«Γλέντησε» Μπασκόνια και διαιτησία ο «Εξάστερος»!

-

Στις ευρωπαϊκές νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε επί της Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική της Euroleague. Φοβερός ο Γουόλτερς στο 2ο ημίχρονο, πολύτιμοι οι Γουίλιαμς, Παπαγιάννης και Μπέικον.

Παναθηναϊκός (Ντ. Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Μπέικον, Πονίτκα, Γουίλιαμς, Παπαγιάννης
Μπασκόνια (Λ. Πεναρόγια): Χάουαρντ, Ραϊέστε, Σεντεκέρσκις, Κότσαρ, Τόμπσον

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-43, 67-59, 98-83

Με καλό επιθετικό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση και για τις δύο ομάδες, οι οποίες στα πρώτα δύο λεπτά πορεύθηκαν μαζί στο σκορ, μέχρις ότου η Μπασκόνια ξεφύγει από νωρίς στο +6 (6-12, 4′). Όμως, τότε το «Τριφύλλι» εμφάνισε σημάδια αντίδρασης και πριν το τηλεοπτικό τάιμ άουτ, με ένα σερί 6-0 από Γουόλτερς, Παπαγιάννη και Γουίλιαμς έφερε το ματς στα ίσια (12-12, 5′), για να το διευρύνει μετά την επανέναρξη του ματς στο 11-0 (17-12, 7′). Στο τελευταίο τρίλεπτο του 1ου δεκαλέπτου σημειώθηκαν κάποια ανεκδιήγητα σφυρίγματα από πλευράς διαιτητών, ωστόσο οι γηπεδούχοι στάθηκαν στο ύψος τους και ολοκλήρωσαν στο +4 (22-18).

Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός παρουσίασε επιθετικά προβλήματα, με αποτέλεσμα να σημειώσει μονάχα 3 πόντους στο πρώτο δίλεπτο, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στη Μπασκόνια να επιστρέψει για τα καλά (25-25, 12′). Μάλιστα, λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμά τους (30-33, 15′), με τις επιθετικές προσπάθειες του Μπέικον να μην είναι αρκετές ώστε να δώσουν την απαιτούμενη ώθηση στο «Τριφύλλι». Τελικά, την ώθηση αυτή την έδωσε στα επόμενα λεπτά ο Γουίλιαμς, ο οποίος συνέβαλε τα μέγιστα ώστε οι γηπεδούχοι να μειώσουν στο δίποντο (38-40, 19′), όμως το φινάλε του 1ου ημιχρόνου βρήκε τους «πράσινους» πίσω στο -5 (38-43).

Με τους Μπέικον και Γουίλιαμς να ξεχωρίζουν και τον Πονίτκα να σημειώνει επιτέλους σημαντικό τρίποντο, ο Παναθηναϊκός μπήκε… φουριόζος στο 3ο δεκάλεπτο, καθώς βελτιώθηκε επιθετικά κι αμυντικά για να φτάσει μετά από ώρα στο +2 (47-45, 34′). Η «πράσινη» ορμή δεν σταμάτησε εκεί, αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε υψηλό τέμπο επιθετικά, για να αποκτήσουν προβάδισμα 6 πόντων (56-50, 25′) με τρίποντο του Λι, αλλά και σε διαφορά 10 πόντων για πρώτη φορά (62-52, 27′), κλέβοντας μπάλες και «χτυπώντας» στον αιφνιδιασμό. Στο μεταξύ, ο Γουόλτερς είχε μοιράσει… 7 ασίστ μονάχα στην περίοδο και είχε βοηθήσει τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να ολοκληρώσει με +8 (67-59).

Με κεκτημένη ταχύτητα από το 3ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ράντονιτς πάτησε παρκέ στην περίοδο με μεγάλα… κέφια επιθετικά, φτάνοντας για πρώτη φορά στο +11 (77-66, 33′), όμως η Μπασκόνια συνέχιζε να βρίσκει λύσεις από μακριά, παραμένοντας σε απόσταση βολής από το «Τριφύλλι». Όταν η ευστοχία των Ισπανών μετατράπηκε σε αστοχία, οι «πράσινοι» ξέφυγαν ακόμη περισσότερο και πλέον «φλέρταραν» ξεκάθαρα με τη νίκη (83-69, 35′). Πλέον, δεν υπήρχε… γυρισμός για τη Μπασκόνια, αφού οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ με το μέρος τους, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Μάλιστα, 6 παίκτες του Παναθηναϊκού έγιναν… διψήφιοι και έτσι οι «πράσινοι» πήραν την πρώτη τους εφετινή εντός έδρας νίκη στη Euroleague με σκορ 98-83.

Ο Νέιτ Γουόλτερς ήταν αυτός που με το παιχνίδι του από την περιφέρεια… γύρισε εν πολλοίς το ματς για τον Παναθηναϊκό στο 3ο δεκάλεπτο. Μοίρασε… 7 ασίστ στην περίοδο και αυτή του η επίδοση μιλά από μόνη της για την πολύτιμη συνεισφορά του στο παιχνίδι του «Τριφυλλιού».