντ. Όσο πατούσε παρκέ η ομάδα του λειτουργούσε καλύτερα και στις δύο πλευρές του παρκέ, δίνοντας το 100%, ενώ όταν ήταν στον πάγκο στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έκανε το σερί που του έδωσε το πάνω χέρι. Σε 21:03” είχε 12 πόντους (5/6 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Ο Έλληνας τεχνικός επιβεβαίωσε και πάλι πόσο έλειψε η… λογική από τον Παναθηναϊκό όλο το προηγούμενο διάστημα επί Ράντονιτς. Προσπάθησε να χτυπήσει τις αδυναμίες του Ολυμπιακού, ρισκάροντας το τρίποντο, κάτι στο οποίο πέτυχε. Παράλληλα η ομάδα του προσπάθησε να παίξει σωστά παρά τις σοβαρές απουσίες (Γουόλτερς, Πονίτκα, Π. Καλαϊτζάκης και Τόμας κατά τη διάρκεια του αγώνα) και δεν τα παράτησε ούτε μετά την κακή τρίτη περίοδο που βρέθηκε στο -9, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να βρεθούν υπό πίεση για να πάρουν τη νίκη στις λεπτομέρειες.