Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Μονακό

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Μονακό και ο Κώστας Γιαταγάνας σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Χρήστου Σερέλη.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Ο Έλληνας γκαρντ έπαιξε λίγα λεπτά στο πρώτο και αντίστοιχα στο δεύτερο ημίχρονο για να δώσει ανάσες ειδικά στον Λι, ωστόσο δεν έκανε αισθητή την παρουσία του. Σε 8:06” είχε 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Ο Αμερικανός γκαρντ προσπάθησε αλλά δεν είχε την απόδοση προηγούμενων αγώνων και δεν βρήκε καλό ρυθμό ειδικά στην επίθεση, έχοντας περισσότερα λάθη από ασίστ, κάτι που κόστισε στο «Τριφύλλι». Σε 29:54” είχε 9 πόντους (4/9 σουτ), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη.

Ο Πολωνός άσος ήταν πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού και αυτός που φάνηκε περισσότερο και στις δύο πλευρές του παρκέ, με πόντους και ριμπάουντ. Σε 28:09” είχε 11 πόντους (3/5 σουτ), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Αγωνίστηκε ελάχιστα και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Ο πιο έμπειρος εκ των αδελφών Καλαϊτζάκη πήρε χρόνο συμμετοχής από τον Σερέλη, με πολλή προσπάθεια στην άμυνα πάνω στον Τζέιμς και κάποια σουτ που του αναλογούσαν στην επίθεση. Σε 14:36” είχε 5 πόντους (2/4 σουτ), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά και σκόραρε μάλιστα, ωστόσο δεν μπορεί να κριθεί.

Ο «πύργος» του Παναθηναϊκού αντιμετώπισε πολλά προβλήματα κόντρα στη γραμμή ψηλών των γηπεδούχων, με την ομάδα του να δέχεται πολλούς πόντους στο ζωγραφιστό, ενώ επιθετικά δεν αξιοποιήθηκε ώστε να εκμεταλλευτεί το ύψος του. Σε 27:34” είχε 4 πόντους (2/2 δίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Είναι σαφές πως υπό τις οδηγίες του Σερέλη ο Μπέικον δεν έχει την ίδια ελευθερία που είχε και επί Ράντονιτς. Έπειτα από ένα… άκαπνο πρώτο ημίχρονο, στο τρίτο δεκάλεπτο είχε ένα εξαιρετικό διάστημα όπου σκόραρε 10 πόντους και οδήγησε επιθετικά τον Παναθηναϊκό, αλλά στη συνέχεια βρέθηκε στην… αφάνεια, χωρίς να προσφέρει περαιτέρω. Σε 24:21” είχε 10 πόντους (4/11 σουτ), 1 ριμπάουντ, 1 τάπα.

Ένας ακόμα παίκτης που δεν κατάφερε να ξεχωρίσει και να διακριθεί για το «Τριφύλλι», κάνοντας μάλιστα πολλά λάθη. Επιθετικά έδωσε κάποια πράγματα, όμως αμυντικά ήταν κάκιστος και με τα λάθη του σπατάλησε αρκετές κατοχές. Ολοκλήρωσε το ματς με 8 πόντους, (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 λάθη σε 23:55 λεπτά συμμετοχής.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Ο Τόμας όσο αγωνίστηκε δεν πήρε τις προσπάθειες που θα έπρεπε καθώς πρόκειται για αξιόπιστο σουτέρ και δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του, ενώ πληγώθηκε στην άμυνα καθώς η Μονακό τον σημάδεψε. Σε 20:07” μέτρησε 9 πόντους (3/4 σουτ), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη.

Ο Λιθουανός δε μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην εμφάνιση που είχε με την Εφές, καθώς δε βρήκε ποτέ ρυθμό στο παιχνίδι για να προσφέρει σε πόντους απαραίτητους για την ομάδα του. Σε 15:39” είχε 6 πόντους (2/3 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη.

Ο Έλληνας τεχνικός σε άλλο ένα παιχνίδι δεν είχε γεμάτο ρόστερ καθώς έλειψαν Γκουντάιτις, Αγραβάνης και Γουόλτερς, όμως παρουσίασε μια ομάδα που πάλεψε για τρία δεκάλεπτα, διάστημα στο οποίο δυσκόλεψε τη Μονακό, με όπλο την άμυνα που ανέτρεψε τη διψήφια διαφορά των γηπεδούχων. Ωστόσο στην τελική ευθεία του αγώνα βγήκαν στην επιφάνεια όλα τα προβλήματα των «πράσινων» στις δύο πλευρές του παρκέ και οι λίγες λύσεις, με αποτέλεσμα άλλη μια ήττα στην Euroleague.