Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Βιλερμπάν

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 77-58 την Βιλερμπάν και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Στο πρώτο μέρος δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά πράγματα κι αρκέστηκε σε ένα καλάθι κι ένα κλέψιμο, με τους συμπαίκτες του να αναλαμβάνουν περισσότερες πρωτοβουλίες. Στο δεύτερο μέρος ήταν πιο δημιουργικός και συμμετείχε στην κυκλοφορία της μπάλας, όμως γενικά κράτησε δυνάμεις και ήταν θετικός.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Πολύ καλός και πάλι ο Αμερικανός, που ξεκίνησε το ματς δίνοντας πόντους και συμβάλλοντας στην καλή κυκλοφορία των «πράσινων». Βρήκε κάποιους πόντους και στο δεύτερο ημίχρονο, μοίρασε ασίστ, ήταν πολύ ενεργός στην άμυνα και εξακολουθεί να δείχνει πολύ καλό πρόσωπο στα τελευταία ματς.

Στα λεπτά που πήρε στο παρκέ ήταν σταθερός στην άμυνα και πίεσε αρκετά τους Γάλλους, ενώ στο πρώτο μέρος ευστόχησε στο μοναδικό σουτ που επιχείρησε. Συνολικά πάντως έδειξε μέτρια εικόνα, δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο θα ήθελε και πέρασε… μάλλον απαρατήρητος.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Δεν έκανε και πολλά στο διάστημα που αγωνίστηκε, μένοντας στους 2 πόντους. Δεν πήρε προσπάθειες, αμυντικά ήταν δραστήριος όμως δεδομένα οι «πράσινοι» περιμένουν περισσότερα πράγματα από αυτόν όσο βρίσκεται στο παρκέ.

Ο Έλληνας φόργουορντ ξεκίνησε το ματς με τρίποντο και ήταν σταθερά καλός στα αμυντικά του καθήκοντα, για τα οποία εξάλλου φημίζεται. Ανάλογη ήταν η εικόνα του σε όλο το ματς, με τον Καλαϊτζάκη να ασχολείται κυρίως με την άμυνα και να μην προσφέρει πράγματα στην μπροστινή μεριά του παρκέ.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Πολωνό, που μπήκε πάρα πολύ καλά στο ματς και παρ’ ότι ήταν άστοχος στα σουτ δύο πόντων έκανε τα πάντα στο παρκέ! Είναι χαρακτηριστικό πως πήγε στα αποδυτήρια έχοντας 4 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, όντας μακράν ο πιο πολυδιάστατος παίκτης της ομάδας! Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έφτασε διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν πρώτος σε ασίστ και κερδισμένα φάουλ και μακράν ο πιο επιδραστικός παίκτης της ομάδας!

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9

Καταπληκτικό ματς από τον «πράσινο» σκόρερ, που ήταν ασταμάτητος! Ξεκίνησε το ματς με μεγάλη ευστοχία κι έφτασε από νωρίς τους 10 πόντους, ταλαιπωρώντας αφάνταστα την άμυνα των φιλοξενούμενων. Ήταν απολαυστικός και στο δεύτερο μέρος, με εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας, καλή δημιουργία, ενώ το… αποκορύφωμα όλων ήταν η φοβερή τάπα στον Τάιους.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 10

Αγωνίστηκε ελάχιστα και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Συνέχισε από εκεί που σταμάτησε κόντρα στην Μπολόνια, προσφέροντας ξανά σε όλους τους τομείς! Στο πρώτο μέρος ήταν ο πρώτος ριμπάουντερ του «Εξάστερου» (μαζί με τον Πονίτκα), έδωσε 5 πόντους, είχε ασίστ και κλέψιμο και έπαιξε πολύ καλή άμυνα. Ήταν καλός και στην επανάληψη, μαζεύοντας ριμπάουντ και κλείνοντας το ματς με άκρως θετικό πρόσημο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Στο πρώτο μέρος είχε «φτωχή» συνεισφορά και δεν φάνηκε καθόλου. Στην επανάληψη όμως ανέβασε ρυθμούς, κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και ολοκλήρωσε το ματς με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες αλλά και 4 λάθη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Απόλυτα ουσιαστικός για μια ακόμα φορά ο Λιθουανός, που διανύει περίοδο μεγάλης φόρμας. Ανίκητος επιθετικά, το πάλεψε αμυντικά και κυριάρχησε στα ριμπάουντ στις φάσεις που συμμετείχε. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 6 πόντους και 6 ασίστ.

Αυτή την φορά ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε από νωρίς σοβαρός και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Βιλερμπάν. Εκμεταλλεύτηκε τα ατού του, κυριάρχησε σε όλα τα επίπεδα, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και είχε καλές επιλογές στην επίθεση. Όλα αυτά τα πιστώνεται και ο Μαυροβούνιος τεχνικός, που έκανε καλή δουλειά στην προετοιμασία!