Φιλική… συντριβή για τον «Εξάστερο»!

-

Φιλική… συντριβή για τον Παναθηναϊκό στη Γερμανία, καθώς οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με το βαρύ 55-81 από τον Ερυθρό Αστέρα στο πλαίσιο του τουρνουά που πραγματοποιείται στο Μόναχο με οικοδεσπότρια τη Μπάγερν Μονάχου.

Φιλική... συντριβή για τον «Εξάστερο»!

Παναθηναϊκός: Πέρι, Παπαπέτρου, Κασελάκης, Ουάιτ, Παπαγιάννης
Ερυθρός Αστέρας: Ουόλτερς, Χόλινς, Κάλινιτς, Άαρον Ουάιτ, Κούζμιτς

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 35-32, 43-64, 55-81

Αμφίρροπο αποδείχθηκε το ματς κατά την έναρξή του, με τον Ερυθρό Αστέρα, μάλιστα, να οδηγεί το σκορ με ισχνή διαφορά μέχρι και τα μέσα του 1ου δεκαλέπτου. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά και εν τέλει ολοκλήρωσε την περίοδο προπορευόμενος με 19-14, εκμεταλλευόμενος την αστοχία της σερβικής ομάδας (0/9 τρίποντα). Οι «πράσινοι» είχαν ως κορυφαίους στο 1ο δεκάλεπτο τους Κασελάκη (6π. και 1ασ.) και Παπαπέτρου (5π. και 1 ασ.), ενώ ο Άαρον Ουάιτ ήταν ο point leader ης αναμέτρησης με 7 πόντους, στο πρώτο του παιχνίδι ως αντίπαλος του Παναθηναϊκού μετά τη φυγή του.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Πρίφτη φάνηκε να ανεβάζει στροφές, όμως αυτό δεν αντικατοπτρίστηκε πλήρως στο σκορ του ημιχρόνου. Από την πλευρά του, ο Κασελάκης συνέχισε τις υψηλές… πτήσεις και με σημαντικές ενέργειες σε άμυνα κι επίθεση αναδείχθηκε αναμφίβολα σε πρόσωπο του πρώτου μέρους για το «Τριφύλλι», με 11 πόντους και 2 ασίστ. Θετικός ήταν και ο Μποχωρίδης (5π. και 1ασ.), που βοήθησε ώστε οι «πρασινοι» να μην απωλέσουν ούτε στιγμή το προβάδισμά τους στο σκορ. Από τη δική τους μεριά, οι Σέρβοι παρότι σημείωσαν τα πρώτα τους τρίποντα στο ματς ήταν απογοητευτικοί από τα 6.75μ. (2/17), αλλά τα πήγαν καλά στα επιθετικά ριμπάουντ, μαζεύοντας 11. Έτσι, η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +3 από τον Ερυθρό Αστέρα (35-32).

Ό,τι έχτιζε στο 1ο ημίχρονο, το γκρέμισε στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, με την εν λόγω περίοδο να μετατρέπεται σε… εφιάλτη για τους «πράσινους». Η ομάδα του Πρίφτη σημείωσε μόλις 8 πόντους, με τους Σέρβους να φτάνουν στο +7 (39-46) μόλις στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου, ενώ ύστερα το προβάδισμά τους αυξήθηκε ραγδαία. Συγκεκριμένα, το «Τριφύλλι» δέχθηκε συνολικά… 32 πόντους στην 3η περίοδο, όσους είχε δεχθεί σε ολόκληρο το πρώτο μέρος! Έτσι, η ομάδα του Ράντονιτς ολοκλήρωσε όντας στο +21 (43-64) από τους νταμπλούχους Ελλάδος. Στο μεταξύ, μεσολάβησε ένας άκρως ανατριχιαστικός τραυματισμός του Άαρον Ουάιτ, που αποχώρησε αιμόφυρτος από το παρκέ.

Με βάση τα όσα συνέβησαν στο 3ο δεκάλεπτο, το τελευταίο του αγώνα ήταν πια διαδικαστικού χαρακτήρα. Βέβαια, οι «πράσινοι» δεν φάνηκε να συνέρχονται. Αντιθέτως, παρουσιάστηκαν ακόμη πιο νωθροί, με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να φτάσει ακόμη και στο +29 (43-72, 35′). Τελικά, το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει ανεπαίσθητα την εις βάρος του διαφορά, η οποία ήταν ούτως ή άλλως πολύ μεγάλη (55-81).

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 8 (2), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 5 (1), Καββαδάς 8, Παπαπέτρου 5 (1), Κασελάκης 13 (2), Ουάιτ, Φλόιντ 4, Αβδάλας, Έβανς 2, Μαντζούκας 4, Σαντ Ρος 2.

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 7, Ουόλτερς 7, Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 6, Κάλινιτς 13 (1), Χόλινς 8, Ιβάνοβιτς 12 (2), Ουάιτ 9, Κούζμιτς 6, Τσίρμπες 2