Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Φενέρμπαχτσε

-

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 107-77 από την Φενέρμπαχτσε και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Από τους καλύτερους του Παναθηναϊκού ο Αμερικανός γκαρντ, που έδωσε σημαντικές λύσεις στην επίθεση. Έδωσε τις περισσότερες ασίστ της ομάδας, πήρε αρκετές επιθέσεις πάνω του, ήταν εύστοχος και διακρίθηκε σε μια κάκιστη βραδιά για τον «Εξάστερου».

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Κάκιστο παιχνίδι από τον έτερο πόιντ γκαρντ του «Τριφυλλιού», που δεν κατάφερε να προσφέρει τίποτα. Δεν πήρε προσπάθειες, δεν συνέβαλε στην δημιουργία και αμυντικά ήταν κακός, πραγματοποιώντας μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Αρνητικός στα 5 λεπτά που έπαιξε, με την στατιστική του να καταγράφει 1 λάθος και τον ίδιο να σπαταλάει 2 επιθέσεις με κακά σουτ. Τραυματίστηκε λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου κι έφυγε αμέσως για τα αποδυτήρια, δημιουργώντας «πονοκέφαλο» στον Ράντονιτς!

Αγωνίστηκε λίγο, έχοντας μια ωραία ενέργεια στο φινάλε.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: –

Κακό ματς από τον Πολωνό, που κινήθηκε σε πολύ… ρηχά νερά σε όλους τους τομείς! Δεν ήταν εύστοχος, δεν βοήθησε καθόλου σε ριμπάουντ και ασίστ, έκανε… ανόητα λάθη, αστόχησε σε κάρφωμα και γενικά ήταν φανερά εκτός τόπου και χρόνου στο πρώτο ημίχρονο! Στην επανάληψη ανέβασε ρυθμούς, βρήκε πόντους και έδωσε κάποια πράγματα, αλλά όταν το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3.5

Το πάλεψε στα λεπτά που αγωνίστηκε, καταγράφοντας δύο ριμπάουντ, μια ασίστ κι ένα κλέψιμο. Προσπάθησε να βοηθήσει μέσα από την αγαπημένη του άμυνα, όμως δεν βρήκε ποτέ ρυθμό. Επιθετικά ευστόχησε σε δύο τρίποντα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Αγωνίστηκε λίγο και δεν προσέφερε κάτι.

Μακράν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει την ομάδα! Πήρε πολλές επιθέσεις, κέρδιζε διαρκώς φάουλ, ήταν εύστοχος, πίεσε στην άμυνα και ήταν ο MVP του Συλλόγου (20π.) σε μια πολύ κακή βραδιά στην Πόλη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Δεν ήταν στην καλύτερη βραδιά του, όντας αρκετά άστοχος στις επιθέσεις του. Παρ’ όλα αυτά δεν σταμάτησε να παίρνει προσπάθειες, βρίσκοντας πόντους και συμβάλλοντας στα επιθετικά ριμπάουντ και τις ασίστ. Σίγουρα δεν ήταν αρνητικός, αλλά αδιαμφισβήτητα οι «πράσινοι» περιμένουν περισσότερα από αυτόν, ειδικά στο κομμάτι της ευστοχίας.

Μέτριος ο αρχηγός του «Τριφυλλιού», που ξεκίνησε με πολλά άστοχα σουτ την αναμέτρηση. Όταν τροφοδοτήθηκε κοντά στο καλάθι βρήκε πόντους, ενώ ήταν μέτριος στα ριμπάουντ και στην άμυνα. Μετά το… ξέσπασμα κόντρα στην Μπασκόνια επέστρεψε στις μετριότατες εμφανίσεις και πρέπει άμεσα να βρει τον καλό του εαυτό!

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Έδειξε την ευφυΐα του στο διάστημα που αγωνίστηκε ο Λιθουανός σέντερ, όντας πάρα πολύ καλός. Είχε εξαιρετικές κινήσεις, με τους συμπαίκτες του να μην του δίνουν την πάσα δύο φορές που ήταν εντελώς αμαρκάριστος! Στην άμυνα έκανε μια τάπα κι ένα κλέψιμο και συνολικά πάλεψε αρκετά, έστω και σε λίγα λεπτά.

Η ομάδα μπήκε τραγικά στο ματς (7-0 στο πρώτο δίλεπτο), όμως έβγαλε αμέσως αντίδραση κι έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά. Από εκεί και πέρα όμως… το χάος, με τους «πράσινους» να μην ακολουθούν τους ρυθμούς των Τούρκων, να χάνουν εντελώς την επαφή με το σκορ και να μην παρουσιάζουν κανένα πλάνο. Τραγικές επιθέσεις, κακές επιλογές, ακατανόητες αποφάσεις, πράγματα που χρεώνεται και ο Μαυροβούνιος τεχνικός.