Φάκελος «Παναθηναϊκός»: Επανάληψη κακού… σίριαλ ή πυροτέχνημα; (πίνακες)

-

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε άλλη μια ήττα στη Μαδρίτη, καθώς για άλλη μια φορά μπήκε στο παιχνίδι… υπνωτισμένος και διόλου αποφασισμένος να διεκδικήσει τη νίκη, παρά μόνο όταν έμεινε πίσω με μεγάλη διαφορά, κάτι που είναι… κανόνας τη φετινή σεζόν.

Φάκελος «Παναθηναϊκός»: Επανάληψη κακού... σίριαλ (πίνακες)

Σαν επανάληψη κακής ποιότητας σίριαλ συνεχίζει να μοιάζει ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ (83-68), επιστρέφοντας στις ήττες, μετά την παρένθεση όπως αποδείχθηκε ότι ήταν ο θρίαμβος με τη Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ.

Για το παιχνίδι αυτό καθ’ εαυτό δε χρειάζεται να γραφτούν πολλές λεπτομέρειες, καθώς οι Μαδριλένοι έχοντας έτσι κι αλλιώς υπεροπλία σε ποιότητα και λύσεις δεν δυσκολεύτηκαν να επιβάλλουν το νόμο τους, διατηρώντας τη θέση τους στην κορυφή της κατάταξης.

Ο Εξάστερος δε γινόταν να προβληματίσει την ομάδα του Τσους Ματέο στο «WiZink Center» και ειδικά πατώντας παρκέ χωρίς συγκέντρωση, θέληση και πλάνο για να αγχώσει έστω την ισχυρή του αντίπαλο.

Ήδη από το πρώτο τρίλεπτο το «έργο» είχε κάνει ήδη τον θεατή που περίμενε μάχη να… βαρεθεί (7-0), καθώς η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν προσπάθησε καν να προβληματίσει τους γηπεδούχους, που έχτισαν διψήφια διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-14), που ξεπέρασε και το +20 πριν το 48-30 της ανάπαυλας, που δρομολόγησε την 14η ήττα σε 22 αγώνες, παρά την όποια απόπειρα αντίδρασης και… σφυγμού των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος.

Με αυτή την εικόνα ήταν λογική η απόγνωση και η απογοήτευση στο βλέμμα στον Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος όταν κλήθηκε να σχολιάσει στην ανάπαυλα τι πήγε στραβά και τι θα μπορούσε ενδεχομένως να βελτιωθεί στη συνέχεια του αγώνα, με το ζόρι απάντησε με δύο κουβέντες…

Ο Παναθηναϊκός ήταν αδύνατο να προβάλλει αντίσταση όντας παντελώς άστοχος στα δίποντα (14/37), χωρίς να βρίσκει λύσεις από το τρίποντο (10/32) και με σχεδόν διπλάσια λάθη (15) από ασίστ (8), τις οποίες μοίρασαν μόλις τρεις «πράσινοι» (Λι 3, Μπέικον 3, Γκριγκόνις 2) και καμία από τον βασικό του οργανωτή (Ουόλτερς) που είχε αντίθετα δύο λάθη…

Αυτά τα επιμέρους στατιστικά δείχνουν επιφανειακά την αλήθεια στο παρκέ, καθώς η πραγματικότητα είναι πως το «Τριφύλλι» επιβεβαίωσε τον κάκιστο φετινό κανόνα της κακής ως άθλιας εκκίνησης στους αγώνες του, καθώς όντας στο -12 ήδη από το 10′, κλήθηκε να κυνηγά το σκορ, φυσιολογικά χωρίς αποτέλεσμα στη Μαδρίτη.

Η κακή πρώτη περίοδος είναι κανόνας, καθώς οι «πράσινοι» σε 22 αγώνες στον φετινό «μαραθώνιο» της EuroLeague έχουν καταφέρει να βρίσκονται μπροστά στο σκορ στο 10′ μόλις σε επτά περιπτώσεις, όπως αποτυπώνεται στον πίνακα στο τέλος του κειμένου, ενώ στη Μαδρίτη ήταν η πέμπτη περίπτωση διψήφιας διαφοράς εις βάρος τους σε αυτό το διάστημα. Φυσικά σε όλες αυτές τις περιπτώσεις το αποτέλεσμα ήταν… ήττα.

Αυτή η κάκιστη συνήθεια, που έχει καταντήσει να είναι το πλέον σίγουρο σημείο στις στοιχηματικές εταιρίες δείχνει κάκιστη νοοτροπία της ομάδας του Ράντονιτς, η οποία δεν φροντίζει να μπαίνει δυνατά στους αγώνες της και… ξυπνά (όποτε ξυπνά…) επιχειρώντας επιστροφή στη διεκδίκηση της νίκης όταν μένει πίσω με διαφορά.

Εξάλλου, ακόμα και ανάμεσα στις οκτώ νίκες του, ο Παναθηναϊκός έχανε στην πρώτη περίοδο και το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν στο ακριβώς προηγούμενο παιχνίδι με την Ζαλγκίρις, όταν στο 10′ βρισκόταν στο -5, στο 20′ στο -15 και στο δεύτερο ημίχρονο όλα ήρθαν τούμπα για να φτάσουμε στο +24 του 40′.

Όμως φυσικά δεν γίνονται κάθε μέρα ανατροπές, ούτε «μεταμόρφωση» από ημίχρονο σε ημίχρονο, με τον Ράντονιτς να αδυνατεί να δείξει μια ομάδα σταθερή σε ένα επίπεδο, παρά μόνο σκόρπια «πυροτεχνήματα», με την ομάδα να έχει μπροστά της σε δύο 24ωρα άλλη μια δύσκολη αποστολή, στη Βιτόρια κόντρα στην Μπασκόνια.